motor fan açıyor

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Usta aracın suyu normal mi? Ayrıca ekranda yazan sıcaklık değeri de 90 ların üstündeyken mi fan açıyor? Bu dediklerim böyle ise birde arkadaşın dediği gibi IR termometre ile aracın motoruna dokunmadan sıcaklık ölçen termometre ile ölçülüp motorun gerçekten ısınıp ısınmadığı önemli. Eğer motor ısınıyorda fan açıyorsa sorun başka ama motor ısınmadan açılıyorsa tahminim sorun müşürde.
yarın bir bakarım ama sanmıyorum motorun ısındığını dışarda hava 16-17 derece gezdim yarım saat fan açtı motor gayet düzgün çalşıyor hiçbir anormal ses yok, yarın tekrar digital ekrandan ısıya bakarım suyu tekrar kontrol eder yazarım ama o dışardan motor ısısını ölçen alet yok ..

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Usta yarım saat gezdiysen ve şehir içinde gezdiysen motorun fan açması normal. hatta dizel motor ısındı mı şehir içinde bi 5 dk gez rolantide de 5 dk bekle bak nasıl fan açıyor. O aleti de sende olmaması normal sanayide felan ustalarda vardır tahminim.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
IR ısıölçer heryerde bulunmaz, ben de evvelki sene Laptop tamiri yaparken gerektiği için 2.el olarak almıştım, fakat sonradan başka birçok yerde de iş görmeye başladı. İnce bir laser ışığı gönderip, ışığın yansımasından yüzey sıcaklığını anında ölçüyor. İnce ışığı aracın motorunda ulaşması güç yerlere tutup kaç derece olduğunu ölçebiliyorum. Radyatör peteği kaç derece, egzos kaç derece hepsi. Meraklısına tavsiye ederim.

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
buraardaki yapı marketlerde satılıyor kalitesine göre değişiyor fiyatları bamak lazım, benim sorunum arabada düne kadar böyle fan açma durumu yoktu şimdi tekrar kontrol edeceğim yol bilgisayarından kaç derecede açıyor fan, bu arada fan müşürü arızalı ise nerede yeri ucuz bir parça fiyatlarına baktımda alıp değiştiririm diye düşünüyorum..

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar

Arabam çalıştırdıktan ortalama 15 dakika sonra yolda giderken hiç basmıyorum normal devirde kullanırken fan açıyor havalarda o kadar sıcak değil ve bugün başladı bu sorun problem nedir acaba ve arabada hiç bir şekilde serviş ışığı yada uyarı yok , hava filtresinide yeni değiştirdim birde stop edip ortalam 5-10 dakika sonra çalıştırınca sorun yok fakat gene yolda giderken fan açıyor..
aracınızın motor sıcaklığına bakıyormusunuz? belki termostad takılı kalıyor?
sonuçta diesel motor kolay ısınmaz hararet için belki o kadar yol yapmıyorsunuz ama sıcaklık müşürü agılaması ile fan devreye giriyordur
aracınızın bilgisayar menüsünden gizli radio açık iken setting düğmesine dıt diyene kadar uzun basın ve BC tastesi ile yanılmıyorsam 4 mü 5 cisinde mi motor coolant geliyor ona bakın,muhtemelen termostad bozuktur zaten müşür de üzerinde yeşil olanı
1348462873-66.jpg

Son düzenleme:

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor temperatursensoru da bu fiyat olarak uygun
yeri önceki resimde de söylediğim gibi termostad üzeridir değiştirmek zor değildir
http://www.ebay.de/itm/TEMPERATUR-S...950370568?pt=DE_Autoteile&hash=item46120a3908
Selim bey merhaba
teşekkürler yorumunuz için, biraz önce yarım saat kadar dolaştım havada da sıcak hafiften,bu sefer fan açmadı sadece bu sorunu dün yaşadım anlamadım neden,yol bilgisayarınıdan tarif ettiğiniz gibi ısı olayını kontrol ettim en son 88 e geldi onun üzerine çıkmadı genelde 85 te kaldı hep , bu arada sorun fan müşürdemi yoksa motor hararet müşürdemi ikisi ayrı parça sanırım,bir iki gün daha dolaşayım bakalım tekrar yapacakmı.bu arada ısıtma bujilerini değiştirttim hatırlarsanız hiç bir sorun kalmadı..

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
unuturmuyum Bülent kardeşim,dediğim gibi ya fan müşürü yada termostad veya motor sıcaklık müşürü,hatta soketleri bir sök paslanma biz patina diyoruz biliyorsun bakrı oksitlenmesi varmı yokmu hem sök hemde kontakt spreyi sık dene bakalım. Sıcaklığı devamlı kontrol et su seviyesi kontrol altında olsun tabii

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
unuturmuyum Bülent kardeşim,dediğim gibi ya fan müşürü yada termostad veya motor sıcaklık müşürü,hatta soketleri bir sök paslanma biz patina diyoruz biliyorsun bakrı oksitlenmesi varmı yokmu hem sök hemde kontakt spreyi sık dene bakalım. Sıcaklığı devamlı kontrol et su seviyesi kontrol altında olsun tabii
demin tekrar dolaştım ve gene fan açtı sıcaklık değerlerini kontrol ettim yol bilgisayarından fan 85-88 arası açıyor ve ortalama 85 lerde dolanıyor sürekli hiç 90 olmadı,bu arada durdum kaputu açıp motorun üzerindeki plastik korumayı çıkartıp elle baktım motor sıcak değil rahat dokunluyor,motoru stop ettiğimde ise fan kapanıyor doğal olarak elektrik gitmediği için eğer termostat müşürü arızalı ve hep 100 dercelerde kalsa idi yada motor çok ısınmış olsaydı stop edincede fan çalışmaya devam ederdi soğuyana kadar fikrindeyim , sanki bana fan müşürü arızalı gibi geldi fikriniz nedir..

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selim bey fan müsürü nasil birsey eger ariza onda ise tam yerini tarif edebilirmisiniz varsa herhangi bir resmi

tesekkürler