Opel Zafira Kulubu

gdonmez77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yeni kasa yani sıfır alacaksanız bence kesinlikle 1.6 motor almayın. ama yeni kasada şöyle bi handikap var. 1.6 motor seçenekli en ucuz seçenek 36.000 ytl yani çok ucuz. Biraz donanımlı olan seçenekler 45.000 ytl civarına çıkıyor, ama hala 1.6 motorlu. maalesef yeni kasanın 1.8 motor seçeneği sadece easytronic ile yüksek donanım seviyesinde mevcut, onunda fiyatı 58.000 ytl. 2.0 dizel seçenek ise 65000 ytl, yani o fiyata çıktıktan sonra dizel almak daha mantıklı.
Bana sorarsanız, benim aracımdan düşük km li fazla yıpranmamış bulabilirsen al. ama biraz zor bu zamanda. benim baktığım kadarıyla zaten izmirde yok 1.8 (sonuncu bende ;) ) İstanbulda var, onlarda 200.000 km yi devirmiş. Motorları da allaha emanettir. Bide mümkünse 2. el alacaksanız mutlaka Z motor alın. Z motorlarda tüm sistem elektronik olduğundan pek çok ekleme yapılabiliyor. Mesela Cruise Control sadece 200 ytl gibi bi maliyete eklenebiliyor. Ben bayram arkası taktıracak gibiyim. Sadece sinyal kolu değişiyor, ve fiş değişiyor, gerisi programlama. ABS iptali falanda Z motorlarda mümkün X lerde yapamıyorlarmış.

rifaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
gdonmez77' Alıntı:
yeni kasa yani sıfır alacaksanız bence kesinlikle 1.6 motor almayın. ama yeni kasada şöyle bi handikap var. 1.6 motor seçenekli en ucuz seçenek 36.000 ytl yani çok ucuz. Biraz donanımlı olan seçenekler 45.000 ytl civarına çıkıyor, ama hala 1.6 motorlu. maalesef yeni kasanın 1.8 motor seçeneği sadece easytronic ile yüksek donanım seviyesinde mevcut, onunda fiyatı 58.000 ytl. 2.0 dizel seçenek ise 65000 ytl, yani o fiyata çıktıktan sonra dizel almak daha mantıklı.
Bana sorarsanız, benim aracımdan düşük km li fazla yıpranmamış bulabilirsen al. ama biraz zor bu zamanda. benim baktığım kadarıyla zaten izmirde yok 1.8 (sonuncu bende ;) ) İstanbulda var, onlarda 200.000 km yi devirmiş. Motorları da allaha emanettir. Bide mümkünse 2. el alacaksanız mutlaka Z motor alın. Z motorlarda tüm sistem elektronik olduğundan pek çok ekleme yapılabiliyor. Mesela Cruise Control sadece 200 ytl gibi bi maliyete eklenebiliyor. Ben bayram arkası taktıracak gibiyim. Sadece sinyal kolu değişiyor, ve fiş değişiyor, gerisi programlama. ABS iptali falanda Z motorlarda mümkün X lerde yapamıyorlarmış.

Gdonmez77 arkadaşımın bu kıymetli açıklamalarına bir ilave de ben yapayım. Neden eski kasanın 1.8 i piyasada 2000 model hariç pek bulunmuyor derseniz, genelde İlk parti zafira 2000 de geldi, 2000 yılında dolar ucuzdu TL değerliydi ve birçok 1.8 Zafira, sahipleri tarafından tercih edilerek normal 1.6 motorların birbuçuk katı fiyata özel getirtildi. Çok az da 2001 model vardır.Sonra malum 2001 krizi oldu ve TL nin satın alma gücü çok düştü ve insanlar artık dolar üzerinden pahalanan zafiraların ancak 1.6 sına güç yetirmeye başladılar. Firmalar da tercih 1.6 ya kayınca tamamen 1.6 ithal etmeye, nadiren binde bir siparişle 1.8 bulundurmaya başladılar. O yüzden piyasada 2002 -2005 arası pek fazla 1.8 motorlu zafira bulamazsınız. En fazla 2000 modeli vardır Türkiyede.

RAINMAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba
Ben astra kullanıcısıyım ve zafira yıda çok begeniyorum.
Zafiraya en uygun motor secenegi 1.8 16 v mi?
Birde otomatik vites olanını kullanan var mı ? İyi performans veriyor mu?
Tşk.

rifaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
yeni Zafiranın ilk üretileceği zamanki haberi buraya yapıştırdım.

İkinci nesil Zafira gün sayıyor 01 Mart 2005/ Salı www.Milliyet.com.tr

Opel, minivan sınıfındaki başarılı temsilcisi Zafira'nın yeni versiyonunun fotoğraflarını, Cenevre Fuarı'nda sergilemeden önce basına dağıttı. İkinci nesil Zafira, muhtemelen temmuz ayında da Türkiye'de satılmaya başlanacak.
1999'da lanse edilen ilk nesile göre daha dinamik bir tasarıma sahip olan yeni Zafira, 150 mm. daha uzun, 34mm. daha geniş. Önden Astra ile benzerlikler taşıyan aracın tavanıysa, yeni kullanılan bir sistem nedeniyle ortası çıkıntılı ilginç bir tasarımla şekillendirilmiş. Bu çıkıntının yanlarına yerleştirilen küçük camlar sayesinde içinin daha aydınlık olması sağlanırken, tavandaki isteğe bağlı olacak konsolla, daha fazla eşya koyma gözü yaratılmış.
Yeni araçta, kumanda birimleri, orta konsol ve göstergeler, yeni Astra'yla benzirliği bir kez daha vurgularken, yükseğe alınan vites kolu ve uçak levyesini andıran el freni kolu dikkat çekiyor. Bir önceki Zafira'da da kullanılan, Opel'e özgü "Flex7" sistemi, ikinci nesil araçta da yerini almış. Yani bu da yedi kişilik ve iç mekanda değişik oturma kombinasyonları yaratılabiliyor.
Teknik olarak da oldukça iddialı hale gelen yeni Zafira'da, bu araç için yeniden geliştirilen akıllı şasi sistemi (IDSPlus) kullanılmış. IDSPlus, CDC (Sürekli Süspansiyon Kontrolü) sistemiyle birlikte çalışarak, yol tutuşun daha güvenli hale gelmesini sağlıyor. Ayrıca Zafira, direksiyona göre dönen farlar diye tanımlanan AFL'nin (Adaptif Farlar) kullanıldığı, bu sınıftaki ilk araç olacak.
100, 120 ve 150 HP gücünde 1.9 lt'lik üç dizel ve dört benzinli (1.6-105 HP, 1.8-140 HP, 2.2 150 HP ve 2.0 turbo-200 HP) motorun kullanılması planlanan yeni Zaifra, Avrupa'da ve muhtemelen Türkiye'de de aynı anda, temmuz ayında satılmaya başlanacak.

Ayrıca motor seçenekleri ve güç oranlarını karşılaştırmak isterseniz,aşağıdaki linki tıkladığınızda karşınıza gelen teknik özellikler

technical.pdf dosyasını tıklayın oradaki tablolardan biraz sonuç çıkarabilirsiniz.ben otomatik vitesli kullanmadım.Ama yeni kasaya 1.6 nın az geldiği kesin.

