Otomatik far sensörü yapımı

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sanırım çok erken konuşmuşuz... şimdi baktım sensör devresi çalışmıyor...
arıza yaptı devre.. sanırım rölenin max. amper değerini hesaba katmadık. benim taktığım rölede max. 2A yazıyordu. farlar kaç amper çeker acaba .. bilen varmı????

acaba rölenin kontakları geçen ampere dayanmadımı???

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla nbendeki rolelerde çok yüksek amperli değil ama sıkıntı yok benimde cam kaldırma modülü bozuldu zannedersem kondansatör sıcaktan iptal oldu...
akşam üzeri hava serinleyince bir kez daha çalıştı ama sonra yine bozuldu yarın söküp bakacam bakalım...

sandero

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar, çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Follow me devresini yapayım dedim ama diyelim ki hava karanlık. arabanın içinde oturuyoruz. kontak da takılı değil. kapıyı açtığımızda yani tepe lambası yandığında farlar da yanar değil mi? Bunu engelleyebilir miyiz bir çözümü var mıdır?

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar, çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Follow me devresini yapayım dedim ama diyelim ki hava karanlık. arabanın içinde oturuyoruz. kontak da takılı değil. kapıyı açtığımızda yani tepe lambası yandığında farlar da yanar değil mi? Bunu engelleyebilir miyiz bir çözümü var mıdır?

teşekkür ederim...
evet dediğiniz gibi farlar yanar ama en güzeli parklara bağlamak ben parklara bağladım daha güzel duruyor geçen arabadan indim kapı açılınca parklar yandı sonra bir arkadaş sesleniyor parklar açık kalmış diye bende arabanın yanından uzaklaşırken kapıları kitledim parklar sönünce o nasıl iş dedi şaşırdı kaldı...

ben parklara bağlamanızı tavsiye derim...

bu arada cam kaldırma sisteminde diyodun birinin bacağı lehiminden sökülmüş tekrardan lehimleyince eski haline döndü yani kondansatörden değilmiş...

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Arkadaşlar iyi hoş güzel diyorsunuz içimiz gidiyor fakat. Bunu yaptırmaya kalkışınca adamlar oOoooooOoo uzun iş abi diyip sallıyorlar benim gibi kabiliyetsizler içinde yaparmısınız ? Ne kadar mal olur işçilik felan ? İlginiz için Şimdiden teşekkür ederim.

usuruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Otomatik far sensörü usuruh

Devre kilitten kontaktan sinyalle karanlıksa farları yakıyor. marj bastığınız zamanda farları söndürüyor akü koruyor. 1000mf kondansatör gecikmeli sönmeyi sağlıyor. 470mf kondansatörde gecici ışık kaynağında farların sönmesini engelliyor. kondansatör değerleri ile istege göre oynanabilir. devre sadece tasarımdır ama basit olduğu için çalışacaktır. Far için kullanılacak röle yeterli güçte seçilmelidir.
ekteki dosyaya ilsis dosyasınıda ekledim

attachment.php

Ekli dosyayı görüntüle far.zip

far.jpg

xeon_bilis

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dostum eline sağlık. yalnız sorum olacak acaba bu kontak marş motoru v.s nerden alınacak. sigorta kutusundan alsak olur mu?

sandero

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevap için teşekkürler, haklısınız parklara bağlamak daha doğru bir seçim olacak...

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla nbendeki rolelerde çok yüksek amperli değil ama sıkıntı yok benimde cam kaldırma modülü bozuldu zannedersem kondansatör sıcaktan iptal oldu...
akşam üzeri hava serinleyince bir kez daha çalıştı ama sonra yine bozuldu yarın söküp bakacam bakalım...

dün devreyi söktüm şöyle bi kabaca baktım. röle yanmamış. hatta evde çalıştı. hemde ldr takılı olmadan.:):):)
devre çalıştığına göre herhalde camın önüne uzattığım ldr de sorun oldu.
bakacam. sonucu yazarım..

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dün devreyi söktüm şöyle bi kabaca baktım. röle yanmamış. hatta evde çalıştı. hemde ldr takılı olmadan.:):):)
devre çalıştığına göre herhalde camın önüne uzattığım ldr de sorun oldu.
bakacam. sonucu yazarım..

devrede ben sıkıntı yaşamadım dediğin gibi ldr sıkıntılı olabilir...
ben gece lambasından söktüğüm ldr yi taktım sıkıntı yok şimdili...
far sensörüde süper çalışıtor arabayı çalıştırınca (gece) araba marşı aldıktan 3-4 saniye sonra devreye giriyor(geciktirme devresi sayesinde) gündüz tünele girince filan yanıyor çıkınca 5 saniye içinde sönüyor çok uzun yanmaması hoşuma gidiyor (otosenste 25 saniye) valla büyük şehirlerde malzemeleri bulmak daha rahat olduğu için 10 lraya halledilecek bir devre ...