İspanya 'da Araç Kiralama ve 2018 Mitsubishi Spacestar 1.2 Manuel Vites Hakkında

quattro

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Selam forumdaşlar,

Bazı arkadaşlarımızın bildiği gibi iki aydır Madrid 'te çalışıyorum... Türkiye 'den birkaç arkadaşın da bazı işler için buraya gelmesi ile birlikte Cumartesi ve Pazar günlerini değerlendirelim dedik... bu amaçla bir araç kiraladık... genel bilgi olması açısından tecrübelerimi burada paylaşmak istedim...

Araç kiralama süreci, burada da tüm dünyada olduğu gibi hatta biraz daha Türkiye 'ye benzer... zaten kültür, insanlar birbirine çok benziyor... internetten araç kiralamak çok daha ucuz ve hızlı... ancak biz hem geç karar verdiğimiz hem de buradaki sitelerin ingilizce olmaması nedeniyle ofisten kiralamaya karar verdik... canlıyı görmeden içimiz rahatlamıyor...

Madrid 'te araba kiralamak isteyenler hertz, alamo, national, enterprise, national, avis, budget v.b. firmaları tek tek araştırabilirler... şehir merkezinde çeşitli yerlerde bu firmaların ofisleri bulunmakla birlikte, barajas havalimanı, atocha tren istasyonu, chamartin tren istasyonu gibi yerlerde tüm firmaları bir arada bulmak mümkün... ayrıca bir ofisten alıp diğer ofise bırakmakta da herhangi bir sıkıntı yok.... internetten kiralamalar ile ofisten kiralamalar arasında 30 - 40 € fark ediyor, ofiste anlamsız şekilde fazla para ödüyorsunuz... o nedenle en mantıklısı internetten kiralayıp, ödemeyi yapıp aracı teslim almak... ayrıca son dakika araç bulmak d sıkıntılı oluyor... bu arada trafik yoğunluğu nedeniyle madrid merkezinde gezmek için araç kiralamak hiç mantıklı değil, toplu taşıma yeterinde iyi...

biz, enterprise firmasından mitsubishi spacestar 1.2 düz vites benzinli araç bulabildik... şimdi de araç ile ilgili gözlemlerimi yazayım... 100 kmsi dağ tırmanışı ve şehir içi olmak üzere 400 kmye yakın yol yaptık... 5,8 litre/100 km yakıt ortalaması vardı... aracın 5. vitesi 110 km/h hızın altında ölü... ilk 3 vitesi iyi ama sonra canı kalmıyor... ses yalıtımı opel corsa (2012) ve citroen c3(2013) 'e göre daha iyi... malzeme kalitesi aynı... iç hacim ve tavan yüksekliği çok iyi... 4 kişi olmamıza rağmen arkada oturanlar da önde oturanlar da rahattı...

manzanares el real, nevacerrado, segovia ve tolede ziyaret ettiğimiz yerler... ilk üçlü madrid 'in kuzeyinde bulunmakta sabah erken kalkarak bir günde üç şehir gezilebilir ve madrid 'e dönülebilir... toledo ise, güneyde bulunmakta ve en az 1 gün en fazla 2 günde komple gezilir...

selamlar....

• Beğen
Tepkiler: Hasip

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam sizin yazıları okudukça kendimi orada gibi hissediyorum. Bu araç bizim ülkemizde bayan aracı gözüyle bakılan minik sınıf üyesi araçlardan sanırım. Yakıt konusunda bu motora göre biraz yüksek gibi geldi. Yüklendiniz biraz sanırım :) Bilgiler için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: quattro

quattro

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
aynen bu araç nissan micranın aynısı... yakıt fazla mı bilemedim ama 4 kişi dağ bayır in çık yaptık ve özellikle ikinci gün dönüşte baya sıkıştırdım arabayı... özellikle 100 km/h hızdan sonra biraz daha hızlandırmak için basmak gerekiyordu... :)

