Sürüş açısından Dizel mi Benzinli mi Rahat?

maliyeci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mümkünse düz yolda benzinli rampada dizel:) Yokuşlarda benim eski traktörü çok arıyorum...

siezma

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevap veriyorum ikiside değil en güzeli LPG li :)

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Mümkünse düz yolda benzinli rampada dizel:) Yokuşlarda benim eski traktörü çok arıyorum...
Bu çok güzeldi. Ben de öyle düşünüyordum aslında. Böyle bir sistem geliştirilebilir mi?

Dizel de yani eski Corsa CDTI de en iyi devir aralığı 1750 - 2000 devirdi. Acaba bu arabada ben hangi devirlede kullanmalıyım ki araba sağlıklı yakıt kullanabilsin?

Astra J 1.6 115 Hp kullanan arkadaşlar varmı? Astra H da aynı sanırım motor. Ağırlık da az bir fark var bu araba ağır. ama çok da fark yok gibi. Bir kişi fazla oturuyor gibi devamlı öyle sayabiliriz.

senol1979

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınız hayırlı olsun.
Astra H ım yok ama eski bir Zafira B sahibi olarak söyleyeyim.
Fazla yakıt tüketeceği ile ilgili yorumlar yapılmış. 10 Lt gibi. Kışın sıkışık bir trafikte bile bu değere ulaşamadım. (Aşırı sıkışık değil ama) Genelde aracımı şehir içinde kullandım ve yazın ortalama tüketim 8,3 - 8,5 lt/100 km, kışın ise 8,8 - 9,0 lt/100 km aralığında gerçekleşiyordu. Ayrıca Zafira B sizin şu anki aracınızdan yaklaşık 100 kg daha ağır bir arabadır. Aracınızı kullanış şekliniz tüketiminizi belirleyen ana unsur oluyor. Ben genelde vites değişimlerimi 2500 - 3000 dev/dak. aralığında gerçekleştiriyordum. Yolun durumuna göre 2000 - 3000 dev/dak. aralığında kullanıldığında gayet ekonomik bir sürüş sağlanıyor. Ancak aralarda birazda eğlenmek gerekiyor. Derler ya motor sağır olmasın. :)
Kazasız belasız sürüşler dilerim.

Son düzenleme:

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Aracınız hayırlı olsun.
Astra H ım yok ama eski bir Zafira B sahibi olarak söyleyeyim.
Fazla yakıt tüketeceği ile ilgili yorumlar yapılmış. 10 Lt gibi. Kışın sıkışık bir trafikte bile bu değere ulaşamadım. (Aşırı sıkışık değil ama) Genelde aracımı şehir içinde kullandım ve yazın ortalama tüketim 8,3 - 8,5 lt/100 km, kışın ise 8,8 - 9,0 lt/100 km aralığında gerçekleşiyordu. Ayrıca Zafira B sizin şu anki aracınızdan yaklaşık 100 kg daha ağır bir arabadır. Aracınızı kullanış şekliniz tüketiminizi belirleyen ana unsur oluyor. Ben genelde vites değişimlerimi 2500 - 3000 dev/dak. aralığında gerçekleştiriyordum. Yolun durumuna göre 2000 - 3000 dev/dak. aralığında kullanıldığında gayet ekonomik bir sürüş sağlanıyor. Ancak aralarda birazda eğlenmek gerekiyor. Derler ya motor sağır olmasın. :)
Kasasız belasız sürüşler dilerim.

Şenol Bey çok teşekkür ederim. Arabayı yarın teslim alacağım. İnşallah dediğiniz gibi yapacağım. Zaten hızı sevmem. Seri kullanırdım ama küçük arabaları. Bu araba biraz hantal gibi diğer corsalara göre falan. O yüzden ağırlığına yakışır şekilde sürmek sanırım cebe de arabayada uygun olan sürüş olacaktır. İnşallah ben de 8 değerlerini görürüm. En azından umudum o. Bu araç sanırım 1350 kg civarlarında.

opelmi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınız hayırlı olsun.Bence çok memnun kalacaksınız.1.6 classic var bende benzinli..Çok da memnunum.Bence yersiz yere yormayın kafanızı.Hiç pişman olmayacaksınız

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Aracınız hayırlı olsun.Bence çok memnun kalacaksınız.1.6 classic var bende benzinli..Çok da memnunum.Bence yersiz yere yormayın kafanızı.Hiç pişman olmayacaksınız

Çok teşekkür ediyorum. Bugün teslim aldık. Kayın pederden fırsat olmadı ben de eve gelince aldım site içinde biraz turladım. :) Tümsekde yine dizelden gelen alışkanlık vites düşüyüm derken 1 e alıyım derken 3 e al bi kütürdedi araba stop etti. :) Dizelden kalan alışkanlık 2 yılda geçse devam ediyor.

Gerçekten araba çok güzel arkadaşlar. Edition modeli benim aldığım. Allah herkese bunun full + full ünü nasip etsin. Gerçekten harika araba. ESP Watt Süspansiyon gibi özelliklerini biliyordum ama follow me home özelliğinin olduğunu bilmiyordum taki bugüne kadar.

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Yalnız kapı açıkken rolantiyi dinliyim dedim sonra bi de gaza basıyım derken, ROLANTIDEN gaza ilk bastığınız anda sanki bir kelebek açılır gibi ses oluyor, 1 sn lik bir ses. Bu normal midir?

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Ani bastıysanız normal. Bir anda hava çeker araç.

Bir de eve gelince düşündüm kapalı otoparkta denedim, yankı yapıyorda olabilir. Rolantideyken ilk gaza basınca sanki egzos da kapak varmış da bu kapak açılırmış gibi bir anlık ses. Motor da yeni dinlememek lazım sanırım bu günlerde motoru. :)