Opel Zafira Kulubu

corsaDistorsiyon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vallahi byler tebrikler,herkes sizin gibi yazmaktan üşenmese böyle keşke,içerik sağlam olmuş...

rifaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
menecer' Alıntı:
ya begenerek aldıgım aracla hıc yuzum gulmedı
bakıyorum 200 kusurlu yakıtlar dıyorsunuz benımkı 450 yakıyor ne ıs anlmadm
ve sonunda cumartesı gunu krankı kopardım nasıl oldu anlamadım gercı
ana hem krank temını konusunda hemde su bor olayını ıstanbulda arastırabılcegım bır adres konsunda yardımcı olursanız sevınırm
gorusmek uzere
bırde ben arka koltukları beceremdım bı turlu orta koltukları katlıyamıyorum ve bagazdakı koltuklar orta koltugun altınamı yatırılıyor nasıl kullanıyolr cozemedım yoksa mekanıgımı bozuktur resımlı rnek varsa sevınırım

Once sizin aracin yilini ogrenebilir miyim?

rifaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
corsaDistorsiyon' Alıntı:
Vallahi byler tebrikler,herkes sizin gibi yazmaktan üşenmese böyle keşke,içerik sağlam olmuş...

Bizim topik boyle iste, Zafiracilar saglam ve sabirli oluyor paylasmayi da seviyor. sizi de bekleriz.baska zafiracilara da haber verin.

menecer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rifaz' Alıntı:
Once sizin aracin yilini ogrenebilir miyim?

rahmetlı 2000 modeldı bu arda mıtor sokulunce ogrendım blok kaynaklı gomlek degısmıs zamanında sanırım ıyıyapılmamıs ve kasıntılı calısmaktan krankı elımde kaldı

rifaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
menecer' Alıntı:
rahmetlı 2000 modeldı bu arda mıtor sokulunce ogrendım blok kaynaklı gomlek degısmıs zamanında sanırım ıyıyapılmamıs ve kasıntılı calısmaktan krankı elımde kaldı
tam ben de motor sakat olabilir diyecektim ki siz yazmissiniz zaten yoksa motorlari fena degil

rifaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
MOTOR BLOKU ÇATLAMASI VE SONRADAN KAYNAK YAPILMASI:

1. Büyük ihtimalle çok soğuk havada antifriz konulmadan kışa girildiğinde olur. Motor blokunun içinde dolaşan soğutma suyu donar ve genleştiği için içinde dolaştığı döküm demirden olan su kanallarını çatlatır. Sonuçta motorun ilk çalıştığı gün donmuş su çözülerek çatlattığı yarıklardan buharlaşarak eksilir ve susuz kalan motor hararet yaparak yatak sarar. (yatak sarma-pistonlar artan sıcaklıkla genleşir ve içinde hareket ettikleri piston yuvalarına sığamaz hale gelir ve bir noktadan sonra sıkışır ve hatta yuva ile kaynaşır) Bu durumda
a. Alt ve üst karter contaları yanar
b. Subap kafaları eğilr ve özelliğini kaybeder (bu kompresyon kaçırmaya-güçsüzlük, fazla yakma, yağ eksiltme, hararet yükselmesi ve su eksiltmeye sebep olur)
c. hatta yatak saran hareketsiz kalan pistonlar bağlı bulundukları krank milini eğer ve krank mili elde kalır. bazen döküm motor blokunu parçalayarak dışarı çıkar.

2.Veya motorun alt karter muhafazası olmadan alttan çok sert bir darbeye maruz kalması, yukarıdaki gibi çatlama sonucu dolaşım ve soğutma suyunu yavaş yavaş kaybetmesi veya soğutma yağının fark edilmeden çatlak veya kırıktan akarak azalması sonucu motorun soğutma mekanizmasının (Soğutma suyu ve yağ) devreden yavaş çıkmasıyla artan hararet sonucu 1. maddedeki olayların gelişmesiyle olur.

3. Dolaylı ve hafif sebep olarak da devir dayim(soğutma suyunu çeviren sistem) pompasının bozulması, su kaçırarak suyun azalması veya suyun radyatör, pompa ve motor bloku hortum bağlantılarından bir kaçakla azalması sonucunda yine soğutma suyunun fark edilmeden azalması artan hararetle motorun yavaş yavaş 1. maddedeki duruma gelmesidir.