quattro

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
herkese tekrar merhaba,

cuma ve cumartesi günleri de eşim ve oğlumu gezdirmek için bir kere daha araç kiraladım... bu sefer de 2019 model kia ceed 1.4 benzin düz vites denk geldi... yine aynı şekilde hem araç ile ilgili hem de yurtdışı araç kiralama ile ilgili bir iki bilgi vermek istedim... gezdiğimiz yerler aşağı yukarı yukarıda yazdığım yerlerdi ve ciddi anlamda tarihin ve eserlerin bu derece korunmuş olması insanı şaşırtıyor... restorasyonlar orijinaline sağdık kalınarak yapılmış ve insanın gözüne batmıyor... özellikle Toledo 'daki katedarl ile birlikte "Alcazar de Toledo" isimli bina ve silah müzesi muazzam yapılar... bina içerisindeki tv ve ekranlardaki bilgiler ile o tarihi yaşıyorsunuz... sadece burası için değil, herhangi bir tarihi şehre gitmeden önce bir iki saat orası hakkındaki bilgileri okumak ve o tarihi kafada canlandırmak çok güzel hissettiriyor...

gelelim araba kiralama konusuna... aracı rentalcars. com isimli siteden kiraladım ve herkesin dikkat etmesi gereken bir bilgi vermek istiyorum... belirtilen siteden aracı kiralarken kiralama şirketini ve aracı seçtikten sonra sigorta isteyip istemediğinizi soruyor... ben de tam kapsamlı sigorta satın aldım ve sixt firmasına ait bir aracı seçtim... aracı belirtilen saatte almaya gittiğimde rentalcars sitesindeki sigorta ile sixt firmasının sigortası arasında bağlantı olmadığını söylediler.... yani herhangi bir kaza ya da olumsuz durumda önce sixt firmasına, kiralayan kişi tarafından ödeme yapılacağını ve daha sonra faturaları, yine kiralayan kişinin rentalcars 'ın sigorta şirketine yollaması gerektiğini söylediler... dolayısıyla önce internetten aldığımız sigortayı iptal ettirdik elimizdeki para 6-8 iş günü boyunca firmada kalacak... ardınan sixt ile tekrar sigorta anlaşması yaptık ve gereksiz yere hem zaman kaybı yaşadık hem de hesap ettiğimizin üzerinde bir bütçe ortaya çıktı... o nedenle araba kiralamak için tavsiyem doğrudan firmanın internet sitesinden kiralamak.... sixt, hertz, avis, alamo, enterprise, national, budget v.b. pek çok uluslar arası firma burada da var... doğrudan firma sitesinden kiralamak daha mantıklı...

2019 model, 30000 kmdeki Kia Ceed 1.4 benzinli araç ile ilgili de bir iki şey yazayım... arabanın donanımı çok iyiydi.... iç döşeme tamamen yumuşak plastik ve deri idi... 6 vites ile çok atik olmasa da idare eder bir performansı vardı... iç hacmi idare eder derecede olmasına rağmen emin olun Spacestar daha geniş ve daha ferah hissettirmişti... bagaj hacmi de iyiydi... en hoşuma gitmeyen tarafı ise ses yalıtımıydı... özellikle 110 km/h hız civarında yol sesi içerideydi... 60 kmsi şehir içi olmak üzere 500 km 'ye yakın bir seyahatimiz oldu... yol bilgisayarında 6,6 litre/100 km gibi ortalama yakıt tüketimi gösteriyordu... 480 km sonunda 25,4 litre benzin aldım.... bu hesaba göre 5,3 litre/100 km gibi bir rakam çıkıyor ki olması gereken aşağı yukarı bu...

özellikle belirtmek istediğim bir konu var... şerit takip sistemine sahip bir aracı ilk defa kullandım... belirli bir hızdan sonra ekrandaki şerit takip sistemi ikonu yeşile dönüyor ve araç ile şeride yaklaştığınız zaman kendi kendine sizi tekrar şeride sokuyor... ciddi anlamda araç direksiyonu kontrol ediyor... sinyal verdiğinizde sistem devreden çıkıyor ve aynı şeritte 5 saniye kadar gittikten sonra tekrar devreye giriyor... iyi bir şey gibi ancak yolda akarken her zaman şeridi takip etmediğimiz için beni biraz zorladı... özellikle viraj alırken bazen içeriden bazen çizgi üzerinden seyrediyoruz... bu durumda aracın direksiyonu şeridin içine doğru gitmesi için dönmeye başlıyor ve özellikle yüksek hızlarda gereksiz bir mücadele başlıyor... insanı rahatsız ediyor... neyse kafanızı şişirmeyeyim...

herkese selamlar...

• Beğen
Tepkiler: Hasip ve Hakan55

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Şerit takip sistemi iyiymiş :) Bizde iyi saçmalar bu sistem diye düşünüyorum...