opc d direksiyon sorunu ve sarj dinamosu sorun.Arac giderken direksiyon kitleniyor.

exorcist33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar 2007 model sport bi arabam var opel corsa d 1.3 cdti
Sorunum su soguk havalarla beraber daha onceleri calismadan once yanan direksiyon ikaz isigi soguk havalar basladigindan bu yana araba calisirken yanmaya ve direksiyon inanilmaz sertlesmeye basladi evimle isim arasi 500metre ve yol cok fazla sakin okdugundan arabayi kullanabildim ancak bugun snaayiye gittim dusunceme gore akunun bosaldigi icin bu direksiyonlarinda elektronik servo oldugundan bunu bundan yapabilir diye dusundum elektirk ustasina gittik bakti aku 12.5 cikti arac calisirken 13 du artik bu deger her neyse abicim bunun 14 lerde olmqsi gerekir aku nezaman degisti dedi bende ilk sahibi olmadigim icin bilmiorm tmm dedi ve sarj dinamosuna bakalim dedi ugrasti soktu vs sonra bi makineye baglayip test etmemiz lazim dedi baska bi dukkana goturdu ve yarim saat 45 dakika sonra geldi sorunu sordugumda vidanin kenarinda biseyi yanmis elektrik bi tam gidio bi az gidio orayi hallettik dedi anlayabilcegim dilde sanirim:) sonra bindim arabaya takti aku kontrol seyini bktik 14 14.5 dolaylarindaydi ve farlari actik sinyalleri vs suanda iyi dedi ve hakikaten oraya gidene kadar 20 kere sertlesen o djreksiyon hic hata vermedi sonra isyerime geldim 4 saat sonra yaklasik yine sikinti olmadan bindim ewe gelirken hopp direksiyon ikaz isigi ve yine o sertlesme kitlenme adi neyse artik sonra eve geldim direksiyon kitlenmesi azaldi hemde yuzde 80 lik bi azalma ama yine giderken sorun bi kere de olsa kitledi sorunum nedir usta beni kandirmismi acaba yaptigi tamir icin de 70 tl aldi normalmidir bu durumda bu arabaya ne yapmam lazim benim ? Degerleri forumdaslarim lutfen yorumlarinizi belirtiniz.

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzer bir sorun da benim aracımda var. Ancak çok şükür henüz direksiyon kilitlenmesi gibi bir durum yaşamadım. Sabahları aracınızı ilk çalıştırırken kapınız açık kalsın. Marşa basın, araba çalıştıktan sonra yaklaşk bir dakika kadar gelen ciyaklama gibi bir ses duyarsanız ki kayış sesine benzer, o zaman sizin sorununuz direksiyon kilitlenmesinden de yola çıkarak kesinlikle şarj dinamosu rulmanından kaynaklanıyor. Aracınızı bu şekilde daha fazla kullanmayın, çünkü bir sonraki aşamada araç stop edecek, akü komple bitmiş olacak ve isteseniz de bir daha çalışmayacaktır. Rulman fiyatı nette 70 lira, işçiliği de 40 lira civarında. Aracınıza yapılan işlemi tam olarak bilmiyorum ancak şarj dinamosu sökülmesi falan, ustanın istediği normale yakın geldi bana. 50 ye de olabilirmiş belki...

exorcist33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzer bir sorun da benim aracımda var. Ancak çok şükür henüz direksiyon kilitlenmesi gibi bir durum yaşamadım. Sabahları aracınızı ilk çalıştırırken kapınız açık kalsın. Marşa basın, araba çalıştıktan sonra yaklaşk bir dakika kadar gelen ciyaklama gibi bir ses duyarsanız ki kayış sesine benzer, o zaman sizin sorununuz direksiyon kilitlenmesinden de yola çıkarak kesinlikle şarj dinamosu rulmanından kaynaklanıyor. Aracınızı bu şekilde daha fazla kullanmayın, çünkü bir sonraki aşamada araç stop edecek, akü komple bitmiş olacak ve isteseniz de bir daha çalışmayacaktır. Rulman fiyatı nette 70 lira, işçiliği de 40 lira civarında. Aracınıza yapılan işlemi tam olarak bilmiyorum ancak şarj dinamosu sökülmesi falan, ustanın istediği normale yakın geldi bana. 50 ye de olabilirmiş belki...