4. Bu üç ana durumun dışında klasik araçlar için şarj dinamosu kayışının kopması (kayış kopunca devir dayim pompasını da o çevirdiği için dolaşan soğutma suyu radyatör peteklerine giderk önden çarpan rüzgar ve fan pervanesi ile soğuyup motora döneediği için yine hararet yükselir ve fark edilmeden gidilirse yüksek süratlerde 15 dakika ile 25 dakika arasında motor contalarını yakar, silindirler yatak sarar ve yine 1. maddedekiler olur.)

Sizin aracın durumu hangisinden kaynaklanmış bilmiyorum ama büyük geçmiş olsun krank kırılınca kaza bile yapılabilirdi. Yine de bayağı bir masraf ve iş çıkacak gibi görünüyor. vectra 1.8 motorları ile birçok şeyi aynı 1.8 zafira motorlarının aklınızda bulunsun.2. eli bir araştırın. kaynaklı motor-çatlak veya kırık çok az değilse- pek adam olmaz çünkü

menecer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arac kol cıkarmıs kaynatılmıs ısın tuhafı bu aracın hararetı hıc 80 kusurlerın ustune cıkmadı bendeyken
bu halıyle cok yakması harıcınde ne guc kaybı vardı nede hararet
cıkmasına bakıyorum sımdılık bulmadım
x18xe1 motor ve krankın nosu 90 536 012 ve kataloglarda gorunmuyor ve uzerınde sensorun okudugu dıslıde yok yerıde yok bı aceyıp ıs parcacılar ıcınden cıkmadı sımdılık

rifaz

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Ankarada bazı servislerin numaraları var bunlarla görüş fikir alışverişi yapabilirsiniz.
Ben Oper e götürüyorum.
ayrıca Ankarada Ostimde Sırf opel üzerine hurdacı var ucu boyu görünmüyor. İnan sırf motor bölümünde 200 300 çıkma motor var.Gittim baktım. Burayı Ankaradaki tüm opel ustalar bilir telefon numarasını alabilirsen bir iki ustadan teyit et ama hepsi kendi adamlarının telefonunu verebilir.Ostimde En büyük çıkma opel parçacısı dersen adres tek yeri gösterir. Bu hurdacı-aslında hurda yok hep ikinci el çıkma-motor için kesin birşeyler bulursun .Merkez opele sor mesela.

Ankara Opel Servıslerı

YER
Servis Adı
Sorumlu-usta personel
tel
Adres-irtibat
Yorum
ŞAŞMAZ-
ŞAHİN OPEL
Zafer Gani
Büilent, Hasan, Uğur KARAZEHİR
2783532-2783503
05332691341
05324430894
05334929470
Bahçekapı mah.9. Cad No 15.
www.sahinopel.com
info@sahinopel.com

ŞAŞMAZ-
SERCAN OTOMOTIV
Hüseyin USLU
2784367
2784512
05324819527
1. cad. 82.sok No 1

ŞAŞMAZ-
CANDAN OPEL
Adem Usta

ŞAŞMAZ-
AR OPEL

ŞAŞMAZ-
OPER OTO
Sinan Bey
2787044

ŞAŞMAZ-
OMS

ŞAŞMAZ-
ÖZ GÜRCAN

ŞAŞMAZ-
BAHADIR OTO

2780194

ŞAŞMAZ-
KAMA

ŞAŞMAZ-
DİNLER OTO
Bülent Dinler

ŞAŞMAZ-
OTS

2785444

ŞAŞMAZ-

İVEDİK
MERKEZ OPEL
Nuri Uta
3952708
İvedik Merkez sanayi sitesi 21.cad 163.sok. İvedik

menecer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tesekkurler bı krank buldum ama epey yukzekbır fıyat ıstedıler
almanyada komplecıkma motor buldumonu getırtebılrsemdaha ıyıolucakyadaıngılteredekı krankı alabılrsem
hem saglam hem ekonomık olucak buna ugraıyorum
tanıdık bır naklıyecı bulupayarlamaam lazım