sizce en ekonomik araç nasıl olmalı

arcatera

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
uzun süredir tartışılıyor yok hyrid yok dizel yok biodizel yok ethanol benzinli
sizce en ekonomik araç nedir

benim görüşüm

hyrid çok pahalı teknolojisi çok yeni ve bence tutması çok çok zor zira toyota nın prius u 2 senedir avruap amerikada piyasada ve satışları berbat

Dizel insanlar dizele ne kadar ekonomik desede aslında dizel kısa vade kullanıcılar için benziliden çok daha masraflıya geliyor nedeni dizel araçlar benzinli versiyonlarına göre pahalı hemde arada epey büyük farklar oynuyor bunun dışında benzinli versiyonlarına göre bakım aralıkalrı sık ve bakımları masraflı ve motor ömürleride kısa kısa vadede bunların hepsini yan yana getiriseniz mazotun ucuz olması yada aracın az yakmasının sizi kurtarmadığını görürsünüz (tabii bu dediğim kısa vadeli kullanıclar için) yani arabanın kendini amorti edip sizi kara geçirmesi epey uzun vade de oluyor

Bio Dizel aslında buda aynı dizel yakıt sadece fosil yakıttan elde edilmiyor doğal bitkilerden elde ediliyor ve evinizde kullanıdığınız artık yağlardan vede her kez aslında basit bir ekipmanla kendi evinde bidizel üretebilir avrupa amerikada çok yapanlarda var ve amerikada geleceğin yakıt tipi olarak görünüyor halkada mazotu aşılaya bilmek için 6.0 litrelik motorlu dizel araçları gösteriyorlar bio dizelle çalışan 500cc lik araçlar araç mazotu su gibi içiyor ama amerikan stili işde :)

Ethanol alternatif yakıt türü buda ama pek bir bilgim yok ethanol kosunda gm in amerikadaki dodge larında ürettiğini biliyorum sadece

Benzinli zaten benzinliyi anlatmama gerek yok herhalde :D

sizin tercihiniz ne olurdu

Benim Tercihim eyer yaşadığımız ülke türkiyeyse ülkemizin koşullarını konumunu bilip avantajı varsa kullanmak olurdu türkiyenin bir avantajı var nedir derseniz ? dünyada olmayan marka çeşitliliği türkiyede var amerikalının avrupalının bilmediği görmediği her çeşit marka bizde mevcut o yüzden ikinci elimizde çok zengin her tür araç bulabiliyorsunuz...
bu durumda en ekonomikde şu olur
bence mesela gidersiniz normal kendinize ne tür araba seviroyasınız kendinizi sıkmadan kasmadan işde çok yakıyor benzini su gibi içiyor gibi kıstaslara kriterlere sokmadan gönlünüzden geçen aracı alırsınız

Birde köşeye 3-4 milyar gibi cüzzi bir para atıp az yakan bir suzki swift 1.3 yada lada samara yada skoda gibi zaten benzini çok çok az yakan 1.3 - 1.4 bir araç alıp birde yüzsüzlük yapıp :D o aracı lpg bağlayıp bunu güncel şehir içi iş güç alış veriş v.b gibi işlerinize kullana bilirsiniz.. böylece diğer aracınızıda sadece keyif için hafta sonu gezmeleri arkadaş gezmeleri v.b için kullanabilirsiniz

böylece hem o arabanızın üstünden benzin yükünü alırsınız hemde o aracınızla tamamen keyif amaçlı binersiniz az km yaptırırsınız tadınıda doya doya çıkarırsınız.. buda benim görüşümm..

arcatera

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sonuçda bu dünyada her şey bizim için yapılıyor ve imkanımız gücümüzde varsa alabiliyorsak sıfır ikinci el farketmez niye kendimizi sınırlayalım kendimize kriterler koyup kedinin ciğere bakdığı gibi imrene imrene bakalım ben buna katılmıyorum imkanımız varsa bence almalıyız bu hayata bir defa geliyoruz ikinci şansımız yok imkan varsa inanın o imkana çözümde vardır her zaman

exilegs

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
havayla çalışanı çıkacakmış:D onu seçerim ben onu:D
onada vergi alırlar aldığımız hava kadar vergi veririz bu sefer bu sefer başka yerden alırız gibi geliyo soluğumuzu:D :D :D :D :D

~~NEO~~

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ne kadar verirsen, O kadar alırsın.....

Benim felsefem de bu....

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim tercihim dizel olurdu her ne kadar benzinli araç kullansamda dizel benzinliye göre daha güçlü yokuşları vs daha rahat çıkıyor vs.vs. bir sürü sebebi var ama başka bir bakımada en güzeli raylı sistem taşıma araba filan yalan oldu artık hele ki büyük şehirde yaşıyorsanız genelde evlerde 2 tane 3 tane araba var trafik felaket gideceğiniz yere hem vaktinde gidemiyorsunuz hemde 10 katı para veriyosunuz

orcinus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
türkiyede sıfır yada sıfıra yakın bi arabaya binmek istiyorsan, yılda da 25.000 km üzeri yapmıyorsan alıyorsun bi tane corsa 1.2. hem ekonomik, hem güçlü motor, hem konforlu hem de vergisi az. budur. :D aynı sınıfta bu kriterlerle karşılaştırılabilecek araba yok.

thundercat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim tercihim dizel olurdu her ne kadar benzinli araç kullansamda dizel benzinliye göre daha güçlü yokuşları vs daha rahat çıkıyor vs.vs. bir sürü sebebi var ama başka bir bakımada en güzeli raylı sistem taşıma araba filan yalan oldu artık hele ki büyük şehirde yaşıyorsanız genelde evlerde 2 tane 3 tane araba var trafik felaket gideceğiniz yere hem vaktinde gidemiyorsunuz hemde 10 katı para veriyosunuz[/quote
dizel arabanın yokuşta daha iyi kalkış yaptığını sizden duyuyorum ben de dizel araç kullandım ama asla benzinli aracın performansı yok sadece aracın ağırlığına göre düşük hacimli motor olmamak kaydıyla benzin her zaman üstündür
ama benim tercihim dizelden yana olur çünkü öğretmenim gözüm artık performansta değil ekonomide

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim tercihim dizel olurdu her ne kadar benzinli araç kullansamda dizel benzinliye göre daha güçlü yokuşları vs daha rahat çıkıyor vs.vs. bir sürü sebebi var ama başka bir bakımada en güzeli raylı sistem taşıma araba filan yalan oldu artık hele ki büyük şehirde yaşıyorsanız genelde evlerde 2 tane 3 tane araba var trafik felaket gideceğiniz yere hem vaktinde gidemiyorsunuz hemde 10 katı para veriyosunuz[/quote
dizel arabanın yokuşta daha iyi kalkış yaptığını sizden duyuyorum ben de dizel araç kullandım ama asla benzinli aracın performansı yok sadece aracın ağırlığına göre düşük hacimli motor olmamak kaydıyla benzin her zaman üstündür
ama benim tercihim dizelden yana olur çünkü öğretmenim gözüm artık performansta değil ekonomide

bunu sölerken uygun motor uygun kasa olarak düşündüm örnek corsa 1.3 CDTİ ı deli gibi tırmanması filan