Sağanak Yağışta Etkin Görüş

duranburakbilgin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün gelen e-mail'i sizlerle paylaşmak istedim:

BANA İLGİNÇ GELDİ. DENEMEKTE FAYDA VAR.

Yağmurda otomobil sürmek ! Bu yazı hayatınızı kurtarabilir..

SAĞANAK YAĞIŞTA ETKİN GÖRÜŞ
Yoğun bir sağanak altında otomobil kullanırken nasıl iyi bir görüş elde edilir?
Neden bu kadar etkin olduğundan emin değiliz; bu metodu yoğun yağmur altında sadece bir deneyin.
Bana bu metodu, deneyen ve gerçekten işe yaradığını tespit eden bir polis arkadaşım verdi.
Çok yararlı, hatta gece sürüşünde dahi..
Bu metod yıllarca Kanada Askeri Sürücüleri tarafından kullanılmış.

Bir çok sürücü yoğun sağanak sırasında silecekleri yüksek ya da en hızlı konumda çalıştırır, ve buna rağmen ön camdaki görüntü netliği yeterli olmaz.
Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen güneş gözlüklerinizi takın (modeli farketmez), ve mucize!!! Aniden görüşünüz, yağmur yağmıyormuşcasına mükemmel bir netlik kazanacak.
Aracınızda her zaman bir güneş gözlüğü bulundurduğunuzdan emin olun.
Sadece net bir görüşle emniyetli bir sürüş gerçekleştirmekle kalmayın, bu fikri arkadaşınızla paylaşarak onun da hayatını kurtarın.
Deneyin ve arkadaşlarınızla deneyiminizi paylaşın.
İnanılmaz, cam üzerindeki damlaları hâlâ görüyorsunuz ama yağmur suyunun oluşturduğu tabakayı görmüyorsunuz.
Yağmurun yoldaki sıçramasını görebiliyorsunuz. Aynı zamanda, sollanan ya da takip edilen aracın sıçrattığı sudan kaynaklanan körlüğü de bertaraf edebiliyorsunuz (ya da güneş gözlüğü kullanmayıp şikayet edeceksiniz).
Sürücü eğitimlerinde bu küçük ipucunu mutlaka öğretmeliler. Gerçekten de işe yarıyor.

Yoğun BEYAZ ışık veren sis farlarının, işe yaramamasının nedeni de benzerdir. SARI ışık veren sis farları ise gece, tipi ve kar yağışlı havalarda çok işe yarar, kar taneleri hemen hemen görünmez olur.
Ama SARI sis farları YAĞMUR ve SİS'te hiç işe yaramaz.

Çeviri: Cengiz Durmaz

savaş abi şimdi ben kısalara ve sislere xenon takıcam xenonları aldım evde duruyor bi ara servise gidip montajını yaptırıcam, abi mersine kar falan yağmıyor sis de yok. sadece ayda yılda bi kere 1-2 saat bi yagmur yagar o kadar. zaten yagmurlu havalardada biz pek dışarı çıkmayız, abi sislere takmayayımmı xenon?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
savaş abi şimdi ben kısalara ve sislere xenon takıcam xenonları aldım evde duruyor bi ara servise gidip montajını yaptırıcam, abi mersine kar falan yağmıyor sis de yok. sadece ayda yılda bi kere 1-2 saat bi yagmur yagar o kadar. zaten yagmurlu havalardada biz pek dışarı çıkmayız, abi sislere takmayayımmı xenon?

Burada zevk öne çıktığına göre karar sana kalıyor. Benim görüşüme göre sis lambalarının kullanım amaçları bellidir, onlarda kullanılan ampüller de özeldir. Sis lambaları ne kadar sarı renkte olursa yağışta ve siste o derece başarılı olurlar. Dikkat edersen fabrikasyon xenonlar bile sarımsı yanar. Karşından veya arkandan gelen, farlarında ve sislerinde çakma xenon kullanan araçların ışığı seni rahatsız etmiyorsa sorun yok demektir.

exclusive

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
nedir bu çakma xenonlardan çektiğimiz berbat bişey karşıdan yada aynadan yansıdığında berbat bişe

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
nedir bu çakma xenonlardan çektiğimiz berbat bişey karşıdan yada aynadan yansıdığında berbat bişe
:good:

duranburakbilgin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Burada zevk öne çıktığına göre karar sana kalıyor. Benim görüşüme göre sis lambalarının kullanım amaçları bellidir, onlarda kullanılan ampüller de özeldir. Sis lambaları ne kadar sarı renkte olursa yağışta ve siste o derece başarılı olurlar. Dikkat edersen fabrikasyon xenonlar bile sarımsı yanar. Karşından veya arkandan gelen, farlarında ve sislerinde çakma xenon kullanan araçların ışığı seni rahatsız etmiyorsa sorun yok demektir.

çok teşekkürler abicim beni bilgilendirdiğin için