Otomatik vites sevenler derneği

TeacherTim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar
sonuç olarak 1.9 cdti 150 hp 2005 model opel vectra otomatik şanzıman yağı nedir?
şanzımanda yağ soğutucumu var filitre mi?
lütfen yardımcı olunuz
saygılarımla

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 23:58 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 23:49 ----------

Birkaç özel servis ve 2 de yetkili servis ile görüştüm. Özel servislerin 2 si Mobil ATF 320 (dexron 3) 1 MObil ATF 220 dedi. 2 yetkili servisin 1. si dexron 6 ikincisi dexron 3 dedi. Bugün iki yetkili servise de girdip yüz yüze görüştüm. Dexron 3 diyen katalogdan bakmış, birde bilgisayardan bakın bakalım ne diyor dedim. Baktı ve fabrika dexron 6 yı öneriyor dedi. Sonra direk dexron 6 diyen yetkili servise gittim. Orada önce müşteri temsilcisi ile sonra servisten usta ile görüştüm daha sonra ise ustayla yedek parçadaki arkadaşın yanına gittik. Bu araçlarda 1990 ların sonu 2000 in başlarında dexron 3 kulllanıldığını aradan geçen senelerde çeşitli değişimlerle fabrikanın bugün için son olarak dexron 6 yı önerdiğini ve aynı araca sahip müşterilerinin yağını sorunsuz dexron 6 ile değiştirdiklerini söyledi. Dip not olarakta dexron 3 ten dexron 6 ya geçen aracın tekrar dexron 3 e döndürülmemesi gerektiğini ilave etti.
Sonuç olarak ikna oldum ve 82.000 kmde olan ve daha önce hiç şanzıman yağı değişmeyen aracımın yağını yetkili serviste değiştirdim. Kararımı vermeden önce de yetkili servise aracımın otomatik şanzmanında şuan hiç bir sıkıntı olmadığını ve bu değişliklik dolayısyla bir sıkıntı oluşursa kendilerini sorumlu tutacağımı belirterek aracımı teslim ettim. Yetkili servis ise bunu kabul etti ve değişimin sonuçu ise olumlu, hiç bir sıkıntı yok. Araç eskisinden daha bile iyi gidiyor gibime geldi. Tabi bu psikolojik mi diye her zaman gittiğim özel servisteki ustama gidip yağ değiştirdiğimi söylemeden, aracı yolda test etmesini şanzımanı kontrol etmesini söyledim. O da " abi araçta vites geçişlerin harika araç yağ gibi kayıyor vites geçişlerin bile hissedilmeyecek kadar güzel hiç bir sorun yok" dedi. Bende otomatik şanzıman yağını değiştirdiğimi GM dexron 6 konulduğunu o yüzden test etmesini istediğimi söylediğimde ; araçta hiç bir sorun olmadığını başarılı bir uygulama yapıldığını söyledi.
Bu işlemi her zaman kullandığım özel servis yerine yetkili serviste yaptırmamın nedeni ise yukarıda belirttiğim gibi her hangi bir olumsuzlukta kendilerinin sorumlu olacağını belirtmem ve yetkili servisin bunu kabul ederek şanzıman yağı değişimini yapmasıdır.
Yukarıdaki bilgiler konuda araştırma yapan arkadaşların işine yarar umarım.

Aşağıda kendi çektiğim GM dexron 6 nın fotoğrafını bulabilirsiniz.

gmdexron6.jpg

merhaba arkadaşlar
sonuç olarak 1.9 cdti 150 hp 2005 model opel vectra otomatik şanzıman yağı nedir?
şanzımanda yağ soğutucumu var filitre mi?
lütfen yardımcı olunuz teşekküe ederim
saygılarımla
yardımmm

Son düzenleme:

TeacherTim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tekrardan konuyu aktif hale getirsek çok güzel olacak :)
2010 model 1.4 klasik otomatik olarak 83 binde opel corsa aracım var.
Daha önce hiç şanziman yağı değişmedi. Opel orjinal parça satan iki yer ile görüştüm. Bana 1940771 parça numaralı yağı almamı söyledi. Yetkili servisleri aradım. Onlarsa dexron 6 almamı söyledi. Yetkili servis koydukları yağ için oluşan sorunlarin arkasında durmayacağını söyledi. Ne yapmami tavsiye edersiniz

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Tekrardan konuyu aktif hale getirsek çok güzel olacak :)
2010 model 1.4 klasik otomatik olarak 83 binde opel corsa aracım var.
Daha önce hiç şanziman yağı değişmedi. Opel orjinal parça satan iki yer ile görüştüm. Bana 1940771 parça numaralı yağı almamı söyledi. Yetkili servisleri aradım. Onlarsa dexron 6 almamı söyledi. Yetkili servis koydukları yağ için oluşan sorunlarin arkasında durmayacağını söyledi. Ne yapmami tavsiye edersiniz

100 bin km kadar yolu var sür gitsin.

