Opel Insignia 2017 motor arıza uyarısı hk.

muratbursali

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
Opel Insignia 1.6 Dizel Otomatik araca sahibim. Araç kilometresi 167.000 civarında ve en son bakımı 155.000 kilometrede yapıldı.
Dün akşam aracı kullanırken biraz zorlama sonrası hız 140-150 ve ayağım gaz pedalındayken bir şey sökülmüş gibi tık sesine benzer bir ses geldi ve araç gaz kesmeye başladı. Gaza basmaya devam ettim fakat hızlanmanın belirli bir yere kadar olduğunu gördüm. Gaza basıyorum fakat motor sanki turbosuz normal motor gibi yavaş hız almaya başladı. Aracı sağa çekerken sarı renkli sabit motor arıza ikazı yanmaya başladı ve sabit olarak kaldı. Aracı eve kadar normal düşük devirde kullandım ve park edip eve çıktım. Sabah ışığın yanmaya devam ettiğini gördüm ve durumunu kontrol etmek için çalıştırmayı denedim. Araç çalıştı fakat hareket etmeye başlayınca motor teklemeye başladı ve araç kendini kapattı. Daha düşük seviyede gaza bastığımda teklemesine rağmen bir süre kapanmadı ve biraz daha yüksek gaza basınca yine motor sanki yakıtı alamıyor gibi tekledi ve yine kapandı. Aracı çalıştırıp gaza basmadığım zaman normal şekilde herhangi bir ses gelmeden çalışmaya devam ediyor. Aracı henüz servise götürebilmiş değilim ve arıza kodlarını da bilmiyorum. Araçtan çok anlamadığım için sorunun ne derece büyük olup olmadığını merak ediyorum. Aracın yağında ve suyunda bir problem yok. Bakımı 2 bin km kadar gecikti fakat yağ seviyesi %42 olarak görünüyor. Bunların dışında 1 ay önce Bosch marka akü ve sıfır yaz lastiği taktırdım. Bu süreç içerisinde de öncesinde de herhangi bir arızası olmadı. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme: