modifiyelere ceza :O

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dün akşam yürüyüşe çıkmıştım, evimin az ötesinde ekipler çevirme yapıyorlardı. Durup biraz izledim, cam filmi olan araçlara bir şey demediler ama şu gürültü çıkaran Tofaş tenekelerine kafayı takmışlar.

Bir tane 124 durdurdular; muayene yok, egzost abarth, camlar film, farlar merceksiz xenon, aracın içi pavyon, kemer zaten takılı değil... Bir de bu halde kalkmış farklı bir şehirden gelmiş. Muayene ve egzosdan kilitledi cezayı. Öyle sevindim ki anlatamam...

Bir insanın parası olmayabilir ve ucuz arabaya binebilir, bu çok doğal. Ama sırf parçaları da ucuz diye o aracı insanları rahatsız edecek hatta can güvenliğini tehlikeye atacak şekillere sokmak insanlık işi değil.

İşte keseceklerse böylelerine kessinler cezayı. Ama tutup da güneşten korunmak için taktırdığımz bir cam filmine ceza yazmasınlar. Bu gibi uygulamalar yüzünden az önce bahsettiğim şuursuz, haysiyetsiz ile aynı kefeye konmak insanın zoruna gidiyor.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 02:43 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 02:41 ----------

Bu arada bir de video var:

http://www.konyamodifiyecenter.net/istanbullulara-modifiyeli-arac-soku-ceza-yagdi_f5982d984.html

coldekiadam

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Apachilere hiçbir şekilde taviz verilmemeli. Sonuna kadar destekliyorum. Arada yaşlarda yanacak. Yapacak bir şey yok.

Hele şu makas atma olayına hapis cezasıbir yasalaşsa ne sevineceğim. Sırf makascıları ihbar etmek için araç içi kamera takacağım.

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende zamanında komple düz boru yaptım,vti gibi sesi vardı inletiyodu meret,gecenin köründe hiç tam gaz gittiğimi hatırlamam,sitede oturuyoruz gürültü olmasın diye sadece debriyajla park ederdim.Ama millette düşünce yokki gecenin yarısında o egzozlarla basabildikleri kadar basıyorlar,ayı evde yaşlımı var uyuyan hastamı var çocukmu var umurlarında mı? Egzozdan ceza yiyenler dibine kadar hakediyor o yüzden :D

Xenona gelince çakma diyip duranlar ilk önce opisin hediye ediyoruz diye merceksiz olarak taktığı bi dünya cruze va,ilk önce gidip opisi yada onun gibi yasalmış gibi satan şerefsizlere ceza verilmeli.
Bu tür şeyler satılıyorsa satan yerlere müdahale et,saçma sapan işler.

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ham meyve olgunlalaşıyor. Milliyetten alıntıdır.
Bu bir gecenin cirosudur.

Yarışan ve modifiyeli arabalara ceza

İzmir Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, yarış yapan ve modifiyeli arabalara ceza yağdırdı. Modifiyeli olduğu gerekçesiyle bin 176 ve yarış yaptığı belirlenen 32 arabaya ceza kesildi.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yasaları sallamayan, milleti canından bezdiren, can ve mal güvenliğini iplemeyenlere en yüksek cezayı kessinler, acırsam namert olayım. Ankara'daki evin camlarını bu çakallar yüzünden açamıyoruz, bu çakallar yüzünden sıcaklarla boğuşmak zorunda mıyız? Eski nesil BMW , Honda ve Kuş sürüsü arabalardan gına geldi:( . Polise şikayet ediyoruz, ekip geliyor hepsi kaçıyor, polis gidiyor aynen geri geliyorlar. Caddeye bir iki tane kamera koysalar inanın bir gecede parasını fazlasıyla çıkarır.

