Opel Vectra 2003 debriyaj kırılması !!!!!

supercharger200

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar benim en yakın arkadaşımda 2003 model düz vites 1.6 vectra var. Malum vectralar debriyajdan sorunlu. Geçen gün aracı ben kullanıyordum. Yolda gayet sakin gittik. Bir kaç kez vitesi 1-3 yaptım. Bayağı bi gittik sakin sakin. Zerre kadar bi zorlama yapmadım araca. Yol daralmıştı ve tümsek sebebiyle vitesi 4-3-2-1 yapacaktım. 4-3 yaptım, 2 ye geçmedi. Arkadaşım debriyaja iyi bas dedi, ben zaten debriyaja tam basmıştım. Tümseği geçtik, vitesi 1 e aldım, tam kavramadı. İlerledik 2 ye aldım sorun yoktu. Bi tümsek daha geldi tekrar 1 e aldım. Kalkışı tamamlarken debriyaj ortada sıkıştı. Sonra kendi kendine geri attı ve araba kalktı. Rampaya geldik ve araba 1. viteste gitmedi.

Kenara çektim ve arkadaşa "debriyaj gitti" dedim.

O geçti direksiyona. Bu böyle ya falan dedi. 1 e aldı kalktı 2 ye aldı. Onada aynısı oldu. Neyse dedik evimize yurdumuza geri dönüp arabayı tamire verelim dedik. 2. viteste bayağı bi gittik yolda müsaitti. Yokuşta önümüze kamyon çıktı ve durduk. Araba bi daha kalkmadı.

Çekici çağırdık ve tamire verdik. Usta debriyajı az önce değiştirmiş. Ve arkadaşıma debriyajın KIRILDIĞINI! söylemiş. Ralli yapmadık, araçta 2 ton yükte yoktu. Patinaj üstüne patinajda yapmadık. Bu nasıl iştir?

Ayrıca usta 1-3 yaptığım için debiryajın kırıldığını söylemiş. Küfür ettim bende. Sizce böyle bişey var mı arkadaşlar? 1 e atıp devrini aldırdıktan sonra 3 e atınca debriyaj kırılır mı?

Allah aşkına cevap verin arkadaşlar.

Bu arada arkadaşlar araçta daha önceden ses vardı. Rolantide çalışırken tık tık tık tık tık diye ses geliyodu motordan. Debriyaja basınca ses kesiliyordu. Bence volandan gelen bi sesti o ve daha önceden çatlaklar vardı. Bilmiyorum tabi bu sadece tahmin.