Motor Soğukken Titreme ve Gaz Yememe ?

cengizyurek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar.
2006 model Astra G 1.6 classic twinport aracım var. 120bin km'ye girmek üzere. Aracım temiz düzgün fakat beni sıkıntıya düşüren durumları var. sıralı sistem lpg takılı.

Motor soğukken benzinde de olsa LPGde de olsa çalıştırdıktan sonra durduğu yerde gaza bastığımda araba kesik kesik titreyerek gaz alıyor. Yola çıktığımda ise 50nin üstüne çıkmıyor ve motor gürültülü çalışıyor. Araç kendini acil çalışma moduna alıyormuş. Araç ısınıp 80 dereceye geldikten sonra stop edip çalıştırınca canavar gibi yola devam ediyor.

- Sürekli yanan egzoz emisyon ışığı için hata kodu sorgulattım. p131 ile p141 kodları çıktı. 1. oksijen sensörünü değiştirdim. Çünkü motor zengin karışımla çalışıyormuş gibi çalışıyor ve kesik kesik gaz alıyor. gaz yemiyor. yolda giderken ölü gibi gidiyordu. Sonuç değişmedi. Aynı problemler devam ediyor

- Artık arıza kodları arasında 1. o2 sensörü çıkmıyor fakat 2. o2 sensörü çıkıyor. ve yolda giderken gaza basınca egzoz emisyon ışığı yanıp sönmeye başlıyor. ayağımı gazdan çekip boşa attığımda araç stop ediyor.

- Tekrar hata kodu sorgulattığımda p141 p301,302,303,304 kodlarını vermeye başladı.

aracın tüm lpg ayarlarını yaptırdım. 2 kere LPG beynini değiştirdim. Tesisatı, enjektörleri değiştirdim. 1 ay benzinde kullandım. yine de çözüme ulaşamadım. yaşadığım şehirde Opel servisi yok.

Şuan ki sorunum motorun soğukken benzinde de Lpg'de de durduğu yerde gaza bastığımda kesik kesik gaz yiyor. yola çıktığımda ölü gibi gidiyor. Motor ısınınca bu problemler ortadan kalkıyor.

cengizyurek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
buji ve bobinlere baktırmadım. bu belirtiler o2 sensörünü gösterdiği için hep onun üstüne yoğunlaştım. akşam bujilere ve ateşleme bobinine baktırayım.

cengizyurek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracımda ki problem hala devam ediyor.
bu sabah motor soğukken çalıştırdım ve torque ile arıza sorgulama yaptırdım
p0111
p0112
p0101
p0141

kodlarını verdi. daha sonra p0300 p0301 hatasını verdi.
bu kodları verdiğinde araç tittriyordu. araç çalışırken arıza kodlarını sildim araçtaki titreme rölanti dengesizliği bitti ve hareket ettiğimde ise gaz yememe problemi kalmadı. iş çıkışı motor soğukken tekrar bakacam. sensörlere gelen elektrik tesisatında problem var gibi hissediyorum çünkü maf sensörüne kadar temizledim. yarın map sensörü egr ile boğaz kelebeğine bakacağım. olmazsa ateşleme sistemi veya bujidir deyip bırakacam. canıma tak etti.

cengizyurek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor suyu sıcaklı sensörü bu dediğiniz arızaya sebep olabilir.

ama aracım hiç hararet yapmadı bugüne kadar. 10 dk da 90 dereceye geliyor ve yerinden oynamıyor.

araca giren havayla ilgili bir sıkıntı var gibi.

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bahsettiğim sensör hararet müşürü değil,beyne motor sıcaklığı ile alakalı sinyallerini gönderen sensör buna bağlı olarak yakıt,enj.süresi vs hesaplanır ve ayarlanır beyin tarafından.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iat sensörü
oksijen sensörü ısıtma devresi
ve maf sensörü hatalarını almışsınız.
motor sıcaklığını beyine ileten sensör arızalı olabilir.
enjeksiyon süresini uzatacağı için araç gaz yemeyecektir.