corsa D alma niyetim var...

quattro

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
herkese merhabalar,

başlıkta da belirttiğim gibi 40-45 bin TL civarı bir corsa D alma niyetimiz var... bende astra j var ve çok şükür bir sıkıntımız yok... anneme de bir araç alma niyetine girdik ve dediğim fiyat aralığında en makul araç corsa gibi geldi... ancak kullanıcılara birkaç sorum olacak....

öncelikle, aracı annem kullanacak ve ayda 400 km yol yapar mı emin değilim... haftada bir iki pazar market ve anneannemi hastaneye götürüp getirme işleri.... aslında araba ihtiyacı çok yok ama yıllarca çalıştı çabaladı, kendi ihtiyaçlarından kesti bana destek oldu... ufak bir yeri vardı orayı sattı ve yine bana destek olup üzerine kredi çekerek ev almamı istiyor ama benim niyetim kadının duasını almak... 3 sene fazla borç öder evi alırım ya da alamam ama hep kendi ihtiyaçlarını ötelemiş... neyse acayip uzattım kusura bakmayın....

otomatik vites olması tek şartımız aslında ama bazı sorular kafamı kurcalıyor....
- 1.0 motorlar çok iyi değil deniyor ve özellikle 1,2 motor olanları çok öneriliyor olmazsa 1,4 olsun deniliyor... 1,0 neden iyi değil ya da 1,2 neden çok iyi?
- kullanım az olacağı için yakıt önemli değil diyorum ama bu araçların yakıt tüketimi ne olur? şehir içi 13-14 litre yakarsa tatsız olur....
- ufak tefek değişen, boya çok önemli değil diyorum ama özellikle nereden darbe almaması gerekir?
- yağ soğutucu değişim işlemi bu araçlarda da var mı?
- diyelim lpg li bir araç denk geldi... subap erimesi ve değişimi gerekir mi?
- (böyle değildir diyorum ve hatta astradan biliyorum ama) zırt pırt uyarı lambası yakacak, ikide bir sanayiye gitmek isteyecek, kadını yoracak bir araba denk gelmesin diye nelere dikkat etmeliyim....
- son sorum biraz afaki olacak ama ilan sitelerindeki fiyatların kaç para altına pazarlık etmeliyim....

bir sürü yazmışım... sabredip okuyan, cevap veren veremeyen herkese teşekkür ederim...

kazasız, belasız, cezasız sürüşler....

semihmaltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.4 corsa d kullanıcısıyım lpgli manuel aracım yaptığım yolun %90ı uzun yol kışın ortalamam 5.9 yazın 5.6. Şehiriçi kısa mesafe kullanılacaksa bence lpg takılmamış bir araç bakmanızda fayda var

EML-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: quattro

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Öncelikle ilk defa ne istediğini bilen ve neleri sormasını gerektiğinin farkında olan birisini görüyorum. Sizin bilgiye susamışsınız hocam :)

Kod:
- 1.0 motorlar çok iyi değil deniyor ve özellikle 1,2 motor olanları çok öneriliyor olmazsa 1,4 olsun deniliyor... 1,0 neden iyi değil ya da 1,2 neden çok iyi?
- kullanım az olacağı için yakıt önemli değil diyorum ama bu araçların yakıt tüketimi ne olur? şehir içi 13-14 litre yakarsa tatsız olur....
- ufak tefek değişen, boya çok önemli değil diyorum ama özellikle nereden darbe almaması gerekir?
- (böyle değildir diyorum ve hatta astradan biliyorum ama) zırt pırt uyarı lambası yakacak, ikide bir sanayiye gitmek isteyecek, kadını yoracak bir araba denk gelmesin diye nelere dikkat etmeliyim....
- son sorum biraz afaki olacak ama ilan sitelerindeki fiyatların kaç para altına pazarlık etmeliyim....

-Şimdi hocam 1.0 motorların piyasada az olması sebebiyle satışı biraz zayıf olduğu için önerilmiyor. Sonuçta bu aracı gençlerde çok seviyor, genç adam 1.0 motora binmek istemiyor :)
-Kullanım az olacağı için yakıt tüketimi sorunu yaşatacağını sanmıyorum. LPG takmak bile boşa masraf etmek olabilir.
- Önden darbe almaması ve aracın ana şasi dediğimiz gövdesinde hasar olmaması çok ama çok önemli. Diğer boya vb konular sizin kararınız.
-Öncelikle benzinli araç almaya bakın, zaten az kilometre yapacak bu nedenle bir LPG bakımı vb işlemlerle uğraşmayın.
-Bu konu aracın önceki sahibinin kullanımına ve aracın kilometresine bağlı bir durum. Araç ne kadar yeni ve kilometre düşükse arıza o kadar az olur.
-Piyasa allak pullak bu nedenle 5-10 bin TL arası rakamlar düşürülerek pazarlık yapılabilir.

