Opel İnsignia 1.4 Turbo LPG?

impartant1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
i.hizliresim.com
Ynt: Opel İnsignia 1.4 Turbo LPG?

Çok geçmiş olsun.Umarım en kısa zamanda zararınızı temin eder ve arabanızla alakalı bir sorun yaşamazsınız. LPG maalesef araçlarımıza uyumlu değil. Ayrıca zaten performans düşüşü zamanla olan bir şeydir. Ustanın biri bana Aracınızı bir aslan gibi düşünün aslan sürekli proteinle beslenir yani et ile beslenir ama sen getirip de aslana kabonhidratla yani otla beslersen aslan yemez ve bir noktadan sonra ölür demişti bende taktırmaktan vazgeçmiştim. Yani lpg mantıklı bir sistem maddi olarak düşündüğünüz zaman ama arabanın performansı ve motorun ömrünü düşündüğünüz zamanda kesinlikle elverişli bir sistem olduğunu kimse söyleyemez.

Bülent K.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Teşekkür ederim. Burada paylaşmamın nedeni taktırmayı düşünen arkadaşlar vazgeçsinler arabalarına çok fazla binselerde binmeselerde lpg den karlıdır taktırmamak, neticedensizleri kesinlikle haberdar edicem...

Hanika

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.epiksigorta.com.tr

Bülent Bey öncelikle çok geçmiş olsun. Ama bende 5500 de iken taktırdım aracıma lpg, su an 36 000 de. Ne performans kaybı ne başka birşey olmadı. tabii ki bu olmayacak anlamına gelmez fakat şehir içi 250 - 260 kuruş şehirler arası 170 180 kuruş yaktıgımı düşünürsek 1500 2000 tl çıkıcak masrafta zaten çıkıyor. Bunun hesaplamalrını daha önce yapmıştık zaten. Ciddi anlamda yakıt gideri düşüşü var. Bundan dolayı ( aracınızın kaç km oldugunu bilmiyorum) bence kullandıgınız süreye sayıp ettiğiniz karları düşünerek çok fazla canınızı sıkmayın. Bence de herkes taktırmalı. Lt fiyatı 5 lira olan ülkede benzinli araca binmek çok da mantıklı değil. Turbolarda yakıt tüketimi yazın 9 - 9,5 kışın 11 12 lerin altına düşmüyor. () Aktive select için konsuyorum) Yazık günah veridğimiz paralara.
Bu arada daha önceki yorumlardan anladıgım lpg yi mayıs ayı içinde taktırdıgınızı görüyorum. 4 ay da nasıl motor da sıkıntı çıkar. Bende gerçekten bunu anlamadım. Daha önceden bir probelm olmuş olmasın.

Bülent K.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Teşekkür ederim, inanın bende anlamadım, birden bire oldu aracı servise götürdüm ce motor kapağını açtıklarında siboplarda kurum bağlanarak tıkanma olduğunu ve silindire yeterince basınç vermediğini söyledirler...

Bülent K.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hanika bey siz aracınıza hangi marka lpg taktırdınız? Hangi sistem mevcut?

OGOKTAS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Cok gecmis olsun umarim dogru cozumu bulur araciniza yine keyifle binersiniz

Turb0-lpdi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geçmiş olsun inşallah en kısa zamanda düzelir inşallah neticede belkide lpg ile alakalı farklı bir durumdan ötürü ortaya çıkmıştır.
Sizin acaba YAğLAMA KİTİ niz otomatik püskürtme mi yoksa manuel püskürtme mi? biliyor musunuz
bir diğer muhtemel sebep sukru52 beyin dediği gibi zengin-fakir karışımı ancak bu ikisi aslında birlikte karışım durumu bizim araçlar için çok kritik malum kaldı ki bildiğim kadarıyla(Benim aracımda da 1.6 180hp lpg mevcut) yağlama kiti  piston(sübap)-yatakları ve üst silindir gibi bölgeleri yağlamak bir tabaka oluşturup lpgden kaynaklı kurum bağlamaları azaltmak ve motor sıcaklığını azalmak için kullanılan katkı maddesidir ve egzostan yakıtla beraber atılır buraya kadar herşey doğrudur ve faydalıdır ancak sıkıntı yağlamanın üst 7k-8k devirlerdede 2k-3k devirlerdede aynı seviyede yağlaması sonucu karışım sorunu ortaya çıkmaktadır
Not_aracımda yağlamada mevcut bende lpg ile kullanıyorum zorlamıyorum araba rölantide benzin harcıyor ve belli devir üstü benzin atıyor bununda elbette ki sübap sorununa kesin çözüm olacağını düşünmüyorum ancak sadece bir süre daha ileriye atacağını varsayıyorum inşallah 50000-60000 psikolıjik sınırına varacağımı düşünüyorum
tekrar geçmiş olsun saygılar

Hanika

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.epiksigorta.com.tr

bende yağlamalı sistem taktrmıştım. Ama ben ısrarla bunun lpg den kaynaklı olmaıgını düşünüyorum. Bir ihtimal daha var. İlk taktırdıgımda her 800 1000 km arasındad yag deposu boşalıyordu. Sonra bunun ayarı için 7 8 gittim en sonunda tutturdular. Yağ kabı ile birlikte hortumlarıda değişitrikten sonra bir daha 6000 km oldu hala hemen hemen içinde yarıdan biraz daha az yag var. Acaba çok mu fazla yag akışı oldu motora. Ama ben yine söylüyorum. Bu Lpg ile alakalı değil bence. Çevremde de 3 4 tane arkadaşım var onarlda benimle aynı zmana taktırdı. Olarda da bir sıkıntı yok.

delikadir24

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

geçmiş olsun 1.4 de LPG sorununu ilk kez duydum ve çok şaşırdım. Komşum 1.4 T astrasına 2 senedir LPG ile biniyor 78.000 km yaptı kitide landirenzo. Biraz şans birazda LPG montajı işciliği diye düşünüyorum.

drfrk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sukru52 link' Alıntı:
Bu LPG ve kurum olayı sanki biraz ters gibi ama orası biraz garip . Ben konuyu kurum değilde daha cok VSR gibi yorumlamistim . Kurum ise bunu LPG ye değilde daha cok yağlama sistemine bağlamak lazım , cunku LPG karbon salınımı en düşük yakıt . Sizin araçta anlattıklarınız sonrası şüpheliler:

Yakıt ayar sistemi sorunu sonrası asırı zengin karışımda tuketim .
Yağlama sistemindeki sorun sonrası beklenenden fazla yağ vererek manifold ve cevresinde yağlama , subaplara kurum yapışmasına sebebiyet verme

sebepleri on plana çıkıyor.
sizin mantık doğru ama nedendir bilinmez lpg kullananlarda daha hızlı kurum bağlıyor motor. geçenlerde özel serviste üst motor kapağı açılan 33binde insignia gördüm, hatta silindirlerin sadece birtanesi kurum bağlamış diğerleri temizdi.