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
100 bin km kadar yolu var sür gitsin.

Degisim zamanı önerebileceğiniz birşey var mi. Dexron 6 mi koysunlar? İe fabrikada. Koyulan yağı mi koysunlar. Fabrika yağı şuan piyasaya bile yok. Bir yerde buldum litresi 55 TL dedi. Dexron 6 nin litresi 28 tl
Ve son olarak da adamlar 8 litre yağ istiyor. 4 litre koyacaklar sonra 20 dakika çalıştırıp tekrardan boşaltıp dolduracaklar. İlk 4 litre yi doldurup bir gün kullandiktan sonra değiştirsem mi daha iyi olur yoksa 20 dakka çalıştıktan sonra da değişse aynı işi görür mü.
Teşekkür ederim

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Degisim zamanı önerebileceğiniz birşey var mi. Dexron 6 mi koysunlar? İe fabrikada. Koyulan yağı mi koysunlar. Fabrika yağı şuan piyasaya bile yok. Bir yerde buldum litresi 55 TL dedi. Dexron 6 nin litresi 28 tl
Ve son olarak da adamlar 8 litre yağ istiyor. 4 litre koyacaklar sonra 20 dakika çalıştırıp tekrardan boşaltıp dolduracaklar. İlk 4 litre yi doldurup bir gün kullandiktan sonra değiştirsem mi daha iyi olur yoksa 20 dakka çalıştıktan sonra da değişse aynı işi görür mü.
Teşekkür ederim

Şanzuman yağının tamamının boşalması zaten mümkün değil. Adamların yapmak istedikleri ise işte yeni yağ ile eski yağın pisliğini temizlemek amaçları o yağ konusunda şunu diye bilirim. Aracın uzunca bir zaman yağ değişimi yapılmayağı göz önüne alındığı zaman 55 verir orijinal neyse onu alırım. Neticede 100 bin km gider.

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şanzuman yağının tamamının boşalması zaten mümkün değil. Adamların yapmak istedikleri ise işte yeni yağ ile eski yağın pisliğini temizlemek amaçları o yağ konusunda şunu diye bilirim. Aracın uzunca bir zaman yağ değişimi yapılmayağı göz önüne alındığı zaman 55 verir orijinal neyse onu alırım. Neticede 100 bin km gider.

3-4 tane yetkili servis ile görüştüm hepsi de dexron 6 koyulacağını söyledi. Opelin fabriasından gelen yönetmenlikte öyle yazıyormuş.orjina yedek parça satan yerlerde araçınız farkli bir yağ kullandığını ve servisi dinlemeyip o yağı koymamızı söyledi. Arada kaldım

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
3-4 tane yetkili servis ile görüştüm hepsi de dexron 6 koyulacağını söyledi. Opelin fabriasından gelen yönetmenlikte öyle yazıyormuş.orjina yedek parça satan yerlerde araçınız farkli bir yağ kullandığını ve servisi dinlemeyip o yağı koymamızı söyledi. Arada kaldım

Emre bence aracın yağına filan hiç bulaşma derim. Aracım km düşük. O yüzden şimdi işi bilmez adamların elinde araban oyuncak olur sonra ah ben ne ettim dersin. O yüzden ara ara yağına bak akmasın damlamasın yeter. Sonrada sür gitsin. Boşuna paranı da harcama.

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emre bence aracın yağına filan hiç bulaşma derim. Aracım km düşük. O yüzden şimdi işi bilmez adamların elinde araban oyuncak olur sonra ah ben ne ettim dersin. O yüzden ara ara yağına bak akmasın damlamasın yeter. Sonrada sür gitsin. Boşuna paranı da harcama.

Aracım dik yokuş çıkarken bazen vitesi çok geç büyütüyor. Hem bu sorunu çözer hemde vites geçişleri biraz daha yumuşar diye düşünüyorum. Katkısı olmayacağını bilsem. Hiç girişmem ama değiştiren kişiler burda çok olumlu yorumlar yapmış. Opel yetkili serviste yaptıracam. Yetkili servis olduğu halde sorun yaşar mıyım diye yine de korkuyorum