Opel Astra H Kasa Easytronic Vites Degişim Sorunu

exponent

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar aranızda yeniyim. Opel astra 2008 model 1.6 benzin/lpg yari otomatik easytronic aracim var bu benim ilk arabam. Aracta şöyle bir sorun yaşıyorum. Bazen araba vites atlamiyor. Özellikle bayir yukari cikarken 60 km hizi gectigi halde 3. Viteste takili kaliyor. Ama arabaya gaz verip devrini 3 bin devrin uzerine cikarirsam vites atiyor. 4. Vitese cikiyor. Düz yolda herhangi bir sorun yok. Vites gecisleri guzel. Pek de hissettirmiyor. Bunu sadece bazen yapiyor.

Birde cok nadiren de olsa sunu fark ettim. Arabayi calistirdik, vites bosta geri vitese ya da a1 e aldigimda a1 yada R harfi yanip sonuyor sonra tekrar N ye geciyor. Ancak frene basip bunu yaptigimda boyle bir sorun olmuyor. Bu sorun sadece araci ilk calistirdigimda ve cok nadiren oluyor. Sorun nedir acaba?

Hüseyin T

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba,ilk araç olarak easytronik kullanmak biraz zor olabilir,Bu şanzumanı tam akıllı değil de yarı akıllı gibi düşünebilirsin, bazen kullanıcınında müdehale etmesini bekler,misal dediğiniz durumlarda,araç yokuş çıktığı için devri yükseltip sizin vites yükseltmeniz gerekiyor,düz yolda gayet akıllı çalışır,ama yokuş inerken veya çıkarken sizden destek bekler, bu bir arıza değildir.İkinci sorunuz, boştayken zaten frene basarak vites değişmeniz gerekiyor. Bende de 2007 modeli var, dur kalk trafikte bazen hoplayıp zıplaması dışında memnunum,bu sorunu da bakım zamanı geldiğinden yapıyor ama bakalım gittiği kadar artık. :)

• Beğen
Tepkiler: cenk artem

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
eğer h kasaya otomatik 4 ileri tork konventörlü veya active select 6 ileri vites koysalarmış çok büyük bir iş olurmuş. ne piyasa bırakırmış ne de rakip dinlermiş. easytronic ile h kasayı durdurmuşlar.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin T

exponent

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Merhaba,ilk araç olarak easytronik kullanmak biraz zor olabilir,Bu şanzumanı tam akıllı değil de yarı akıllı gibi düşünebilirsin, bazen kullanıcınında müdehale etmesini bekler,misal dediğiniz durumlarda,araç yokuş çıktığı için devri yükseltip sizin vites yükseltmeniz gerekiyor,düz yolda gayet akıllı çalışır,ama yokuş inerken veya çıkarken sizden destek bekler, bu bir arıza değildir.İkinci sorunuz, boştayken zaten frene basarak vites değişmeniz gerekiyor. Bende de 2007 modeli var, dur kalk trafikte bazen hoplayıp zıplaması dışında memnunum,bu sorunu da bakım zamanı geldiğinden yapıyor ama bakalım gittiği kadar artık. :)
Çok tesekkur ederim hocam. Aslinda araci esim icin aldik daha dogrusu beraber kullaniyoruz ama otomatik vitesi esimde rahatca kullansin dedim. Dediginiz gibi duz yolda son derece guzel. Araci cok sevdim.
Hocam bende de dur kalk trafikte biraz hoplama var bakim zamani derken baski balatayi mi degistirmemiz gerekiyor?

Hüseyin T

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Çok tesekkur ederim hocam. Aslinda araci esim icin aldik daha dogrusu beraber kullaniyoruz ama otomatik vitesi esimde rahatca kullansin dedim. Dediginiz gibi duz yolda son derece guzel. Araci cok sevdim.
Hocam bende de dur kalk trafikte biraz hoplama var bakim zamani derken baski balatayi mi degistirmemiz gerekiyor?
Bende eşimle kullanıyorum,kullanmaya başlayalı bir yıl olacak,opel ustasına alırken gösterdiğimde, şanzuman bakım istiyor demişti, o yüzden öyle dedim.SAdece baskı balata yeterli olmayabilir,iyi bir opel ustasının görmesi gerekiyor,sizin şanzumanda basınç tüpü var bende yok mesela,şanzuman yağları değişmesi gerkiyor,debriyaj hidroliği var akü tablasının altında o yağın değişmesi gerekiyor,vs vs epey kompleks işler.

