trafik kazalarında doğrularımız ve yanlışlarımız neler?

drrasit

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sevgili arkadaşlarım hepimiz ufak ya da büyük muhtelif kazalara şahit olmuşuzdur, kimisinde acizce bakakalmışız kimisinde ise sadece dua etmişizdir yaralı, zor durumdaki, kan revan içerisindeki zavallı insanlara. ama çoğumuz sadece dua edip, 'Allah yardımcısı olsun' diyebilmişizdir. Oysa çok küçük yardımlarımızla bile bir canı tekrar yaşama bağlayabilme ihtimalimiz var. Unutmayalım ki birgün biz de o durumlara düşebiliriz, birileri de bizim için 'Allah yardımcısı olsun deyip' yoluna devam edebilir. ne kadar bilgili olursak o kadar güçlüyüz arkadaşlar, bunun içinde okumalı, araştırmalı ve paylaşmalıyız, saygılarımla.

drrasit

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle ilkyardım nedir?

Ani olarak hastalanan veya kazaya uğrayan kimseye anında, olay yerinde ve çevre imkanlarından yararlanılarak yapılan, tıbbi olmayan geçici müdahaleyeİLKYARDIMdenir. Bu da demek oluyor ki olay sadece sağlık çalışanlarını değil hepimizi kapsıyor. Tabi yardımcı olabilmek için de bilgimiz olması gerekiyor, bunlar zor olmayan hepimizin yapabileceği şeyler arkadaşlar, bunları paylaşarak öğreneceğiz.

fcuhadar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değindiğiniz konu çok önemli..Genelde trafik kazalarında görüyoruzki 5dk.'da orda olması gereken hızır acil 1 saatte ancak geliyor..O zamanda vatandaş kendisi yardım etmeye çalışıyor..Bu seferde bi izliyoruz haberlerde 'Kaza yapan aracın sürücüsü karga tulumba hastaneye kaldırıldı'' diyor...Sanki burda görevini yerine getirmeyen sağlık kuruluşlarının göstermesi gereken özeni vatandaşlar göstermediler diye suçlanıyor...Halbuki orda o an olması gereken yoldan geçen vatandaş değil,en kısa sürede olması gereken sağlık ekibidir...

Bununla ilgili ben sadece ehliyet alırken sınavda gördüklerimi hatırlıyorum...Halbuki sadece trafik kazalarında değil günlük yaşamda da insanların acil müdahaleye ihtiyacı olan anlar olabilir...

Bence okullarda haftada 1 yada 2 gün sağlık veya ilk yardım konuları ile ilgili dersler işlenmeli...

KentucKy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizim ülkede ilkyardım olayına girmesek bence hasta için daha faydalı olur çoğu durumda.tabi bazı durumlar vardır doğru yapılan ilk yardım hayat kurtarır ama malumunuz bide kaza olunca herkes kazazedenin başına çullanır biri başını kaldırır biri karga tulumba sürütür.malesef kötü görüntüler meydana gelebilir.gerçekten çok önemli bir ders bence motor dersine göre çok çok önemli bir ders ama gereken önem verilmiyor malesef...

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o haberlerde izlediğimiz gibi karga tulumba götürmek yerine olduğu yerde ilk yardımını düzgünce yaparak sağlık görevlilerinin beklenmesi gerekiyor aslında...

badboy27

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlk yardım çok önemli tabi ama bunu doğru ve düzgün yapmak çok daha önemli. Keşke düzgün yapılsa ancak herkes panikle hastaneye bir an önce yetiştirmeye çalışırken hastaya daha çok zarar veriyor.
Bu durumda sadece beklemek bile daha faydalı olabiliyor. En güzeli ehliyet alırken verilen eğitimdeki gibi düzgün vaziyete getirip sağlık ekiplerinin gelmesini beklemek.
Bu arada bir kaza sırasında en önce kaza yapan aracın arkasına önceden görülebilecek şekilde reflektörlerin koyulması gerekir. Bu da hastaya müdahele sırasında oluşabilecek diğer kazaları engeller.

drrasit

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sevgili fcuhadar arkadaşım

haklısın 112 gelmeli hem de çok çabuk gelmeli, hiç araştırdın mı adapazarında kaç tane 112 istasyonu var?. Hendek ilçesinden bir örnek vereyim( bu arada hendek devlet te 5 yıl acilde çalıştım, hendek 112 yi de bilirim). trafik kazası olunca vatandaş 112 yi arar, sakarya merkezdeki(devlet hastanesi acil karşısı) 112 komuta merkezi açar telefonu vakayı öğrenir, sonra telsiz anonsuyla hendek 112 yi arar, otobanda hendek düzce arası 10. km de yaralanmalı trafik kazası var, düzce istikametinde, olay yerine çıkış yapın der, 112 çıkar yaklaşık 10 dakikada varır olay yerine, sağlık ekibi yaralıları değerlendirip hangi hastaneye gitmesi gerektiğine karar verip hastaları düzce ya da toyota ya götürür, işte geldik sorun olan noktaya eğer düzce ye giderse hendek kaç dakika 112 ambulanssız kalacak? en az 1 saat sevgili çuhadar, bu demek değil ki hendek te bişey olursa ambulans yok. hendek te bir tane devlet hastanesinde ambulans var(O anda adapazarına kalp krizi götürmüş olabilir), bir tane de belediyenin ambulansı var(istanbul a yatalak bir hasta götürmüş olabilir), bir de hastanenin eski transit i. hendek ne yapar peki yeni bir hasta çıkarsa akyazı dan ya da ada dan ister bir ambulans, sonuçta ambulans gelir ama ne yazık ki biraz gecikir. sorabilirsin bana bütün ambulanslar dolu olabilir mi bu kadar diye? cevabım ise az da olsa evet ben şahsen yaşadım akyazı dan da ada dan da istedim, sadece ben değil arkadaşlarımda yaşadı bunları. ama çok sık olmuyor tabi ki.

fcuhadar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O kadar az ambulans varsa koca Sakaryada dolu olur tabi hocam neden olmasın...

Ben onları genelde metropol olarak anılan iller için söylemiştim..Zira sapanca izmit arası derbent mevkiinde önümde olan bir kazayı 112'ye bildirdikten 3-5 dk sonra uzunçiftlik acil servisinin ambulansı gelmişti...

drrasit

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sevgili eskikasa

ağzından kanlar fışkıran, bilinci bulanık 60 yaşındaki kazazade amcamın ağzındaki protez dişlerini çıkarıp, dudaklarının arasına bir kalem ya da tahta parçası koyarak dilinin geriye kaçarak nefesini tıkamasını önleyebilirsin sanırım, unutmayalım kazalarda A(airway=havayolu), B(breathing=nefes alma), C(circulation=kan dolaşımı). sevgili eskikasa arkadaşım havayolunu açtın kazazademizin ve hayatı için çok faydalı oldun. saygılarımla.

drrasit

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sevgili fcuhadar

zaten anlattığım olay adapazarı için nadir sayılır ben 5 yılda 5 defa yaşadım sanırım, toplu kazalarda yani otobüs ya da zincirleme kazalarda yaşanıyor bu durumlar nadir de olsa. ama en geç 10 dakika da gelir ambulans. A, B, C yi öğrendik umarım. A=AİRwAY=HAVAYOLU, yani ilk işimiz bu:)