http://www.opel.com.tr/site/showroom/zafira/techdeta1.html

Ayrıca Fiyatlar konusunda karşılaştırma yapabilmeniz için Zafiranın şu anki yaklaşık fiyatları
Model, MotorTip, Anahtar Teslim, Perakende KampanyaBedeli(indirim), Kampanyalı Anahtar Teslim
Zafira1.8i 16V Cosmo Easytronic, 58.571,00 YTL, 3.336,00 YTL, 55.235,00 YTL
Zafira1.6i 16V TwinportEssentia, 41.895,00 YTL, 3.000,00 YTL, 38.895,00 YTL
Zafira1.6i 16V TwinportEnjoy, 43.796,00 YTL, 3.000,00 YTL, 40.796,00 YTL
Zafira1.6i 16V TwinportCosmo, 48.960,00 YTL, 3.000,00 YTL, 45.960,00 YTL
Zafira1.9 CDTi 16V- 150 HP DizelCosmo AS, 69.400,00 YTL, 3.336,00 YTL, 66.064,00 YTL
Zafira1.9 CDTi 16V- 150 HP DizelEnjoy AS, 64.230,00 YTL, 3.336,00 YTL, 60.894,00 YTL
Zafira OPC2.0 Turbo (240 HP)OPC, 78.429,00 YTL, indirim yok, 78.429,00 YTL

rifaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar biraz geç oldu ama, hepinizin yeni yılı kutlu olsun, bayramınız mübarek olsun. Forumdaki tüm opel sahiplerine ve özellikle bu başlığı takip eden zafiracılara, kazasız belasız bir yıl dilerim.:)

zafim2002

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar herkese.Bende 2002 Model Zafira Comfort 2.0 DTI var.
Türkiyede 2.0 DTI model yokmu.Opelin sitesine baktim göremedim.Herkese kazasiz sürüsler dilerim.Saygilar.

rifaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
zafim2002' Alıntı:
Selamlar herkese.Bende 2002 Model Zafira Comfort 2.0 DTI var.
Türkiyede 2.0 DTI model yokmu.Opelin sitesine baktim göremedim.Herkese kazasiz sürüsler dilerim.Saygilar.

Hoşgeldiniz sayın Zafim2002, Türkiye'de genelde yurtdışı ve gümrük çıkışlı DTİ ler var. Araba pazarında geçen yıl bir tane 2000 modele bakmıştım. Sahibi Almanya'dan dönüşte getirmişti.33.000 YTL ile başladı, 6 ay sonra 27.000 verdi. Sizin araç ta herhalde şu an 27-30.000 arası rahat eder zannedersem.Detaylı bilgi için isterseniz ilk yazılarda verdiğim linklere bir göz atın ve www.arabam.com, www.araba.com.tr, veya www.otomax.com gibi sitelerde zafira DTİ aratın sahipleriyle telefon veya mail ile görüşün.Belki sorularınıza yanıt bulmaya bir alternatif olur.İsterseniz ben geçen yıl o baktığım aracın sahibiyle irtibat kurmaya çalışayım. Ankara'da sanayide dükkanı da vardı. Az çok anlar DTİ den.

Sizin açtığınız zafiraya daha performanslı ve olması için chip takma konusu vardı diğer başlıklarda, bir gelişme varmı bu konuda? Yakıt için Gdonmez77 arkadaşımız sayesinde bor hidrolür yakıt tasarruf sistemlerini öğrendik.Yukarıda detaylı anlatmıştı bize isterseniz performans için bir de bu açıdan bakın. Ben 10-15 gün içinde bu konuyu halledip araca bor hidrolür taktıracağım.

rifaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Oksijen Sensörü: uzun zamandır özellikle ilk kalkışlarda ve ışıklarda durduktan sonra kalkışlarda rölanti düşmesi, motorun kasılması ve gaz yememesi gibi bir sıkıntı yaşıyordum. Bunu baskı balata mı acaba zayıfladı diye düşünürken başka bir sebepten olduğunu bulduk. meğerse sorun oksijen sensöründeymiş. Cihazla bakınca arıza kodu bunu gösterdi.
Motordan egzost çıkışına soketle bağlı karterin altında 1 metre kadar uzunlıkta bir kablo var. Bu kablo bozulursa hava yakıt atık oranını bilgilerini alıp algılayamadığı için yakıt akışını kasıyor ve yukarıdaki şikayetler oluyormuş.
Değiştirdik ve bir müddet kullandım arabada bariz düzelme olunca sebep bulundu gibi. Böyle bir sıkıntı yaşarsanız aklınızda bulunsun.

rifaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bor hidrolürlü yakıt tasarruf sistemi taktırdım, sonucunu zamanla göreceğiz.