Şimdi bu termostat arızalı mı ?

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hız arttıkça devirdaim hızlanır . evet ısı fazla üretilir ama devirdaimde o derece hızlı olduğu için bu ısıyı dengeler...
ama rölantide böyle olmaz rölantide çalışan araç bakarsınız bi süre sonra fan açmış yani devirdaim yetişemez buna...
sıcak motor az yakar diye bişey yok ..ideal çalışma sıcaklığı var soğutma sistemlerin amacı motoru o ısıda tutmak...

sıcak motorun az yaktığını tüm dünya biliyor. ki zaten sıcak motordan kastımız 80-90c arası...

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim çıkmam lazım iyi akşamlar diliyorum ...
sürç-ü lisan etti isek affola :)

bozdagli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki böyle bir durumda kalorifer fanının açık olması motorun soğumasına neden olur mu ya da hızlandırır mı?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
BU SORUYA BAŞKA Bİ SORU İLE CEVAP VERİYORUM :)

devirdaim trigere bağlı değil mi? bağlı mı ? o zaman 4000d/dk ilen dönen bi motor mu yoksa 800 d/ dk ile dönen bi motormu daha hızlı devirdaim yapar...
işte bu yüzden yokuş aşağı inerken rölantide iken ısının viteste olduğundan daha fazla yükselmesi lazım düşmesi değil ...
ha viteste iken düşse onu anlarım ama gene de 80 lere inmemesi lazım .
sorun zaten termostatın açmaması değil açık kalması ..?
kapanması gerekirken kapanmaması...
Bu soruna ben cevab vereyim :)
devirdaim hangi devirde olursa olsun termostatın hapis ettiği su aynıdır,motorun ısınması yokuş aşağı yükte olmadığı için ısınmaz ama yokuş yukarı yüke bindiğinden hararet yükselir onun için devir daim hararet yükselince açılır su devir daim ne veriyorsa devamlı alır ısı düşene tekrar kapanır bu yetmedi devamlı açık kalır ve fana devreye girer. yokuş yukarı motor rüzgar almaz artı yüke biner ısınır yokuş aşağı yüke binmez artı rüzgarı alır :)
anlatabildimse ne ala :)

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
peki böyle bir durumda kalorifer fanının açık olması motorun soğumasına neden olur mu ya da hızlandırır mı?

Kışın zaten araç soğuk, kaloriferi açarak kalorifer peteğinden ısı kaybına yol açacaksınız. -1
Kaloriferin üflemesi için fan açacaksınız, fanda akım çekecek, bu yük ek olarak Şarj dinamosuna binecek bu da -1

Araçta akım çeken, herşey performansı düşürür, yakıt tüketimini arttırır. Yol bilgisayarınız varsa, rolantide aracın yakıtını izleyin. Sis farını açın, artacaktır, arka rezistansı açın yükselecektir, kaloriferi açın yükselecektir vs. vs.

bozdagli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kışın zaten araç soğuk, kaloriferi açarak kalorifer peteğinden ısı kaybına yol açacaksınız. -1
kalorifer peteğinden ısı kaybı demek dolaylı olarak motordan ısı kaybı demektir öylese konuyu açan arkadaş için söylüyorum fanlar kapalı olarak giderse rampa aşağı daha az ısı kaybı olacaktır ve ibre çok aşağıya inmeyecektir zannımca.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kalorifer peteğinden ısı kaybı demek dolaylı olarak motordan ısı kaybı demektir öylese konuyu açan arkadaş için söylüyorum fanlar kapalı olarak giderse rampa aşağı daha az ısı kaybı olacaktır ve ibre çok aşağıya inmeyecektir zannımca.
aslında arkadaşın dediği bir bakıma haklı şu yönden motor ısınana kadar sıcaklık ayarına getirilmezse motor daha çabuk ısınır ve kısa zamanda verimli iç sıcaklığına kavuşursunuz bu yönden bakarsanız haklı ;)

Ghent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla bu opelin termostatları bi değişik gerçekten. Opc minimum 95C görüyordu, 107 de fan acıyor. 112 ya falan cıktıgını görmüştüm.