Marş sırasında yanan motor ikazı egzantrik sensörü arızası

masoksian

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
herkese selam,

Aracıma bundan bir ay önce silindir üst kapak değişimi yapıldı. Tabii bu suretle motor kısmında üst tarafta ne var ne yok söküldü takıldı. Aracı teslim aldıktan bi kaç gün sonra motor ikaz lambası yandı. TECH2 ye bağladık egzantrik sensörü bad signal dedi. Bunun üzerine siemens marka egzantrik sensörü sıfır alınıp takıldı. İkaz lamabası sönmüştü. Ertesi gün sabah motor sogukken marş yapınca aynı arıza tekrarladı. Stop edip tekrar marş yapınca motor ikaz lambası söndü bende herhalde geçici bi şey oldu dedim ve devam ettim, derken akşam iş çıkışı tekrar aynı şey oldu. Marş yapınca motor ikaz arıza lambası yanıyor stop edip tekrar marş yapınca bu sefer ilkinde sönmedi ama bi kaç kez marş yapınca söndü. Sabah servise gittim TECH2 ye bağladılar tekrar yine aynı arıza. EGZANTRIK SENSÖRÜ BAD SIGNAL. Bunun üzerine tekrar sensörü değiştirdik. Lamba söndü ama bi kaç gün sorunsuz çalıştı 2 gün sonra aynı arıza. Kablo soketlerini oksitlenmeye karşı temizledim. Gevşekliği kontrol ettim. Ama arıza devam ediyor.

-Bu arada bu arıza lambası yandığında devir 4000'i geçmiyor kesiyor gazı. Ama lamba yanmazken sorun yok 6500 devire kadar rahat sorunsuz çıkıyor.

-İlk başta motor soğukken yapıyor sandım ama sıcakken de oluyor ve hatta sıcakken olunca stop edip marş yapınca defalarca kez arıza lambası kolay kolay sönmüyor.

-Şimdi sizce arıza sensör demi başka bi şey demi?

-Egzantrik Sensörü Bad signal sensörün arızalı olduğu anlamına mı gelir yoksa farklı şeyler midir?

-Yakında tatile çıkacagım gözüm korkuyor servisi yol eyledim adamlar çözemiyor.

-Üst silindir kapak komple değişmeden önce böyle bir arıza yoktu o değiştikten hemen sonra oldu.

-Bu arada silindir kapağın değişme sebebi conta yanması sonucu motora kış günü su sızmıştı ve pistonlarkollar eğilmiş kapak mevta olmuştu.

-Yeni kapağın üstündeki Egzantrik milindeki hata bu arızaya sebep olur mu?

-Niye hep marş yapınca arı oluyor da yolda giderken marş yapınca sorun yoksa kontagı kapatıp tekrar marş yapana kadar seyir halinde olmuyor arıza?

anlamadık gitti bilen varsa şu garibana bi altsın hayrına.

rubi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok fazla anlamamakla beraber motorun 4000 devri geçmemesi devir sensörüyle alakalı. aynı durum vardı devir sensörü değişti sorun çözüldü.