Motor sarsıntısı

SpeedCar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar kontağı kapattığımda aracın motoru stop ederken araba çok sarsılıyor sarsıntıyı kabinde çok rahat hissediyoruz sizce bu normalmi? benzinli bir arabanın böyle yapmaması gerekir diye düşünüyorum daha öncede benzinli araç kullandım motor stop ederken hiç sarsıntı olmuyordu ama bu tıpkı dizel araçlar gibi sarsıntılı stop ediyor titresim oluyor
(1.4 140 Hp)

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Motor sarsıntısı

Benim aracım dizel olmasına rağmen herhangi bir sarsıntı olmuyor, yalnız kontağı kapatırken kadameli olarak, yavaş yavaş çeviriyorum anahtarı. Araç sarsılıyor derken neyi kasdettinz, tam olarak nasıl bir sarsıntı ?

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Motorda bir sorun olmadığı varsayılırsa motor takozlarınızı kontrol ettirmenizi öneririm.
Motordan gövdeye iletilen sarsıntıyı azaltmak için motor ile gövde arasında kauçuk burçlar kullanılır.Bunlar kalite problemi olarak daha sert takılmış olabilir.

Aklıma gelen bir diğer sorun motorun durdurulması sırasında oluşan farklı titreşim davranışı.Bu motor durdurma sırasında ateşleme zamanlamasında bir terslik varsa motor farklı bir şekilde salınım yapmaya zorlanabilir.Bu da mevcut kauçuk burçlar ile sönümlenmeyebilir.

SpeedCar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Motor tam duracakken kabinde baya titreşim oluyor hatta plastik ve metal parçalardan sarsıntından dolayı çıtırdama sesleri geliyor
Servis yolu gözüktü gibi araç daha 500 km de

SpeedCar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Debriyaj ve vites geçişlerindede sanki sorun var gibi
vites değiştirmek için debriyaja bastığım anda motordan tak diye bi ses geliyor vuruntu gibi bişey oluyor ve araba o anda silkeleniyor anlamadım gitti

SpeedCar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yarına randevu aldım servise gidiyorum buradada söylemiş olduğum problemlere ek olarak rolantide debriyaja bastığımda devir göstergesindeki yükselmeyide söyleyeceğim

çellocu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Astra Sports Tourer link' Alıntı:
Motor tam duracakken kabinde baya titreşim oluyor hatta plastik ve metal parçalardan sarsıntından dolayı çıtırdama sesleri geliyor
Servis yolu gözüktü gibi araç daha 500 km de

Motor ve şanzumanın şaseye bağlantı takozlarında gevşeklik olabilir

SpeedCar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bakalım yarın serviste nediyecekler eğer motorda problem varsa anahtarı atarım üstlerine umarım bi sorun yoktur papaz olmak istemem

SpeedCar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar servise gittim sorun çıkmadı emin olmak için bayide başka araba üzerindede denedim oda aynıydı
Ama hâlâ canımı sıkan bazı konular var ve bunlar normalmiş!
1-şanzıman çok sesli çalışıyor
2-Debriyaj pedalına bastığımda devir göstergesi hafiften hareketleniyor
Başka bi konuda kalkış esnasında debriyaja basıp 1. vites yada geri vitese taktıktan hemen sonra saniyelik olarak vitesi 1 e takmamla beraber o anda motor sanki bişeyi serbest bırakıyor debriyaj pedalında ve motorda anlık olarak garip bi tepki hissediyorum

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Astra Sports Tourer link' Alıntı:
Arkadaşlar servise gittim sorun çıkmadı emin olmak için bayide başka araba üzerindede denedim oda aynıydı
Ama hÖ¢lÖ¢ canımı sıkan bazı konular var ve bunlar normalmiş!
1-şanzıman çok sesli çalışıyor
2-Debriyaj pedalına bastığımda devir göstergesi hafiften hareketleniyor
Başka bi konuda kalkış esnasında debriyaja basıp 1. vites yada geri vitese taktıktan hemen sonra saniyelik olarak vitesi 1 e takmamla beraber o anda motor sanki bişeyi serbest bırakıyor debriyaj pedalında ve motorda anlık olarak garip bi tepki hissediyorum
bence bunlar normal saatığım astrada da böyleydi. sanki debriyaja basınca araba bişeyi bırakıyor gibi oluyordu.  bence bir sıkıntı yok.
ama şunuda unutmamak lazım astra elektronik olarak çok yüklü  arada illaki ufak tefek de olsa sorunlar çıkacaktır.