Opel 2012 1.2 Lpg Tavsiyesi

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG bir yerde patlar oda sahibinin elinde. ;)

Abi en az 1203912093 kez söylemişimdir, ilk arabamda Prins vardı şimdikinde BRC var, zerre sorun yaşamıyorum ve it gibi çekiyor araba. Karbüratörlü lpg sistemi kullanıp tüm lpg sistemlerine çamur atmak garip. Eğer risk almak istemeyen olursa gider LandiRenzo taktırır, 2 yıllık garanti yaptırır, garanti süresi bitince servisle konuşup gerekli bakımları yaptırıp ek ücrete tabi garantisini yeniletir olur biter.
Belirli bir süre sonunda benzin kullanımıyla bile subapları yamulan motora LPG zarar veriyor demek gerçekten komik yani.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 14:08 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 14:01 ----------

Abi yarayan birşey olsa benzinli, dizel grubunun yanına sadece lpg ile çalışan araçlarda olurdu.

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Sadece LPG ile çalışma sağlayan sistemler var, ancak ucuz arabalara bu sistemin koyulması çok yüksek maliyetlere yol açtığından fabrikasyon olarak satılmıyor. Avrupa ülkelerinin çoğunda var bu arabalar, dünya Türkiyeden ibaret değil ;)
Eğer orta düzey 30bin lira civarı düz benzinli bir arabayı ele alacak olursak, motoru doğrudan lpg ile çalıştırmak LPG'nin doğasında bulunan düşük ısı sebebiyle motorda düzensiz patlamalara yol açarak yanma odası dahil motoru yıpratır, eski tip şahin 131 broadway gibi arabalarda olduğu gibi yani(onlardaki yıpranmayı da egzos gazıyla regülatör ısıtan sistemle önlüyorlar)...Yeni nesil sıralı sistemlerde araba önce benzinle çalışıp radyatör suyu ısınır, bu radyatör suyu REGÜLATÖR(beyin) denen lpg ısıtıcı parçayı da ısıtır, borulardan gelen soğuk LPG sıvısı GAZ haline dönüşüp enjektörlerden motora ısınmış gaz olarak verilir. Eğer lpg ayarı fakir karışıma ayarlı değil ise, LPG'nin arabayı yıpratması söz konusu değil. Arabayı dengesiz AFR yıpratır, benzin enjektörleri tıkanmış bir benzinli arabayı lpgsizken bile gebermiş olarak gözlemleyebilirsiniz.
Haklı yanlarınız da var illa ki, ilk arabamla triger kayışını koparınca LPG sistemi bozuldu sanmıştım ve lanetler okuyordum, satıp dizel araba alıcam diyerek. Bişeyleri öğrendikçe gözüm açıldı ve lpg gibisi yok diyorum artık.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mehmet aslında LPG gerçekten baş ve karın ağrısından başka bir şey değil. Şimdi birde yağlama sistemli falan filan diye bir şey çıkarmışlar. Gram araca bir faydası olacak sistem değil. Bundan adım kadar eminim. Şimdi LPG nin araca zararı olmadığını dile getirenler sormak gerek... peki bunca zaman LPG araçlara zararlı değil dediniz de bu yağlama sistemler ne ayak diye?

yine bir lpg konusu yine nadir abi :D

doğru ayarlara sahip düzgün montajlı lpg motora zarar vermez.
yeni nesil araçlarda kullanılan magnezyum alaşımlı subaplardan kaynaklı yağlamalı ballamalı sistemler çıktı. yağ yerine motorinde iş görüyor gerçi.
subapları soğutmak amacıyla koyulduğu söyleniyor ancak tam bir ticari iş.
adam akıllı afr ayarıyla değil 1.2 motor 1.0 motora bile lpg takarım. güçten düşüş minimumdur ve normal değerlerde kullanan kişiler anlayamaz bile...

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
:) ya arkadaşlar yapmayın... LPG konusunda doğru düzgün diyorsunuz da kardeşim önüne gelen her firmanın LPG si takıyor bu doğru adamı nereden bulacaksın?

Sözüm ona paraya kıydım doğru bir markaya acımadan parayı verdim. Sözüm ona çok iyi iş yapan bir adama LPG taktırdım...

Bir araç sızdırmazlık için 3 kere sıraya girer mi? ben girdim. Birinci girdiğimde adam LPG tankını sabitlememiş... adam bir asıldı tank eline geldi....

Gittim yav bunu neden sabitlemediniz dedim... adamlar unuttuk dedi... neyse olur dedim sabitlediler geri gittim bir daha sıraya girdim...