nightknight

Kayıtlı Kullanıcı
28-Giresun
Siteyi ziyaret et
Sadeliğe hastayım modifiyeden nefret ederim,araba alırken bile sonradan eklenen bir şey varsa hemen kafadan silerim.Herşeyin sadesi güzel ayrıca her extra donanım her araca yakışmıyor sırıtıyor.98 beygir lancerı gerçek evoya ne kadar benzetmeye çalışsanda olmuyor harcadığın parayamı yanarsın hiç bir şeye benzemediğine mi?Orjinal her zaman orjinal olarak kalmalı...Çok sevindim bu habere:)

Epsilon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de modifiyeden hoşlanmayanlardanım, ilk defa bir araba bir takım eklemeler yaptım/yapıyorum, onda da olabldiğince sade ve orijinal kalmaya çalışıyorum.

Bu konuda alınan karara destek verdiğim noktalar var:
1. Semih Abi'nin de dediği gibi cadde yakınlarında oturan insanlar bu magandalar nedeniyle cam açamıyor. Evde hasta mı var, yaşlı mı, uyuyan mı kimin umrunda? Egzoz sesi, müzik sesi rahatsız edeci düzeyde.
2. Daha önceki mesajda da belirttim çakma xenonlar, ayarsız halojenler göz alıyor, arkadan kör ediyor, karşıdan göz alıyor, yola konsantrasyonu bozuyor.
3. Kapkara zifiri camlar yasaya aykırı. Doğrudur yanlıştır tartışılır ama yasa dışarıdan görülebilir olması zorunluluğu getirmiş güvenlik nedeniyle. Değişmediği sürece kural budur.
4. Ülkemizde aydınlatma standartlarında Avrupa motorlu araçlar aydınlatma yönetmeliği (ECE normları) geçerli. Bu normlar ön farların beyaz ya da gün ışığı olacağını, arka stopların kırmızı olacağını, sinyallerin sarı olacağını söylüyor.
Bu kurallara uymayana ceza yazılsın, caydırıcı olsun. Lafım yok.

Amma velakin madalyonun bir de öte yüzü var. Polis modifiye yapılmış araçları baştan kurallara uymayan şeklinde sınıflandırıyor, ön yargılı davranıyor. Spor yay varsa kesin hız sınırını aşıyordur, ya da makas atıyordur gibi bir ön yargı var.

Atıyorum spor yayın, body kitin, dar yanaklı lastiğin 3. şahıslara ne zararı var? Ya da 1 numara, 2 numara cam filmi neden yasak? Kameralar ve çıplak gözle okunabilir ve mühürlü olduktan sonra APP plaka neden yasak?

Bizde bir huy var, belirli bir noktaya kadar herşeyi görmezden geliyoruz, gün geliyor vur diyince de öldürüyoruz. Sonra gene ortalık duruluyor, kurallar kağıt üzerinde olmasa da uygulamada gevşiyor, olan arada ceza yiyene oluyor.

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
...

Bizde bir huy var, belirli bir noktaya kadar herşeyi görmezden geliyoruz, gün geliyor vur diyince de öldürüyoruz. Sonra gene ortalık duruluyor, kurallar kağıt üzerinde olmasa da uygulamada gevşiyor, olan arada ceza yiyene oluyor.

Tam olarak böyle olacak. Bir süre sonra bu uygulama da bundan önceki cam filmi cezalarına benzeyecek. İşler şansa kalacak, arada bir çevirme olacak kafalarına eserse modifiyeden ceza yazacaklar, esmezse yazmayacaklar filan...

Yalnız benim asıl kafama takılan nokta şu:

''Modifiye için Ceza''dan kasıt nedir? Bu yasa çıktığından ve denetimler sıklaştığından beri şu ana kadar egzost, cam filmi ya da yüksek sesli müzik haricinde ''modifiye''den ceza yiyene şahit oldunuz mu?

Mesela bir body kitten ceza yiyene rastladınız mı?

Ben hiç rastlamadım ve buna ceza yazılabileceğine pek ihtimal vermiyorum. Mesela normal bir Corsa D araca OPC body kiy yapılsa buna kim karışabilir? O halde stock haldeki orijinal OPC'ye de ceza yazılması lazım?

