Trafikte Pratik Bilgiler

bugraGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kimse de olmayan özelliklere sahip biri olarak abs yi tercih ederim

çünkü aracımı ister abs li ister abs siz kullanabiliyorm

(olmaz olasıca servisimin milyarlarca para karsılıgı çözemediği abs sorunum yüzünden aracım arasıra abs yi devre dışı bırakıyor)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
benim bildiğim abs nin amacı mesafeyi kısaltmak değil fren esnasında kızaklamayı engelemesidir...kızaklama olmadığı içinde daha uzun mesafede duruyor yanlışsam düzeltin
Bir yere kadar yanlış. ABS'li araçlar ıslak, karlı, buzlu yollarda daha çabuk durur ama buna mukabil kumlu mıcırlı yollarda mesafe biraz daha uzar. ABS'nin en önemli özelliği güvenli bir şekilde durmayı sağlamaktır.

Bilgi için; http://www.comu.edu.tr/Turkce/Akade...ga_myo/programlar/oto/makaleler/ABS nedir.htm

CHa.AY

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
eğer adanadaysanız sol şeritten gitmek zorundasınız:D yoksa dolmuş ve otobüslerden geçemiyorsunuz birde sollamak çok zor oluyor:D kimse yol vermiyor:D

cem_01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vala bizm burda herzaman kavşaklara dönecegim yönün tam tersi istikametten girerim nedense herkes o tarafı kullanıyo sonra pat iki üç ışık yanıp söner anca çıkarsın kumpastan

muebbet

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
benim bildiğim abs nin amacı mesafeyi kısaltmak değil fren esnasında kızaklamayı engelemesidir...kızaklama olmadığı içinde daha uzun mesafede duruyor yanlışsam düzeltin

Doğru eski model araçlar kızaklar ama ani hız düşüşü olur ve aerkadan gelen abs li araç takip mesafeside tabi etken arkadan öper :) çok görmüşümdr

liberta12

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ara sokaklarda yavaş gitmek gerekir. çocuk yada araba çıkabiliyor aniden. herkesin dalgın bir anının olduğunu unutmamamk lazım.
doblo, taksi, dolmuş, otobüs , kamyon gibi araçlara dikkat etmeli.özellikle doblo ve taksi olayı beni delirtiyor. ani çıkışları oluyor. o yüzden biraz uzak durmak iyi olur.
bunun yanında bayan sürücülere de uzak durmak lazım. tabii ki iyi sürenleri var ama genele oranda çok az oldukları için dikkat etmek lazım.
yokuşlarda öndeki araca fazla yaklaşma. devamlı dur kalk yapmak zorunda kalabilirisn. bunun yanısıra en önemlisi yokuşta durduğunda araç geriye kayma olasılığı olur. bu yüzden aralık bırakmak lazım.
şehirler arası yolda bazen birbirini sollayacak araç sayısı çok oluyor. geçen bursa yolunda da gördüm 2 kamyon bir yolcu otobüsü bir de jip tır solladılar yapışık dördüz gibi. herhangi birinin hatası zincirleme kaza yaptırır. bu yüzden gaz kesip hafif ara açmak lazım. bırak sollasınlar açılsınlar biraz. rahatlasın sonra geçersin.

son olarak ekleyeceğim ışıklarda durduktan sonra hareket etmekte acele etme. bırak öttürsünler düdük. yol emmiyetli olunca geç. çünkü çoğu zaman sağdan soldan gelenler ışığın tam yanma anında hemen geçerim edasıyla basıyolar gaza ; bu seferde sana ışık yanıyor. acele edersen gelir bindirir yandan. 3-5 saniye için kendini tehlikeye atma...

şehir içi şerit olayına gelince bence de orta şerit diyorum. ayrıca şeritinde devam et. bazıları bi sağa bi sola geçip duruyor. o da sana yarar. bulunduğun şerit çabuk akar. niye şerit değiştirirlerse anlamam. sanki bi onların acelesi var.

kolay gelsin... aklıma gelenler bunlardı.