hocam çok teşekkür ederim bilgilendirme için ama ciyaklama sesini duydum dersem yalan olur. ustanın bugun ne yaptıgını bende pek anladım sayılmaz zaten:)) ama sökme takma zaten fiyat normal geldi ah bide şu rulmanı değiştirseydi hazır gitmişken bidahaişçilik parası vermezdik ama sorun olursa gel dedi sanırım bu krediyi kullanıcam dediğim gibi % 80 azaldı bugun sadece 3 kere kilitledi toplamda usta yaptıktan sonra olmadı yarın bidaha gider o parçayı değiştirmesini de isterim okuyan tüm arkadaşlar da yazarsa yazdıkları aynı sorunu yaşayanlara bi fikir edindirmesi açısından iyi olur diye düşünüyorum lütfen herkes yazsın ankarada tanıdık usta da olmadığı için korkuyorum biraz :(

opelci98

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Daha önce bu sorunla karşılaşmadım ancak cok fazla önemli bir sorun en yakın zamanda sevise götürmeni öneririmm :)

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Korkulacak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Sadece aracı daha fazla masraf açmaması için bu şekilde kullanmayın. Değiştirmişken, bir de V kayışını ve gergisini değiştirirseniz sizin faydanıza...

exorcist33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Korkulacak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Sadece aracı daha fazla masraf açmaması için bu şekilde kullanmayın. Değiştirmişken, bir de V kayışını ve gergisini değiştirirseniz sizin faydanıza...

Hocam o dediginiz parcalar nekadar tutar ve faydasi neolur acaba

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam o dediginiz parcalar nekadar tutar ve faydasi neolur acaba

V kayışının yan sanayisi 20 lira, gergisi de 10 lira.. İşçiliği de maks 20 lira tutar. Aracınızın kmsini bilmiyorum, ancak yüksk ihtimalle değişme zamanı gelmiştir. Sonuçta alternatörü yani şarj dinamosunu çeviren ve aküyü şarj eden asıl düzenek odur. Yarın bigün dinamoda bişey olmasa da o kayışın kopması da yine aküyü bitirir, belki de sadece gergi bilyası yerine komple gergiyi değiştirmenize sebep olabilir. Komple gergi sanırım 100-120 lira arası...

exorcist33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sanirim bu alet benim aküyü yine sarj etmiyor marsa basarken ustteki isigi aciorm fena halde karariyor ve yeniden eski haline dondu surekli direksiyonu tas gibi yapio ikaz lambasini yakiyor yarin sizin soylediginiz parcalari da degistirmesini istiycem ustadan bakalim sorun hallolcakmi yani o rulmandan kaynaklanio olmasi olasiysa onuda degistiriyim dimii hocam

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
usta v kayısına felan gerek yok sanmam yapmayın bosuna masraf senın aracın sarj dınamosu gıtmıs olay bu yenısını al tak olsun bıtsın v kayısı felan ne alaka mars basmaması ıle onlar anca ses yapar yada eskır o zaman degısır sarj dınamon tam akım veremdıgınden ılk olarak dıreksıyona etkı eder ondan bu olay adamın ddıgı dogru arada elektrıgı kesıyo bu yuzden sertlesıyor.. sarj dınamosunu degıstr.
egerkı akude voltaj eksıklıgı olmasaydı tam bassaydı voltajı o zaman derdım kı dıreksıyon pompanda arıza var ya tamır etsınler ya degıstrsınler..
yarın usta ılk akuye bakar voltajj eksık cıkarsa degıstırır zaten dınamoyu.. sen kayıs cart curt dedın mı ordan bı kurbanlık parası vermeden cıkamazsın.. aman dıyım sen kontrol et de eskımış mı ona baksın sadece kopmaması ıcın..

