OPEL ASTRA J 1.6 115 BG SUBAP DEĞİŞİMİ SONRASI

mustafanartan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
merhaba, iyi akşamlar herkese.
geçtiğimiz hafta Astra 1.6 115 bg 119 bindeki aracımın ağır bakımlarını yaptırmak için özel bir servise bıraktım. soğuk havalarda ilk marşta araç esp ışığı yakıyordu ve çekişinde vs problem yoktu. serviste subapların yandığını söylediler. subaplar değişecekken triger seti, külbütör kapak ve contasını da değiştirmek istedim ve parçaları orjinal tedarik ettim. Motor üst kapak söküldü ve rektefiyeye gönderildi. usta üst kapağın su yolunda pasların olduğunu ve kaynak işlemi uygulandığını söyledi ve 2 gün sonra üst kapağı teslim alıp triger seti ve külbütör kapağıyla birlikte montajını yaptı fakat araç tekleyerek çalıştığını söyledi. bujiler değişti düzelmedi, bobin değiştirdi yine çözülmedi problem. eksantrik dişlisini değiştirdikten sonra tekleme düzeldi fakat motor rölantide titreşimli çalışıyor dedi, 2 hafta kullan problem düzelmezse tekrar bi bakalım dedi. aracı kullandığımda motorda tekleme ve normal olmayan bi titreşim mevcut, vites geçiştleri de sarsıntılı. araç marş yaptığımda ise biraz geç çalışıyor. henüz afr ayarı yaptırmadım benzinde kullanıyorum. bu problemleri neden yapar ? fikirlerinizi rica ediyorum. Yaklaşık 20 bin civarı masraf yaptım çok canım sıkıldı.

-Birkaç gündür benzinde kullanıyorum ve motor rölantide vuruntulu çalışıyor.
-esp arızası verdi ve motor arıza ışığı yaktı.
-araç geç marş alıyor. 2. marşta çalışıyor.
-Eksantrik dişlisini değiştirdim demişti usta fakat yine ses gelmeye başladı. subap değişim öncesi aracım iyiydi, bakım yaptırdığıma pişman oldum.

astra1905

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Yakıt tüketiminde artış varmı hocam?

astra1905

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Anormal bir durumla karşılaşmadım. Normal gibi duruyor
Yakıt tüketiminde bir anormallik olsaydı triger seti değişiminden ötürü sente ayarına baktırın diyecektim belirtiler sente kaçıklığına çok benziyor.

• Beğen
Tepkiler: smihci ve Hasip

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Yunus hocamın da söylediği gibi sente olayına benziyor, ayrıca kullanılan malzemelere de bağlı, orijinal veya yan sanayi hangisini tercih ettiniz ? Malum ülkemiz yedek parça/muadil parça konusunda bazen kaliteden kaçabiliyor...

mustafanartan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Yunus hocamın da söylediği gibi sente olayına benziyor, ayrıca kullanılan malzemelere de bağlı, orijinal veya yan sanayi hangisini tercih ettiniz ? Malum ülkemiz yedek parça/muadil parça konusunda bazen kaliteden kaçabiliyor

mustafanartan

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
merhaba, iyi akşamlar herkese.
geçtiğimiz hafta Astra 1.6 115 bg 119 bindeki aracımın ağır bakımlarını yaptırmak için özel bir servise bıraktım. soğuk havalarda ilk marşta araç esp ışığı yakıyordu ve çekişinde vs problem yoktu. serviste subapların yandığını söylediler. subaplar değişecekken triger seti, külbütör kapak ve contasını da değiştirmek istedim ve parçaları orjinal tedarik ettim. Motor üst kapak söküldü ve rektefiyeye gönderildi. usta üst kapağın su yolunda pasların olduğunu ve kaynak işlemi uygulandığını söyledi ve 2 gün sonra üst kapağı teslim alıp triger seti ve külbütör kapağıyla birlikte montajını yaptı fakat araç tekleyerek çalıştığını söyledi. bujiler değişti düzelmedi, bobin değiştirdi yine çözülmedi problem. eksantrik dişlisini değiştirdikten sonra tekleme düzeldi fakat motor rölantide titreşimli çalışıyor dedi, 2 hafta kullan problem düzelmezse tekrar bi bakalım dedi. aracı kullandığımda motorda tekleme ve normal olmayan bi titreşim mevcut, vites geçiştleri de sarsıntılı. araç marş yaptığımda ise biraz geç çalışıyor. henüz afr ayarı yaptırmadım benzinde kullanıyorum. bu problemleri neden yapar ? fikirlerinizi rica ediyorum. Yaklaşık 20 bin civarı masraf yaptım çok canım sıkıldı.

-Birkaç gündür benzinde kullanıyorum ve motor rölantide vuruntulu çalışıyor.
-esp arızası verdi ve motor arıza ışığı yaktı.
-araç geç marş alıyor. 2. marşta çalışıyor.
-Eksantrik dişlisini değiştirdim demişti usta fakat yine ses gelmeye başladı. subap değişim öncesi aracım iyiydi, bakım yaptırdığıma pişman oldum.
Farklı bi ustaya götürdüm aracı, yapılan kontrollerde sente ayarı yapılmamış triger değiştikten sonra, vanus dişlisini takım halinde değiştirmemiş sadece tek dişliyi değiştirmiş, eksantrik dişlisiyle birlikte yağlama sibobunu değiştirmemiş.

sente ayarı eksantrik dişlisi yağlama sibobu ve motor yağı ve filtrelerle birlikte toplamda 8 bin masraf çıktı.

Şikayetlerim çözüldü fakat aracı teslim aldıktan yarım saat sonra farlarda problem çıktı, araç selektör yapmaya başladı ve stop ettiğimde farlar sönmüyordu ve sonrasında araç sürekli esp hatası vermeye başladı.

Aracı ustaya tekrar götürdüm şarj dinamosuna bakıldı sorun yok, elektrik sistemine bakıldı onda da problem yok, sonrasında kısa devreyi yağ pompasından kaynaklı olduğunu söyledi orijinal parça taktığını ve problemin çözüldüğünü söyledi bi 10 bin civarı fatura çıkardı.

Aracı aldım 1 saat sonra tekrar esp hatası verdi. Bilgisayarda tekleme hatası gösteriyordu. Hızlanmalarda ve rampada yakıyordu, ateşle sisteminde problem olduğunu düşündüm bu sefer farklı ustaya gittim
Yapılan kontrollerde ilk götürdüğüm ustanın çakma buji taktığını farkettik. Taktığı bujiler 2 haftada kömür gibi olmuşlar. Buji ve bobin orijinal şekilde değişti motor biraz rahatladı , aracı teslim aldım, 1 gün kullandıktan sonra tekrar aynı hatayı verdi, aracı yaklaşık 1 aydır benzinde kullanıyorum deneme amaçlı lpg de kullandım hiç problem yok. Sadece benzinde yapıyor. Toplam masrafım 40 bini geçti sorun halen çözülebilmiş değil. Nasıl bir yol izlemeliyim ? İllallah ettim artık.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Çok geçmiş olsun....Keşke yetkili servise götürseydiniz diyeceğim ama böyle olacağını bilseniz sanırım sizde yetkili servise götürürdünüz...Şİmdi götürseniz bir okadar daha masraf çıkarabilirler ve ekstradan diğer ustaların yaptıkları ile uğraşmak zorunda kalırlar...Yani bence yinede yetkil servise bir götürün derim...En azından orada sorunu çözene kadar uğraşırlar...