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kırmızı yandı veya yanmak üzere diye pat diye durmamak arkamızdan gelen aracı iyi kontrol etmek onu da düşünmek gerek,
bide
yeşil yandı veya yanmak üzere diye hemen geçmemek hızla gelen duramayacak araç var mı diye bir bakıp öyle geçmek gerek.

EnjoY34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yol akarken zırt pırt frene basan araçları geçmenizi öneririm. bunlar genelde 70yaşındaki amcalar yada bayan sürücüler oluyor

tunerrus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence İstanbulda trafik hafta içi ve hafta sonu olarak ayrılıyor.
Eğer hafta sonu araç kullanıyorsanız insanların pek acelesi yoktur genelde gezmek için çıkmışlardır kafaları rahattır çok gergin değillerdir. Ticariler hariç sıkıntı olmaz.
Eğer hafta içi 07-20 arasında araba kullanıyorsanız işler değişir. Trafikteki arabaların çoğu şirket arabasıdır. Şoförler araçlarını değil yapmaları gereken işi düşünürler. Gergindirler çünkü iş için trafiktedirler. Doblo tarzı araçlar asıl dikkati çeker çok sert kullanılıyor diye evet doğrudur bende dobloyla İstanbul trafiğinde oldukça fazla bulunuyorum. Mal götürüyorum bankaya gidiyorum acil yetişmem gereken yerler oluyor. İlk başlarda sakin sürerdim ama gördüm ki İstanbul trafiğinde insanların 2 saniyeye bile tahammülleri yok eğer iş için trafikteyseniz her fırsatı değerlendirmeniz gerekir(diğer sürücülere saygı göstererek tabi) Saniyesiz trafik ışıklarında yayalara kırmızı yandığında aracı vitese takıp yavaş yavaş ilerlemeye başlamanız gerekir mesela. Yada anayollarda sol şerit fren yaptığında sağ tarafı kontrol edip olabildiğince çabuk en sağa geçmeniz gerekir . Yine anayollarda trafik yoğunsa kavşağa yaklaşırken sağ şeride geçip köprü altına geldiğinde en sola geçmeniz gerekir. Çünkü yoldan çıkan araçlar olduğu için önce sağ şerit hızlı gider ama yola giriş noktasından araçlar sağdan girdiği için sol daha hızlı gider :D aklıma gelmiyor ama bir çok püf noktası var trafikte ilerleyebilmek için ve bir süre sonra bunları istemsiz yapmaya başlıyorsunuz. Ama bunları sadece doblo caddy kangoo gibi araçlar yapmıyor bir çok araç yapıyor ama bunlar daha büyük araçlar oldukları için dikkat çekiyorlar. Birde takip mesafesi olayı var ki çok dikkat etmeye çalışsamda takip mesafesi bıraktırmıyorlar. Mecbur tampon tampona 100km nin üzerinde yolculuk yapmak zorunda kalıyoruz. Bu duruma alıştıktan sonra mesafe bırakanlara sizinde tahammülünüz kalmıyor sizde sağdan önlerine geçiyorsunuz. Sağ koltukta otururken arabaya gezmek için binerken deli bu insanlar nasıl kullanıyorlar diyordum hatta tedirgin oluyordum ama trafikte bulunma amacım değiştiğinde anladım İstanbul trafiği ayrı bir dünya insanı içine çekiyor ve onlardan biri oluyorsunuz. :D :D

Bu durum dobloyu kullanırken geçerli astrayı genelde okula yada gezmeye gitmek için kullandığımdan ve benzinli olduğundan gayet sakin ve havada güzelse camlar yarı açık hafif müzik eşliğinde etrafımdan delice geçen arabaları seyrederek kullanıyorum :D

falcon_06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Babamla arabada olduğumuzda önümdeki araçta bayan olursa bana hep ''Aman yanaşma oğlum dur o bi gitsin sağ selamet ondan sonra yap ne yapacaksan '' der ... :)

Bayan sürücülerden ŞİDDETLE uzak durulması taraftarıyım. :)