exorcist33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
usta v kayısına felan gerek yok sanmam yapmayın bosuna masraf senın aracın sarj dınamosu gıtmıs olay bu yenısını al tak olsun bıtsın v kayısı felan ne alaka mars basmaması ıle onlar anca ses yapar yada eskır o zaman degısır sarj dınamon tam akım veremdıgınden ılk olarak dıreksıyona etkı eder ondan bu olay adamın ddıgı dogru arada elektrıgı kesıyo bu yuzden sertlesıyor.. sarj dınamosunu degıstr.
egerkı akude voltaj eksıklıgı olmasaydı tam bassaydı voltajı o zaman derdım kı dıreksıyon pompanda arıza var ya tamır etsınler ya degıstrsınler..
yarın usta ılk akuye bakar voltajj eksık cıkarsa degıstırır zaten dınamoyu.. sen kayıs cart curt dedın mı ordan bı kurbanlık parası vermeden cıkamazsın.. aman dıyım sen kontrol et de eskımış mı ona baksın sadece kopmaması ıcın..

teşekkürler hocam yorum için çok sağol
ancak ustaya gittim şuan da ordan geliyorum ölçtüğümüzde herhangi bir sorun yok akü de yan,i değerler normal sınırlarda çıkti yine 14. civarında sonra dediki abi senin direksiyondan elektrik le ilgili bi sıkıntı olduğunu sanmıyorum neyse gittim beni oraya yönlendiren opel özel servisine bi alet takti yok direksiyonun beyninde sıkıntı var yok ş yok bu derken bi parça söyledi beyinmiş galiba bişeyle beraber geliyomuş o da 3.100 lira civarındaymış ve adam aynen şunu söyledi ''hocam siz bunu alın yetkili servise o parçayı ben alır takarım uyuşmaz senin işin görülmez benimde elimde patlar o parça'' yetkili servis baksın hem onlar garanti de verir dedi. bişeyi keşfetttim ayrıca elektirkçide araç boştayken hiç bir sıkıntı yok direksiyon kitlenmiyor ancak ne zaman ''ileri'' vitese atıyorum hoop direksiyon kitleniyor. ve işin ilginç tarafı bu lanet şey kendi kafasına göre yapıyor mesela az önce 10 km lık yoldan geldim 1 kere bile direksiyonu kitlemedi. ben olayın nerede olduğu konusunda hala şüpheliyim size de bütün detayları veriyorum k i hani bilginiz vardır eminim benden kat be kat fazladır da bu konuda ilk arabam ilk deneyimim olduğu için siz değerli üstadlarımdan inan gerçekten yardım bekliyorum. Neyse gidiyim dedim opel servise araç kabul e çağırdılar sorunun çözülmesini geçtim adamlar başlı başına bir sorun ya dedim direksiyon böyle böyle
-siz anahtarı bırakın biz kayıt açalım -
-eee dedim
-ne zaman alırsınız bişey diyemem
-peki sonra ??
-aracınızın arıza tesbiti için 120 lira alırız.
-eyvallah kalsın.
deyip çıktım zaten kafam bi dünya olmuş ordan oraya bana özel servistyeki ustanın dediğini demek için 120 lira para alıcak :) vermem gerekirse arabaya da binmem lanet olsun bayram arefesi pff neyapcağımı bende şaşırdım.
sonuç olarak aabam hala kendi kafasına göre o hatayı bazen veriyo bazen vermiyo ne zaman olucağı konusunda da hiçbir fikrim yok eğer dediğiniz gibi elektrik kesik kesik geliyor ve olay bağlıysa o parçayı komple değiştirrim ama olası ihtimaller dahilinde sorun o parçadan değilse bide ona para vermek sıkıntı benim için ama denemek de zorundayım gibi nebiliyim vlla bütün içimi döktüm arkadaşlar :) dilerim yardımcı olursunz sağolun şimdiden.