silkeleme lütfen yardım..

yavuzali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar 90 binde 2005 astra h 1.6 twinport xep motorlu aracımda lpg yok gaza ilk basma anında ve gazdan ayağı çekme anında silkeleme yapıyor ve düşük devirde gitmeye çalışırsamda yapıyor.

araştırmalarım sonucu egr den yapma ihtimali üzerine egr söküldü emme manifoldu kurum temizliği yapıldı çok fazla kurum yoktu temiz sayılabilirdi. bağaz kelebeği v.s temizlendi. yaklaşık 2 gün düzeldi derken yine başşladı. egr nin bozuk olma ihtimali üzerine fişi çektim yine aynı. egr iptali yapıldı körlendi bu sefer bariz şekilde silkeleme arttı ve aynı gün içinde kör contayı çıkardım. depoya würth temizleyici döktüm hiç farketmedi. gaz pedalı söküldü içindeki elektronik devre silindi ayaklar hafif kaldırıldı daha iyi basması için ancak nafile.

bobin aklıma geliyor ama aracımda rölantide sarsıntı v.s yok. soğuk hava ilk çalıştırma v.s hiç sıkıntı yok. üst devirlerde gayet istekli ve atak. sadece rölantide devir saati yarım milim kadar çok az kıpırdıyor ancak motor sesi vs sorun yok. gaz kelebeği böyle bi sıkıntı yapab ilirmi? veya bobin?

biliyorum sorunu yaşayanımız çok. tecrübeli arkadaşlarımızın yardımlarını ve tecrübelerini bekliyorum. şimdiden teşekkürler..

az önce tekrar boş yolda sessiz ortamda dikkatlice test ettim.
silkeleme devirden bağımsız ve tamamemn gaz pedalının konumuyla alakalı. şöyle ki 2. vites 4000 devirde giderken gazdan çektim hafif sallanıyo ki normal gibi geldi akabinde gaza hafif basılı tutunca silkeliyo yüklenirsem yok.
şöyle düşünün gaz pedalı 45 derecelik bi açıda gidip geliyo. ve ilk 5-10 derecelik kısımda tutarsam silkeliyo orayı geçersem ya silkelemiyo yada hafif geçiyo ama ilk kısımda tutarsam istersem 5000 devirde olayım devamlı silkeliyo. yani devirden bağımsız pedala dokunduğum anda ne oluyosa neresi çalışmıyorsa veya çalıyorsa sorun orda gibi..

Son düzenleme:

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Rölantideki o yarımlık kıpırdama araç giderken deliler gibi sarsıyor aynısı bende de vardı.

Rölanti ayarlayıcıda sıkıntı var muhtemelen. Ayrıca boğaz kelebeği temizlenmiş olabilir fakat üzerinde aşınma, eskime var mı o da kontrol edilmeli. Benim boğaz kelebeğim 17 sene sonunda tertemiz olsa bile kaçırıyordu ve söküp kontrol edince farkettik ki o kapak kısmının olduğu yer açılıp kapanmaktan tamamen aşınmış ve delik genişlemiş.

Sensörlerden yapar mı bilmiyorum ama forumda sensörden anlayan arkadaşlar da var onlar da yardımcı olabilirler :)

yavuzali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevabınız için teşekkür ederm. benim de kafamın bi yerlerinde kelebek var çünkü temizlenince 2 gün iyi olmuştu. ancak 90 binde aracın kelebeğinin aşınacacağına fazla ihtimal vermiyorum ayrıca temizlerkende yine çok kirli çıkmamıştı kelebek. bi kaç yere sorduğumda ise kelebek rölantiyi bozar yolda silkeleme yapmaz gibi yorumlar almıştım ama emin değilim

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
cevabınız için teşekkür ederm. benim de kafamın bi yerlerinde kelebek var çünkü temizlenince 2 gün iyi olmuştu. ancak 90 binde aracın kelebeğinin aşınacacağına fazla ihtimal vermiyorum ayrıca temizlerkende yine çok kirli çıkmamıştı kelebek. bi kaç yere sorduğumda ise kelebek rölantiyi bozar yolda silkeleme yapmaz gibi yorumlar almıştım ama emin değilim

Rölantiyi de bozuyor silkeleme de yapıyor :D Fakat rölanti ayarlayıcıya da çok bağlı. 130.000'de idi benimki de bu sorun ortaya çıktığında. Ustanızda çıkma rölanti ayarlayıcı falan vardır olmadı önce onu bir değiştirip kontrol etsin tekleme giderse sorun dandik rölanti ayarlayıcıda çıkar. Daha da geçmezse biraz daha masraflı parçalara geliyor iş.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle silkeleme rolantide varmı? yani boşta iken gaza yüklenince ona bakın,eğer yoksa debrajdan olması muhtemelen

yavuzali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Rölantide sarsıntı silkeleme yok boşta bassınca yağ gibi
Silkeleme özellikle ilk gaza basma anında oluyor gazdan çekincede var hatta gaza ilk basma anında az basılı tutarsam silkelemeyi sürdürebiliyorum çok az daha gaza basınca geçiyor
Ayrıca sabahları daha az yapıyor ısındıkça daha belirginleştiriyor
Debriyajda kaçırma ilk kalkışta titreme felan hîsstmedim

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
motor kulakları yada ön düzen olabilirmi ?
+ konuya ek motor ısınınca belirgin şekilde artış oluyorda banada debriyaj geliyor.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
siz beni yanlış anladınız,debraj bitti demedim ki,ben boşda dururken gaza basınca titreme yapıyormu? birde arıza ışığı yakıyormu arıza kodu veriyormu?

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 13:52 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 13:42 ----------

BU arada EGR soketi çekimi sizin araçta fark ettirmez,eğer EGR arızalı ise ki il devirlerde EGR devirde bilesiniz.

yavuzali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araçla 180 e kadar sorunsuz sessiz sarsıntısız çıktım 4000-5000 devir gîbi vites değişimlerinde hissedemedim
Boşta gazı köklediğimde hiç bir sarsıntı yok
Silkeleme olması için vites değitirmeye gerek yok aynı biteste gazdan çekip tekrar bastığımda titriyor.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Egr yi değiştirin