Bu kez hava bacası yok dediler....

Geri geldim...

En sonunda cinnete bağladım ver ustanı birlikte gidelim dedim 3 kez sıraya girdim öyle sızdırmazlık aldım....

Gerisini hiç saymıyorum bile....

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi valla astra 2 vectra bir corolla 206 xsara laguna daha bir çok araba. bir tek şimdiki vectramda bir enjektör değiştirdim. birde astra gaza geçmemişti garantiden yaptılar. hatta benim 206'da filtre bile değişmemiş ben değiştirdim. maaşallah ne silkeleme ne nede tekleme ;)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Sadece o değil ki arkadaşlar adam hava kazanının üzerine 5 TL değerinde bir kapak takmamasından dolayı motorda patlama meydana geldi ve hava kazanı param parça oldu. Sonradan öğrendim ki o kapak olması lazımmış ama olan yine benim hava kazanına oldu.

Şimdi daha diyor musunuz? doğru usta diye...

Memlekette doğru adam doğru ustamı kalmış? (istisnalar kaide bozmaz)

mustaferbil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
nadir abi senin yaşadıkların gerçekten can sıkıcı ama iyi ustaya denk geldi mi hakikaten sorunsuz. 30 bin km oldu sadece filtre değişimine gidiyorum ben. hiç bir sorun yaşamadım maşallah şimdiye kadar. bu lpg işini hakkıyla yapan adam buldum mu kaybetmiyceksin. ben lpg'den hiç pişman olmadım. yine benzinli araç alacak olsam gider lpg taktırırım yani o derece =)

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sadece o değil ki arkadaşlar adam hava kazanının üzerine 5 TL değerinde bir kapak takmamasından dolayı motorda patlama meydana geldi ve hava kazanı param parça oldu. Sonradan öğrendim ki o kapak olması lazımmış ama olan yine benim hava kazanına oldu.

abi senin araban tek nokta enjeksiyonlu sorunların bundan yana .sanırım arabanında durumu iyi değildi yoksa bu kadar aksilik olsa olsa çölde kutup ayısı muhabbeti olur.
ben vida dahi sıksalar başında duruyorum allaha şükür sıkıntı yaşamıyorum...

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

abi senin arabadaki sistem, şahinlere takılan sistemin ufak bir elektrik kontrole sahip olan modeli, ne enjektör var ne beyin var, sadece ufak bir devre var, tek nokta enjeksiyonu ve o2 sensörünü kandırıyor o kadar, %60 verimle çalışıyor araban, gaz kokusu da yaşarsın, az gaz verirsen çekmiyor dersin, çok gaz verirsin fazla gaz basar motor bayılır, kendim bizzat en azından 20-25 arabaya takmışımdır o illet sistemden. Voltran, BRC ve tartarini vardı bizde, şimdi 20 tane marka var ama hala aynı teknoloji ve aynı verimsizlik var. Ayrıca bir beyinle karbüratörlü arabayı sıralı sistemle çalıştıracak bi sistem yapamadılar, yıllar geçmesine rağmen hala patırtılı çalışıyor eski sistemler...
bu olayların içinden biri olarak ben sana kesinlikle prins lpg sistemiyle çalışan büyük hacimli bir arabaya 1 haftalığına binmeni tavsiye ediyorum. Misal polat abilerin gruptan birilerinden kirala bi haftalık en temizinden Omega 2.5 V6, hem senin arabadan az yakar hem de roket gibi gider, tüm ön yargın yıkılır, sen de bizim gibi lpgci olursun :D
Ayrıca bir nokta da var ki %40 civarı tasaruf sağlıyor araba. Senede 15bin kmyi deviriyoruz biz, sağladığı tasarrufla motor rektefiyesi yapılabiliyor, ki 4-5 sene bindiğinde, arabanın parası kadar tasarruf etmiş oluyosun :D

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Mert geçen gün Şaşmaz da idim. Orada bir kaç LPG işi yapan kişilere uğradım. Dedim bu sistemin farklı bir şeyi var mı? Aynen dediğin gibi kara düzene devam. Ama bir ayar yaptırdım. Bu eksoz ölçümü yapan makinenin aynından var. Adamlar onunla bir ayar verdi. Şimdilik sesi sedası yok. Şu anda aracım da aslında LPG kaynaklı pek sorun yok. Ama benim araca uyum konusunda çok sıkıntı var. Dediğin gibi tek nokta olunca sağlıklı çalışmıyor.

Sağlıklı çalışmasını artık es geçtim de sorun çıkarmasın yeter.