• Beğen

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
Bence de 1,2 veya 1,4 benzinli tercih edin. Sorun yaşamamak içi LPG li araç almayın derim.

Şaselerde ve direklerde darbe yoksa aracın büyük kazası yok denilebilir. Diğer parça değişimleri sizin tercihiniz.

Az sorun çıkarsın yada hiç çıkartmasın diyorsanız daha düşük KM tercih etmeye bakın...

İnşallah gönlünüze göre bir araç bulursunuz.

Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: quattro ve Murat

quattro

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Öncelikle ilk defa ne istediğini bilen ve neleri sormasını gerektiğinin farkında olan birisini görüyorum. Sizin bilgiye susamışsınız hocam :)

Kod:

-Şimdi hocam 1.0 motorların piyasada az olması sebebiyle satışı biraz zayıf olduğu için önerilmiyor. Sonuçta bu aracı gençlerde çok seviyor, genç adam 1.0 motora binmek istemiyor :)
-Kullanım az olacağı için yakıt tüketimi sorunu yaşatacağını sanmıyorum. LPG takmak bile boşa masraf etmek olabilir.
- Önden darbe almaması ve aracın ana şasi dediğimiz gövdesinde hasar olmaması çok ama çok önemli. Diğer boya vb konular sizin kararınız.
-Öncelikle benzinli araç almaya bakın, zaten az kilometre yapacak bu nedenle bir LPG bakımı vb işlemlerle uğraşmayın.
-Bu konu aracın önceki sahibinin kullanımına ve aracın kilometresine bağlı bir durum. Araç ne kadar yeni ve kilometre düşükse arıza o kadar az olur.
-Piyasa allak pullak bu nedenle 5-10 bin TL arası rakamlar düşürülerek pazarlık yapılabilir.

Bence de 1,2 veya 1,4 benzinli tercih edin. Sorun yaşamamak içi LPG li araç almayın derim.

Şaselerde ve direklerde darbe yoksa aracın büyük kazası yok denilebilir. Diğer parça değişimleri sizin tercihiniz.

Az sorun çıkarsın yada hiç çıkartmasın diyorsanız daha düşük KM tercih etmeye bakın...

İnşallah gönlünüze göre bir araç bulursunuz.

Saygılar.

cevaplarınız için teşekkür ederim...

ben de benzinden yanayım.... zaten yeni LPG sistemlerinde bir süre benzin tüketimi de oluyor... sürekli kısa mesafe kullanımda da tasarruf etkisi fazla yok bence de....

kaza konusunda bir iki şey söylemek istiyorum.... hasar kayıtlarını ve oradaki tutarları, toplum olarak gözümüzde çok büyütüyoruz gibime geliyor... yandan kaza yapmış bir aracı düşünelim.... otoparktan çıkarken duvara sürttürmüş olsun.... yetkili servise girdiğinde ayna, kapı, marşpiyel değişecek.... yetkili servis de kaskodan para kazanacak... işçilik v.b. derken zaten 8-10 bin TLden aşağı olmaz... dışarıda yaptırsak çizgiler uyumsuz, renkler uyumsuz, işçilik ne alemde belli değil ama ona rağmen en az 4 bin TL.... bir de uğraşması, takip etmesi bilmem nesi var... kaskoya da dünya para veriyoruz...

benim görüşüme göre airbag açmamış (ya da açtıysa da yetkili servise yenilenmiş) kazalar çok önemli değil... sadece hareketli aksamın dengesini bozacak bir kaza olmasın... kaldırıma çıkıp motoru bloğuna darbe alıp patlatmasın, ön düzeni parçalamasın ve dediğim gibi airbagleri onarılsın... ve en önemlisi de yetkili serviste kaza fotoğrafları ve bakım geçmişi olsun.... sorun çıkmaz diye düşünüyorum...

araç arayışımız devam ediyor... i10, i20 ve getz 'de listede... ayrıca lancia ypsilon çok hoşuma gitti... toplum baskısı olmasa bir çılgınlık yapasım var.... motor ve yüüryen aksam komple fiat ama tek korkum dış aksam... kaporta, düğme, far v.b. yedekler... şu anda sıkıntı yok gibi ama 2 sene sonra ne olur bilemem... o nedenle corsa ilk sıralarda... en kısa sürede halledeceğiz inş....

saygılarımla....

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
Hasar ve kaza konusunda size katılıyorum.

Alternatif markalar konusunda ise tavsiyem, Opel tercihinizden şaşmamanızdır. Opelin sağlamlığını diğer araçlarda bulamayacağınız kanaatindeyim.

• Beğen
Tepkiler: Hasip

quattro

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et

semihmaltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun. Kazasız belasız sürüşler dilerim.

EML-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen

Murat

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
  • Beğen

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun hocam. Rabbim kaza bela vermesin.

• Beğen