Motor revizyonu

Ünsalabacı

Kayıtlı Kullanıcı
80-Osmaniye
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar öncelikle hepinize hayırlı günler. Emekliyim ve Opel astra 2006 model 1.3 cdti essentia manuel 6 ileri aracımın motor bakımı geldiği söylendi. Motor bakımımı yaptırmalı, çıkma motor mu almalı hangisi daha uyguna mâl olur, motor revizyonu fiyatı ne kadara çıkar bilgi verebilecek var mı

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hocam 1.3 ler sağlam motordur. Komple motor yapılması gibi bir durum ancak çok bakımsız olursa olur. Emin misiniz ? Başka ustalara gösterdiniz mi?

ermaneray

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Motor bakımı dediğin periyodik bakım mı?
Yoksa arıza var araç motor mu istiyor.

Arıza varsa buradan bilemeyiz hocam.
Aracı kullanan sizsiniz motor yapılması gereken otomobil belli eder kendini.

Ünsalabacı

Kayıtlı Kullanıcı
80-Osmaniye
Siteyi ziyaret et
Hocam 1.3 ler sağlam motordur. Komple motor yapılması gibi bir durum ancak çok bakımsız olursa olur. Emin misiniz ? Başka ustalara gösterdiniz mi?
Başka ustaya göstermedim. İlk defa kullanıyorum. Sadece ilk kalkış esnasında hantal. Forumda gördüğüm kadariyle bu da 1.3 cdti H kasa modellerde kronik bir durum. Aracım orjinal 250 bin km.de. herhangi bir yağ yakma duman atma sorunu yok. Eksper motor testinde %78 çıkmıştı. Ancak son zamanlarda aşırı olmasa da yağ kaçakları (karter keçesinden de üst kısımlardan da) mevcut. Haaa ayrıca son yağ değişiminde bor motor katkısı da koydum. Yaklaşık 15 gün evvel turboyu yedim ve turbo revizyonu yaptırdım akabinde motor yağı ve filtresini tekrar değiştirdim. Aslında kullanım açısından çok güzel yakıtı ekonomik bir otomobil. Kafanızı ağrıtmış olmaz isem bu aracın mekanik parçalarında (motor harici) illa ki yine 1.3 cdti parçaları mı olmalı. Mesela süspansiyon amortisör diğer modellerde uyumlumu

Ünsalabacı

Kayıtlı Kullanıcı
80-Osmaniye
Siteyi ziyaret et
Motor bakımı dediğin periyodik bakım mı?
Yoksa arıza var araç motor mu istiyor.

Arıza varsa buradan bilemeyiz hocam.
Aracı kullanan sizsiniz motor yapılması gereken otomobil belli eder kendini.
Şu an için bir arıza yok. Ama ustanın söylemi motor zayıf diyor. İlk kalkışlarda hantal bu da Forumda gördüğüm kadariyle kronik bir durum. Amacım bilgi almak diyelim ki motor komple bitti ne yapabilirim? Ekonomik açıdan bana uygun olanı ne olur? Motor tamiri yaptırmak mı, yoksa çıkma motor ( bunun da illa ki 1.3 cdti olması mı gerekir yoksa farklı motor koyulabilir mi) sandık motor ne tavsiye edersiniz?

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
İyi bir usta bulduysanız bakımını yaptırın derim...

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Şu an için bir arıza yok. Ama ustanın söylemi motor zayıf diyor. İlk kalkışlarda hantal bu da Forumda gördüğüm kadariyle kronik bir durum. Amacım bilgi almak diyelim ki motor komple bitti ne yapabilirim? Ekonomik açıdan bana uygun olanı ne olur? Motor tamiri yaptırmak mı, yoksa çıkma motor ( bunun da illa ki 1.3 cdti olması mı gerekir yoksa farklı motor koyulabilir mi) sandık motor ne tavsiye edersiniz?
Sandık motor fabrikadan sıfır gelir bağzı durumlarda sandık uygun gelebiliyor bu parçası çok pahalı olanda mesela sandık 20 bin diyelim rektefe 10 bin sandık alınıp elindeki motoru ise parca parca satınca neredeyse sandık motorun yarı fiyatını buluyor motoru değiştirebilirsin diye biliyorum ama aracına gidip proje çizdirmek lazım tüvde onay almak lazım bu motorlar 200 250 binde bitmez kolay kolay 1.3 kasaya ağır kaldığından hepsinde hantal kalıyor ilk başta yürümüyor bu astra j 1.3 içinde geçerli yakıt yok ama ivme de yok araç ağır 170 180 zor geçiyor ayağımın altında gaz olsun dersen astra h de 2.0 t yada 1.6 t motor koycan yakıt da şehir ici basmaz san 10 11 litre benzinde yakıyor yada 1.3 ise rektefe ne kadar gider fiyat al sonra git aracının motorunu swapla hem daha güçlü olur sandık bağzı durumlarda karlı ama fiyatlar şuan uçmuştur

umuthoca

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
Bunun cevabını usta verebilir ama kabaca günümüzde dizel bir motor revizyonu ortalama 10 bin tutar. Sırf hantal diye motor yenileme yapılmaz. 1.3 motor küçük olduğu için turbo devreye girinceye kadar zayıflık hissi oluşur normaldir ama başka sorun varsa yani motor ömrünü tamamlıyorsa ya da hararet görüp motor zarar gördüyse yenileme yapılabilir. Çıkma motor takmak çok mantıklı değil onun da ne olacağını bilemezsiniz. Uzun süre araca binmeyi planlıyorsanız ve motor yenileme gerekliyse en sağlıklısı sandık motor koymaktır.

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

umuthoca

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
Ayrıca asla sadece bir ustaya gösterip motor yenileme yaptırmayın. En az 3 farklı yere gösterin aracın motorunun gerçekten bittiğinden emin olun. Yenileme işlemini iyi bir ustaya yaptırmak gerekir. Sadece yarım motor bloğu 7 bin civarında. Komple sandık motor ortalama 19-20 bin civarında. Üstündeki motoru revize ettirmek te 10-12 bin lirayı bulabilir. Tabi bu rakam motor açılınca nelerin değişeceğina bağlı olarak artabilir.

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

umuthoca

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
Anladığım kadarıyla Osmaniyede yaşıyorsunuz. Opelservisteam diye facebook grubu orada Türkiyedeki opel ustaları var. Örneğin Adanada Temel Opel Özel Servisi grubun servisi olarak görünüyor. Grupla iletişime geçerek size en yakın opel özel servisini öğrenebilirsiniz. Mersinde İçel özel servisi var örneğin. Buralardan da destek alabilirsiniz, fırsat bulursanız aracınızı kontrol ettirebilirsiniz.