Astra 1.4 Turbo 140hp Bakım Tavsiyeleri - Yağı Seçimi, Fren Hidroliği, Buji vs

muhakik86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
... 2011 Model Opel Astra 1.4 Turbo 140HP Cosmo paket olan aracımı 2019 yılı Eylül ayı başında aracımı 95.000km'de aldım. Araçla ilgili ciddi düzeyde araştırma yaptım.

Öncelikle bu forumda tecrübelerini paylaşarak yol gösteren kişilere teşekkür ediyorum. Benim burada yaptığım paylaşım, edindiğim ve ayıkladığım bilgilerin özet uygulaması şeklinde olacaktır.

Aracıma Kasım ayında motor bakımı yaptırdım. Aralık ayında ise 98.500km'de, MOCAN OTOGAZ'da Prins Silverline LPG montajı yaptırdım.

1. HANGİ YAĞ: Opel Astra 1.4 140hp Turbo araç için 5W30 değerinde dexos1 gen 2 sertifikalı yağ kullanmanız gerekir. Bu sertifikaya sahip en iyi kullanabileceğiniz yağlar, liqui moly dexos1 gen 2, Motul dexos1 gen2 veya Opel/GM dexos1 gen2 yağlardır. Piyasada başka markaların varsa da, bu üçünden birini seçmenizde fayda var. Bütçenizi zorlamaz ise Liqui Moly en iyi seçim olacaktır. Ben Motul marka kullandım.

2. HANGİ BUJİ: Özellikle aracınızda LPG de var ise, NGK marka LASER IRIDYUM buji seçmeniz faydalı olacaktır. IFR7X7G kodlu NGK buji, bu araç için en uygun olan seçim olacaktır. LPG yoksa da bu bujiyi kullanmanızı öneriyorum. İridyum buji, platinyum buji şeklinde farklı buji tipleri ile ilgili farklılıkları açıklamaya girmeyeceğim. Ancak emin olun, kapsamlı bir araştırma sonucunda yaptığım tercihi sizinle paylaşıyorum. Detay merak edenler, forumda ilgili başlıklara bakabilir, youtube’da videoları izleyebilir.

3. ŞANZIMAN YAĞI: Aracınız 60-70bin km’yi devirdi ise, şanzıman yağı değişikliği yapmanız yararınıza olacaktır. Araç için uygun şanzıman yağı DEXRON 6 olup, orjinalinde kullanılan GM markasını tercih edebilirsiniz.

Yağ değişimi tamamen yapılacak ise, yağ değişim cihazı olan bir servis bulmanız gerekiyor ve bu durumda şanzıman için 8 litre yağa ihtiyaç vardır. Ancak tıpa açılarak yağ boşaltımı yapılacak ise 5 litre yetmektedir. Ben yağ değişimini Ankara Şaşmaz’daki Aydoğmuş Şanzıman’da 100TL işçilik ücreti karşılığında yaptırdım. Yağları ise litre 60TL civarından onlineyedekparca.comm sitesi üzerinden aldım.

Birkaç usta ile yaptığım görüşmenin neticesinde, komple yağ değişiminin gereksiz külfet oluşturacağı kanaatine ulaştım. Zira 3 litre fazladan yağ maliyeti ile muhtemelen daha fazla işçilik maliyetine katlanacaksınız. 5 litre değişiminde bile vites geçişlerinde hissedilir bir yumuşama oldu. Araç bende kalırsa 160bin km’de bir daha yağ değişimi yaparım.

4. FİLTRELER: Arkadaşlar, aracınızı özel servise götürdüğünüzde, muhtemelen piyasadaki en ucuz filtreleri kullanacaklar, örneğin ON marka filtreler. Ben onlineyedekparca.comm sitesi üzerinden MANN Markalı karbonlu polen filtresi, yağ ve hava filtreleri aldım. Sanayide ustaların basit filtreler için alacağı paradan daha hesaplıya geldi.

5. TRİGER ve KAYIŞ: Ustam bu araç için triger değişim önermedi, bir sıkıntısı yoktu. Zaten bu araçta 150bin km civarında triger değişiyor. Ancak V kayışını değiştirdim. Araca uygun kayışı yine internetten 60 TL civarına aldım.

6. FREN HİDROLİĞİ: Araç için uygun fren hidroliği DOT 4 standartındadır. Bazı forumlarda değişim için 500ml yettiği yazılmış. 2x250ml ya da 1x500ml paketlerden alınabilir. Ancak iyi bir değişim için ustam 3x250ml almamı önerdi, ben de öyle yaptım. Fren hidroliği eskisi boşaltılıp, yenisi makine ile basılıyor. Özetle tavsiyem, bu değişimi yaptıracaklar 3 adet 250ml alsınlar. Fren önemli…

7. PARÇA ve SERVİS BİLGİLERİ: Bakım için parçaları ağırlıklı olarak onlineyedekparca com adresinden aldım. Şanzıman yağ değişimini Ankara Şaşmaz'daki Aydoğmuş Şanzıman'da 100TL'ye yaptırdım. Yağ bakımı, devirdaim pompası ve V kayış değişimini Erciyes İşYerlerindeki ERSEV OTO'ya 400TL'ye yaptırdım...

muhakik86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Maalesef konuyu açarken hata mesajı aldım ancak onlar da yayına girmiş.. admine mesaj attım bununla ilgili.

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun, güle,güle .kullan paylaşımın etik olmamış.Özel servisleri neden zan altında bırakıp hepsini ön yargı ile yargillıyorsunuz.?
Paylaşımınızdan belliki sizde özele gitmişsiniz.Üzücü biryaklaşım.formumuzun sponsorlarıda bu mekanlardan kazançlarını sağlıyorlar.Şahsen bende özel servise gidenlerdenim sözünü ettiğiniz konu ile alakalı hiç bır yaklaşım yaşamadım.

Son düzenleme: