Merhabalar Sizden bir fikir almak istiyorum?

Tarantino

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar sevgili forum üyeleri ismim Adem Erzurum da ikamet ediyorum.

Yakında zamanda otomatik bir Astra J almayı planlıyorum ancak kararsız kaldım. 2017 ve üzeri maximum 70 bin kmrede bir araç alacağım.
Sizce Astra j 1,4 140hp LPG otomatik bir araç mı alayım yoksa Astra 1,6 136 Hp dizel bir araç mı alayım. Yılda 10 bin km re yapıyorum. Erzurum da malum soğuk bir memleket hem yakıt hemde sorunsuzluk adına sizce hangisini almalıyım?

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Normalde ortalama yakıt değeri 5,1 İstanbul gibi bir yerde şehir içinde bol trafikli ve dur kalkı olan bir yerde yakaladığımı daha önce burda paylaşmıştım...Kısa mesefelerde malesef dizel çok yakıyor ama uzun süre kullanımda bu kısa mesafedeki fazla yakıtı tölere ediyor...Mesela yılda 2-3 kere uzun yol yapınca ortalama değer normale döner...
Bu gün aracımı 10 gün yattıktan sonra ısınması,motorun yağlanması ve aküsü için çalıştırdım... 3,2 km lik bir yol yapmışım..Ara ara durk kalklı ve yokuşluydu...Bu mesafede yakıt 8,7 gösteriyordu..Ortalama hız 30 küsürdü...Yani dizel kısa mesafe aracı değil ama lpgli araçlarıda ben önermiyorum...İnternette ve bu forumda oldukça fazla Lpg sorun olan konu açılıyor...O yüzden bende Dizel versiyonunu öneriyorum...

• Beğen
Tepkiler: omeroz ve Murat

fb19071

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG den biraz korkuyorum işin açığı daha yeni Arkadaşıma Astra 1,4 Turbo araç aldık bayiden kendileri tüpü taktırmış Landirenzo şimdiden ESP arızası verdi. İlk çalıştırmada genelde Servo Direksiyon arızası yazıp geçiyor. Servis ESP için LPG kaynaklı tüpçüye gidin dedi tüpçü ile ne alaka yani tüpten yapa bilir ama tüpçü bunu nasıl çözecek direksiyon için bana aracın beyninde arıza yok bana bırakın ben biraz süreyim bakayım dediler. Şunu anladım ki bu tip arızalarda sürekli topu LPG ye atacaklar tüpçüye yönlendirecekler. Onu için dizel biraz daha cazip geliyor dizelde de olmazsa manuel alırız yakıtı da düşük olur ne yapalım. Bide sanki LPG kullanırken birazda benzin kullanıyor araba hesabımız şu şekilde oldu 110 TL lik LPG ile 50 TL lik benzin kullanıyoruz. Buda çok ekonomik olmuyor açıkçası.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Hocam 1.4 otomatik üzüyor ya benim araç şuan yeni 2-3 ay içerisinde biraz tüketim düşecek diye düşünüyorum ama şuan litrede 95 kuruş yakıyor düşüncede minimum 70 75 yakar heralde acaba bu tüketim normalmi benim aracıma özelmi anlayabilmiş değilim bir arkadaşımda sıfır almıştı geçen sene 80 kuruş yakıyordu ilk aldığında.
sıfır araçta km arttıkça yakıt düşüyor benim gözlemlediğim kadarıyla.. İlerleyen zamanlarda düşecektir...
Düzene bindiğinde güncel benzin fiyatıyla 65kr civarı yakmak sizin elinizde :)

Son düzenleme:

psk.selman

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Yalnız Selman bey iki dk içinde lpg'ye geçer demişsiniz. Şu forumda en sıcak memlekette yaşayanlardan biriyim kış aylarında 5. km'de lpg'ye geçtiğini bilirim, zaman olarak ta 5-10dk arası süren bir yol. Erzurum soğuğunda tüpe hiç geçmez bence :D.
2 dk değil 2 km :) Valla bunu kendi deneyimimle bahsetmiştim. Erzurumda 2 km sonra lpgye geçiyordu aracım :) Araçtan araca fark eder mi bilmiyorum.

Selman bey ( @psk.selman ) az önce toyota formunda ki mesajlarınızı okudum, okurken keyif aldığımı söylemem gerekiyor :) Bizden yana veto yemezsiniz içiniz rahat olsun :) Farkettiyseniz araçlarımızın artı özelliklerini savunduğumuz gibi zaman gelir eksi özelliklerinide yazmaktan çekinmeyiz, çekinmemeliyiz. Sonuçta bizler son kullanıcıyız ve bu araçları bizler üretmiyoruz. Keşke ülkemizde daha iyi araçlara binebiliyor olsaydık, birçok model aracı inceleyebilseydik. Şahsi olarak ben marka bağımlısı birisi değilim, elimdeki bütçe ile en yüksek donanıma sahip araca binmeye çalışıyorum. Şimdilik bunu opel ile sağlayabiliyorum. Gelecekte ne olur bilinmez... Malesef bizim ülkemizde herşey en uçta yaşandığı için (marka bağımlılığı, fanatiklik, araba sevdası vs) birçok konuda üreticiden çok bizler ürünü savunuyoruz :) Bu mesajıma güzel bir video ekleyerek saygılarımı sunuyorum :) (Bu arada D segmenti candır, insigniadan inip astra cosmoya binmeme rağmen bunu söylüyorum)
Hasip Bey uzun zamandır Toyotaclubteyim. Aslında Hondayı Toyotadan daha çok kullandım ama Toyotaclubtr de gerçekten seviyeli bir iletişim olduğu için orada kalmak beni mutlu ediyor ve o form sayesinde çok şey öğrendim. Aynı duyguları bu forum sitesi içinde içtenlikle söyleyebilirim. Burada da güzel seviyeli ve birbirine yardımcı olmaya çalışan insanlar var ve bu etkileşimde olmaktan memnunum. :) Sizinde belirttiğiniz gibi bu forumdaki ve toyotaclubteki bir çok kullanıcı marka fanatikliğinden çok aracın kullanım amacına göre bilinçli bir şekilde hareket ediyor artısını eksisini rahatlıkla söyleyebiliyor ve bu samimiyet güzel dostluklar oluşmasına vesile oluyor. Bendeki fanatiklik markaya değilde birazda çekik gözlülere gönlüm daha çok ısınıyor biraz o yüzden ve hem atmosferik motorda gerçekten başarılı oldukları hemde arıza yapma oranı daha düşük olduğunu düşündüğüm için japon araçlarını daha çok seviyorum. :) Ama sizin dediğiniz gibi D segment gerçekten bambaşka bir boyutmuş accordu ilk aldığımda satıcısıda öyle demişti pek inanmamıştım ama Dden Cye geçince bunu hissediyorsunuz :)

Videoyu kurum bilgisayarından izleyemiyorum dışarı çıktığımda bakacağım inşallah :) Herkese keyifli sürüşler hayırlı cumalar dilerim.

• Beğen
Tepkiler: omeroz ve Hasip

psk.selman

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
LPG den biraz korkuyorum işin açığı daha yeni Arkadaşıma Astra 1,4 Turbo araç aldık bayiden kendileri tüpü taktırmış Landirenzo şimdiden ESP arızası verdi. İlk çalıştırmada genelde Servo Direksiyon arızası yazıp geçiyor. Servis ESP için LPG kaynaklı tüpçüye gidin dedi tüpçü ile ne alaka yani tüpten yapa bilir ama tüpçü bunu nasıl çözecek direksiyon için bana aracın beyninde arıza yok bana bırakın ben biraz süreyim bakayım dediler. Şunu anladım ki bu tip arızalarda sürekli topu LPG ye atacaklar tüpçüye yönlendirecekler. Onu için dizel biraz daha cazip geliyor dizelde de olmazsa manuel alırız yakıtı da düşük olur ne yapalım. Bide sanki LPG kullanırken birazda benzin kullanıyor araba hesabımız şu şekilde oldu 110 TL lik LPG ile 50 TL lik benzin kullanıyoruz. Buda çok ekonomik olmuyor açıkçası.
Adem Bey LPG olayında yetkili servisler hangisinden daha çok prim elde ederse ona yönlendiriyorlar ama işin gerçek yüzü öyle değil maalesef. Aracı siz aldıktan sonra LPG olayını dediğim gibi kendiniz araştırarak bulacaksınız. Şu videoyu izlemenizi öneririm.
Görüntüleme: https://www.youtube.com/watch?v=b6gAiKZztck

Maddalyn

Kayıtlı Kullanıcı
17-Çanakkale
Siteyi ziyaret et
Merhabalar sevgili forum üyeleri ismim Adem Erzurum da ikamet ediyorum.

Yakında zamanda otomatik bir Astra J almayı planlıyorum ancak kararsız kaldım. 2017 ve üzeri maximum 70 bin kmrede bir araç alacağım.
Sizce Astra j 1,4 140hp LPG otomatik bir araç mı alayım yoksa Astra 1,6 136 Hp dizel bir araç mı alayım. Yılda 10 bin km re yapıyorum. Erzurum da malum soğuk bir memleket hem yakıt hemde sorunsuzluk adına sizce hangisini almalıyım?
Performans dersen kesinlikle dizel derim lakin diper arkadaşlara katılıyorum yakıt sorun biraz fazla şehir içi soğuk ve rampa kullanımında km 50 kuruş ve 75 kuruş arasında oynuyor. Bende ilk aldiğimda denemesini yaptım. Umarım yardımcı olur. 2.si eğer illa alacaksanda manuel öneririm. Otomatikten az yakar