Ses çıkarmadığı sürece egzost ucuna kim karışabilir? Fabrika çıkışı orijinal egzost uçlu araçlar yok mu?

Yay için de bir yaptırım söz konusu olamaz, olmamalı. Bazı araçlar pakete göre standart versiyonlarından daha alçak durumda? vb vb.

Bunların hepsi ''modifiye'' ve bunlara karışacaklarına hiç ihtimal vermiyorum. akla, mantığa sığmıyor çünkü. Sığdırılamıyor. Bence modifiye'den kasıt at hırsızı kılıklı ''apaçi'' tayfasını ele almak. Zaten bu duruma da en çok onlar itiraz ediyorlar. Aracı apaçi işi olmayan, daha sade bir modifiye içeren birçok hız tutkunu ya da makasçı da daha kolay enseleneceği için bu yasayı kabullenemiyor bana göre.

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yav ben at hırsızı apaci olmuşum ya :):):)
Vay arkadas bu araba ne hale soktu beni...

ilker_yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bilinçsizce kuş serisine, salak hondalarına ses alıcaklar diye abuk sabuk egzozları taktılar, merceksiz xenon kullanmayın dedik kullandılar, kurunun yanında yaşta yanmaya başladı.
Sen spor yayın bu ülkeye girişine izin veriyorsan, benim vergisini ödeyip almama bir şey demiyorsan kullanırım arkadaş.
Cam filmi yasakmış... O zaman ülkeye sokturmayacaksın... Sattırmayacaksın... Ülkeye sokarken vergisini al, satarken vergisini al eee kullanman yasak....O zaman kanunu yenileyeceksin derecesini belirteceksin.
Jant yasakmış... sanane sanane...
O değil orjinal performans arabalarınada takmaya başladı cahiller

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 08:08 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 08:07 ----------

Tam olarak böyle olacak. Bir süre sonra bu uygulama da bundan önceki cam filmi cezalarına benzeyecek. İşler şansa kalacak, arada bir çevirme olacak kafalarına eserse modifiyeden ceza yazacaklar, esmezse yazmayacaklar filan...

Yalnız benim asıl kafama takılan nokta şu:

''Modifiye için Ceza''dan kasıt nedir? Bu yasa çıktığından ve denetimler sıklaştığından beri şu ana kadar egzost, cam filmi ya da yüksek sesli müzik haricinde ''modifiye''den ceza yiyene şahit oldunuz mu?

Mesela bir body kitten ceza yiyene rastladınız mı?

Ben hiç rastlamadım ve buna ceza yazılabileceğine pek ihtimal vermiyorum. Mesela normal bir Corsa D araca OPC body kiy yapılsa buna kim karışabilir? O halde stock haldeki orijinal OPC'ye de ceza yazılması lazım?

Ses çıkarmadığı sürece egzost ucuna kim karışabilir? Fabrika çıkışı orijinal egzost uçlu araçlar yok mu?

Yay için de bir yaptırım söz konusu olamaz, olmamalı. Bazı araçlar pakete göre standart versiyonlarından daha alçak durumda? vb vb.

Bunların hepsi ''modifiye'' ve bunlara karışacaklarına hiç ihtimal vermiyorum. akla, mantığa sığmıyor çünkü. Sığdırılamıyor. Bence modifiye'den kasıt at hırsızı kılıklı ''apaçi'' tayfasını ele almak. Zaten bu duruma da en çok onlar itiraz ediyorlar. Aracı apaçi işi olmayan, daha sade bir modifiye içeren birçok hız tutkunu ya da makasçı da daha kolay enseleneceği için bu yasayı kabullenemiyor bana göre.

Geçen hafta arkadaşım kaput maskesinden yedi :)
Krom egzoz ucundan yiyen var...yeterki yazmak istesin.