motor fan açıyor

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar

Arabam çalıştırdıktan ortalama 15 dakika sonra yolda giderken hiç basmıyorum normal devirde kullanırken fan açıyor havalarda o kadar sıcak değil ve bugün başladı bu sorun problem nedir acaba ve arabada hiç bir şekilde serviş ışığı yada uyarı yok , hava filtresinide yeni değiştirdim birde stop edip ortalam 5-10 dakika sonra çalıştırınca sorun yok fakat gene yolda giderken fan açıyor..

Son düzenleme:

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabanın suyuna baktınız mı hıc ? ısı kac derecede ıken acıyor fanı bunlar en basta bılınmesı lazım ?

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar başka yorumu olan varmı bu arada fan müşürü nerede değişmesi kolaymı?

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tam fanı açtığı sırada aracı durdurup IR termometre ile motora dokunmadan anında ısı ölçümü yapabilirsin, böylelikle motorun gerçekten aşırı ısınıp ısınmadığını anlayabilrsin.

fluke-62-mini-infrared-thermometer-1077-831_medium.gif

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdi dolaştım biraz fan açtıktan sona motor devri 1000 RPM de duruyor ,fan açınca devir hafifce yükselirmi su normal gözüküyor her zamanki gibi bu arada yol bilgisayarında denedim fakat sadece LCd ekran ısısına ulaşabildim motor ısısını göremiyorum..

post44

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Termostat ve Soğutma Suyu Sensörü (Hararet Müşrü) nü değiştirdim. Eskiye göre fan açma azaldı.Ama hala devam ediyor.
Benimkinde fan açınca hararet göstergesi devre dışı kalıyor İbre 0 a düşüyor.Ve bu tehlike algılanıp fan açılıyor. Uzun yolda bazen uzun fan çalışınca fan motoru yanar mı diye çekiniyorum.

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Termostat ve Soğutma Suyu Sensörü (Hararet Müşrü) nü değiştirdim. Eskiye göre fan açma azaldı.Ama hala devam ediyor.
Benimkinde fan açınca hararet göstergesi devre dışı kalıyor İbre 0 a düşüyor.Ve bu tehlike algılanıp fan açılıyor. Uzun yolda bazen uzun fan çalışınca fan motoru yanar mı diye çekiniyorum.
anlamadım bugün başladı ,ama motoru stop edip yeniden çalıştırınca normale dönüyor bana fan müşürü gibi geliyor ama?belki sizinkide hararet değil fan müşürü olabilir

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Usta aracın suyu normal mi? Ayrıca ekranda yazan sıcaklık değeri de 90 ların üstündeyken mi fan açıyor? Bu dediklerim böyle ise birde arkadaşın dediği gibi IR termometre ile aracın motoruna dokunmadan sıcaklık ölçen termometre ile ölçülüp motorun gerçekten ısınıp ısınmadığı önemli. Eğer motor ısınıyorda fan açıyorsa sorun başka ama motor ısınmadan açılıyorsa tahminim sorun müşürde.