Radyatör Fanı - Hararet Sorunu

yumatdeym

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Meriva 2004 1.6 LPG'li araç sahibiyim arkadaşlar.Kışın Şanlıurfa'da, yazın İzmir'de ikamet ediyorum.
Geçtiğimiz yazdan beri şehir içinde araçta hararet problemi yaşıyorum.

Dikkatimi çeken ise soğutucu fan, motor sıcaklığı 95 dereceye gelince aniden çok hızlı çalışmaya başlıyor. 2-3 dakika çalışıp, sıcaklık 90-92'ye düşünce duruyor.
Bu fanın daha düşük devirleri olması gerekmiyor mu? Özellikle dikkat ettim 95'e kadar hiçbir şekilde fan çalışmıyor.
iki hafta önce kışın ortasında hava sıcaklığı gündüz 16 derece iken motorda aşağıdaki şekilde sıcaklık yükseldi ve fan en hızlı şekilde devreye girdi.
Daha önce izmir'de yazın bile fanın bu şekilde hızlı çalıştığını çok az duymuştum.

Sorun nerde olabilir ve maliyeti ne olur?

3KLnUUg.jpg

CARBON95

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Termostat arızasına benziyor. 50Tl termostat + işcilkle sorun giderilebilir gibi.

Görünüşe bakılırsa arıza lambası yanmıyor. Eğer yansaydı fan motorndan tutuna beyin tamirine kadar gidebilirdi.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben anormal birşey göremedim? Siz Fanın kaçta açmasını bekliyorsunuz? 80 derecemi?

yumatdeym

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben anormal birşey göremedim? Siz Fanın kaçta açmasını bekliyorsunuz? 80 derecemi?

Dostum konuyu dikkatle okursan fanın 95-100 dereceye kadar hiç çalışmadığını söylüyorum. 100 dereceye kadar fanın ufaktan devreye girmesi gerekmiyor mu?
Kışın ortasında şehir içinde 95-100 derecede en hızlı seviyede çalışmaya başlıyor.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dostum konuyu dikkatle okursan fanın 95-100 dereceye kadar hiç çalışmadığını söylüyorum. 100 dereceye kadar fanın ufaktan devreye girmesi gerekmiyor mu?
Kışın ortasında şehir içinde 95-100 derecede en hızlı seviyede çalışmaya başlıyor.
Necati Bey ilk yazınızı okuyun orda 100 derece diye bir yazı yok,
95 derecede devreye girmesi normal.Ama şimdiki yazınızda 100 derecede tüm hızı ile çalışıyor diyorsunuz.Öncelikle rolelere bakın,1 ci fan beyinden gidiyor(motor beyini soketleri paslanmasına bakın.birde
fan kenarı rezistana baktırın

file.php

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sanırım ilk fan açmıyor sorun o gibi,düşük kademe açmadan direk yüksek kademe fan çalışıyor gibi anladım ben

mehmet06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2004 opel meriva 3 gün önce klima açık 20dk şehir içi yolculuğundan sonra klimanın sıcak üflediğini fark ederek harareti kontrol ettiğimde kırmızıya geldiğini görerek heman kenara çektim kaputu açtığımda fan çalışmıyordu

biraz bekledim fakat devreye girmeyince arabayı stop ettiğim anda fan devreye girdi ve çalışmaya başladı… fan çalışınca devirdaim olsun diye aracı tekrar çalıştırdım fakat fan tekrar durdu bir iki dakika beklediğim halde fan çalışmadı ve tekrar stop ettiğimde fan tekrar çalıştı..

bu durum 1 2 kere daha tekrarladı ve sonradan araba çalıştığında fan da sorunsuz çalışmaya başladı…

bugün aynı sorun tekrar etti ve yukarıda anlattıklarımın aynısını tekrar yaşadım…su eksiltme yok araça hiç su eklemiyorum

bazı ustalar conta yanık dedi bazıları contada birşey yok termostat müşür devirdaim vs değişmeli diyor
fanın arabayı çalıştırınca durmasının stop edince çalışmasının sebepi ne olabilir

sadece klima açıkken bu sorunla karşılaşıyorum

yardımlarınız için teşekkür ederim

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
99 da açıyor zaten ilk. En azından astra g öyle. Aynı motor ise o da 99 da açıyordur.