exponent

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bende eşimle kullanıyorum,kullanmaya başlayalı bir yıl olacak,opel ustasına alırken gösterdiğimde, şanzuman bakım istiyor demişti, o yüzden öyle dedim.SAdece baskı balata yeterli olmayabilir,iyi bir opel ustasının görmesi gerekiyor,sizin şanzumanda basınç tüpü var bende yok mesela,şanzuman yağları değişmesi gerkiyor,debriyaj hidroliği var akü tablasının altında o yağın değişmesi gerekiyor,vs vs epey kompleks işler.
Desenize baya isi var hocam. Tanidigim iyi bir opel.ustasi var. Adam tam opel ustasi. Ona bir gotureyim bakalim. Ne var ne yok bakimlarini yaptiralim. Cok cok tesekkur ederim. Son bir sorum daha hocam bazen ozellikle ilk kalkislarda arabanin altindan tik diye bir ses geliyor bir daha da gelmiyor. Neden acaba?

Hüseyin T

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
o bende de geliyor,sanki bir mekanizma yuvasına oturuyormuş gibi,hoşuma gidiyor takmıyorum kafaya :)

Hüseyin T

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
ama bana sorarsan, şanzumanı gittiği yere kadar kurcalatma derim,iyice sorun yapmaya başlarsa komple girersin, akü tablası altındaki küçük haznedeki dot4 hidrolik yağını değiştir önce, o baya işe yarıyor.

exponent

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
ama bana sorarsan, şanzumanı gittiği yere kadar kurcalatma derim,iyice sorun yapmaya başlarsa komple girersin, akü tablası altındaki küçük haznedeki dot4 hidrolik yağını değiştir önce, o baya işe yarıyor.
Çok çok teşekkur ederim hocam. Bana baya yardimci oldunuz. Hocam son bir soru daha sorabilir miyim? Aracimin termostati ve sogutma sivi sensoru ariza yapmisti. Her ikisinide degistirdim. Arabaya bilgisayarla baglandilar.
Aractaki bu parcalar degistikten sonra şöyle bir sorun oldu bazi zamanlar, kirmizi isikta falan beklerken araca gaz veriyorum araba yerinden kalkmiyor 2000 devire cikmadan araba bagirmadan hareket etmiyor. Bunu çok sık yapmıyor. Ama özellikle çok dik yokuşlarda yeni kalkiyorsam cok gaz vermek zorunda kaliyorum. Aracin yukardaki belirtrigim parcalari degismeden once boyle bir sorunu yoktu. Sizde durum nasil? Bir fikriniz var mi?

Hüseyin T

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Çok çok teşekkur ederim hocam. Bana baya yardimci oldunuz. Hocam son bir soru daha sorabilir miyim? Aracimin termostati ve sogutma sivi sensoru ariza yapmisti. Her ikisinide degistirdim. Arabaya bilgisayarla baglandilar.
Aractaki bu parcalar degistikten sonra şöyle bir sorun oldu bazi zamanlar, kirmizi isikta falan beklerken araca gaz veriyorum araba yerinden kalkmiyor 2000 devire cikmadan araba bagirmadan hareket etmiyor. Bunu çok sık yapmıyor. Ama özellikle çok dik yokuşlarda yeni kalkiyorsam cok gaz vermek zorunda kaliyorum. Aracin yukardaki belirtrigim parcalari degismeden once boyle bir sorunu yoktu. Sizde durum nasil? Bir fikriniz var mi?
Rica ederim hocam ,sıvı sensörü sorun yapmaz ama termostatın hortumlarını bi kontrol edin belki yanlış takılmış olabilir,sensörleri takılmış mı ona bakın, ve kesinlikle ustaya bu durumdan bahsedin,belki onarım esnasında başka bir yerin soketi vs çıkmıştır.kesinlikle ustanıza danışın