Rampada çekmeme

daukan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2005 astra h aracımla ankaradan ist. otabandan geldim. Bir sorun farkettim araç yokuş çıkarken sanki lpg takılıymış gibi çekmiyor. anlamadım. ama düz yolda gayet güzel
sizce sorun nedir veya normal mi?

Webeffect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ayni sorun benim araçtada var. 2001 model benimde.. Gaz kullanıyorum ama yokus yukarı çok fark ediyor yinede.

oguz_bio

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ayıp oluyor ama gaz diye bu kadar aşağılamayalım :D Ben lpg ile rampada Allah ne verdiyse gidiyorum.
Aracınız otomatik vites olduğundan kaynaklanabilir mi acaba. Eğer yokuşlara zayıf gazla giriyorsanız araç da düz yol gibi devir ayarladığından kaynaklanabilir gibi geldi bana.

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Veya göz yanılması olabilir. Ben de aracı ilk aldığım sıralar forumda bundan şikayet etmiştim. Ama sıkıntı araç ile ilgili değil sadece göz yanılması. Çünkü bunu her bayırda yapmıyor. Bazen düz yolda(?) bile çekmiyor araba. Ama acaba gözüme düz görünen bu yol, gerçekten düz mü? Bu sene tatile giderken biraderler arkalı önlü gittik. Benim arkamdan geliyordu, mevkisini tam bilemediğim bir yerde, düz bir yol, hatta bayır iniyorum zannedebilirsiniz, ama araba gitmiyor. Telefon edip biradere soracaktım. Boşver dedim. O sırada o beni aradı. Benim ona soracağım soruyu o bana sordu. Onun arabası da aynı şekilde çekmiyormuştu. Aksi de oldu, yama tırmanıyoruz. Gaza basmadığım halde veya çok az dokunduğum halde araba rahat hızlanıyor. Göz yanılması. Sadece otobanlara özgü değil. Heryerde bu göz yanılmasını yaşayabiliyoruz.

burakasar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir de şöyle bir şey var, rampalarda araç çekmiyor diye gazı köklerseniz iyice yığılıyor. O yüzden köklemek yerine devrine göre gaz vermeyi deneyin, bir kaç deneme yanılma ile en uygun pozisyonu bulup alışıyorsunuz zaten.

Ne demek istediğimi rampa çıkarken yığılmaya başladığını hissettiğiniz anda gazdan yavaş yavaş ayağınızı çekerken arabanın birden fırlaması ile anlayacaksınız ;)

Tabii başka bir sorun varsa onu bilemem ama eğer bunlardan kaynaklıysa işe yarayacaktır. Bu şekilde yakıt tasarrufu bile sağladım ben :)

bornovalım

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yokuşu bir an önce bitireyim diye gaza asılırsanız araç haliyle gazı yetiştiremeyebilir. o yüzden belirli tempoda arabayı bağırtmadan çıkmakta fayda var. hem baya ekonomik kullanmış olrurz.