Opel Astra H Otomatik Vites Göstergede N yanmıyor!

tabele

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araba 2006 model Opel H kasa Easytronic Otomatik Vites.
3 gündür sabahlari araba kontağı cevirince göstergede N yanmasi gerekirken hicbir şey görünmüyor ve marş basmiyor.

Vites kolunu A ya veya R ye almaya calisip tekrar N yapmaya calisinca A4 yaniyo veya R farketmez, fakat 3-5 saniye sonra gösterge A yaziyor yanip sonuyor ve en sonunda - - bu sekilde bir sey görünüyor vites gostergesinde.

Akü başlığını sök tak olmadi. Daha sonra sık sık deneyip bu yaptıklarımı 2-3 saat sonra N aldı hemen calisti. Gun ici baska hicbir sekilde sıkıntı çıkarmadı.
Ama sabah en az 2 3 saat arayla denedim N gostergede yaninca (N gelmesi için bayağı uğraşıyorum marşı en az 100 kere açıp kapatıyorum.) hemen marş aliyor. Acaba sorun nedir?

Lutfen yardimci olur musunuz?

imperio

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi Günler.
Benim de bundan 2 hafta önce iki düğün arası yaşadığım sıkıntının bir benzerini yaşadığınızı gördüğüm için foruma üye olup sorunun nasıl çözüldüğünü sizinle paylaşmak istedim.
İzmirde düğünümü yaptıktan sonra ikinci düğünü yapmak üzere trabzona hareket ederken kemalpaşa civarında lpg almak için istasyona girdim. Sonrasında arabaya bindim araç sorunsuz çalıştı. Vitesi A1 konumuna alıp gaz verdiğimde devirde bir artış göremedim araç hareket etmiyordu. Aynı şey R konumunda da oldu. Sadece vitesi N konumuna aldığımızda devir tepki veriyordu. kutup başını söküp biraz bekledik değişen birşey olmadı (Bu işlem bir kaç kez tekrarlandı) Hatta son yaptığımızda araç artık marş almaz oldu. Tık sesi bile gelmiyordu araçtan. Çekici çağırıldı 3 saat çekici beklenildi ve araç izmirdeki tanıdıklar vasıtasıyla bulduğumuz bir servise çekildi. Araç yatacak dendi (Biz araç kiralayıp devam ettik). Yaklaşık bir hafta sonra haber geldi. Şanzıman 4. viteste takılmış robot vitesi değiştirmediği için beyin gitmiş. beyin orjinali ile değişti. 3500 lira gibi bir masrafı çıktı. daha sonra aracı alıp ankaraya getirdim. Şuan için sorunsuz diyebilirim.

Not: Benim araçta daha önce f arızası falan olmamıştı. Şanzıman bozulacağına dair hiçbir belirti vermemişti.

Sizin durumunuz da temelde benimkine benziyor. aracı easytronikten anlayan bir şanzımancıya götürmeniz gerekiyor. Bir gün uzun yola çıktığınızda yolma kalma rezaletini yaşama riski fazla

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

tabele

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim. Aracımdaki arıza çözüldü. Tamircim Can Opel Konya da sorunu hemen halletti. Beyin diyotlar yetersiz kaldığı için vitese almıyormuş. Beyin cihaza bağlanıp (tamir gördü) yenilendi. Debriyaj hidrolik yağı yenilendi bujileri de yeniledim ustalık ücreti dahil 770 tl ödedim. Aracım Elhamdülillah 7 yıldır tek kuruş masraf etmemişti. Beyin bazen format gerektirebiliyormuş...