Şimdi bu termostat arızalı mı ?

tosunpasaa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
img1075va.jpg

Arkadaşlar bu hararet çubuğu neredeyse hiç 90c bulmuyor 80 nin altınada düşmüyor taki

1-2 km lik rampa aşşağı yolda giderken boşa atarsam 80 ne kadar düşüyor rampa çıkıyorsam 85 e kadar çıkıyor fan açmıyor arabanın hiç fan açtığınıda duymadım zaten.

Sıkışık trafikte dur kalkta ancak 90c de sabitleniyor yine 1km filan trafik olmayan yola girer girmez 85c ye düşüyor bu olay sizlerdede böyle mi benim termostat mı arızalı kaçırıyor mu anlamadım.

Ustaya gittim motorun üst kısmındaki su hortumunu gösterdi dediki bunu tut sabah arabayı çalıştırınca 3-4 dk sonra ısınmaya başlar dedi sonra alttaki diğer su hortumunu gösterdi sonra buna bak bakalım dedi sıcak mı baktım buz gibiydi sabah aradım ustayı dedim alttaki buz gibi tamam termostat kapatıyor demekki açık kalsa alttaraftada sıcak su devirdaim yapar dedi ama ben hala şüpeliyim bu konuda niye 90c sabitte kalmıyorki sonuçta motor sıcaklığını sabit tutması lazım erken mi açıyor napıyor bilemedim.

Cihanqir

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
bence normal gibi zaten opel arabaları için.

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
img1075va.jpg

Arkadaşlar bu hararet çubuğu neredeyse hiç 90c bulmuyor 80 nin altınada düşmüyor taki

1-2 km lik rampa aşşağı yolda giderken boşa atarsam 80 ne kadar düşüyor rampa çıkıyorsam 85 e kadar çıkıyor fan açmıyor arabanın hiç fan açtığınıda duymadım zaten.

Sıkışık trafikte dur kalkta ancak 90c de sabitleniyor yine 1km filan trafik olmayan yola girer girmez 85c ye düşüyor bu olay sizlerdede böyle mi benim termostat mı arızalı kaçırıyor mu anlamadım.

Ustaya gittim motorun üst kısmındaki su hortumunu gösterdi dediki bunu tut sabah arabayı çalıştırınca 3-4 dk sonra ısınmaya başlar dedi sonra alttaki diğer su hortumunu gösterdi sonra buna bak bakalım dedi sıcak mı baktım buz gibiydi sabah aradım ustayı dedim alttaki buz gibi tamam termostat kapatıyor demekki açık kalsa alttaraftada sıcak su devirdaim yapar dedi ama ben hala şüpeliyim bu konuda niye 90c sabitte kalmıyorki sonuçta motor sıcaklığını sabit tutması lazım erken mi açıyor napıyor bilemedim.

%99 termostat arızalı...:)
ankaranın soğuğu biraz düşündürcü tabi de..
yazımı bekleyecen kesin teşhis için...?
ben olsam termostatı değişirdim parça 40 lira işçilik 10 lira

Son düzenleme:

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Usta güzel tarif etmiş. Bence Ankara soğuğunda 80-85 gibi değerler son derece iyi. Ankara'da yaşayan arkadaşlar kendi araçlarından örnek verirler lakin 1.6 Astra G ile İstanbul'da bile 90'ı göremiyoruz. Kullandığınız yoldaki hız ortalaması ile de çok alakalı. Bu kış yoğun trafik dahil, Astra H fan 1. kademeye 1 kez geldi.

tansugurler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.egeopel.com
eğerki seyir halinde iken gösterge sona doğru iniyorsa ve kalorifer ısıtmıyorsa termostat arızalıdır fakat bu işlem tam tersi ise sorun yoktur, zaten motorda su olduğu sürece bu havada zor fan açar

nanotechmilas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı Sorun bendede var ama bakan usta sorun yok diyor arada yapıyor benimki ve birde sürekli sürücü tarafına paspas altına su toplanıyor nerden geldiğini bilmiyorum bazen araba suda eksiltiyor su eksikken hareret hiç yükselmiyor ve kalorifer durduğum zamanlar soğuk üflüyor

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Aynı Sorun bendede var ama bakan usta sorun yok diyor arada yapıyor benimki ve birde sürekli sürücü tarafına paspas altına su toplanıyor nerden geldiğini bilmiyorum bazen araba suda eksiltiyor su eksikken hareret hiç yükselmiyor ve kalorifer durduğum zamanlar soğuk üflüyor

Astra G de kalorifer peteği sürücü tarafında mıydı hatırlamıyorum lakin, o tarafta ise, %100 kalorifer peteğiniz çatlamıştır. Sorun buysa ustayı değiştirmenizi öneririm.

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
düşük ısıda çalışan motor daha çok yakar aşınma fazla olur ... 50 liradan kaçmazdım ben olsam değiştirirdim yani...

tosunpasaa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yakıt değerlerimde normal şehir içi kullanımda 220 - 190 kuruş arası tüketimim var kalorifer bi japon arabası kadar olmasada güzel ısıtıyor hararet 80c ye geldiği zamanda ısıtmada sorun olmuyor su eksiltme hiç olmuyor neredeyse geçenlerde antifirik koyduğumdan bu yana bir çay bardağı kadar ekledim öylesine yani eksiltmiyor ama hararet sabit durmuyor işte termostatı değiştirmek sorunu çözer mi bu arabalar mı böyle onu anlamadım

Astra G 2003 Njoy

nanotechmilas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ya değişmesi gerekiyorsa değişsinde sağlam dedi diye belkide su eksiltiği için mi nedir önce bulsunlar peteği bide