Manuel Vites 97 Tigra Şanzımanına ATF Yerine Castrol 80W YağıKoydum, Sonuçlar

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Manuel Vites 97 Tigra Şanzımanına ATF Yerine Castrol 80W YağıKoydum, Sonuçlar

Merhabalar arkadaşlar,

Geçtiğimiz hafta şanzımanım dağıldığından çıkma sağlam şanzıman takmıştık ve her Opel ustasının yaptığı gibi ustam da yağ olarak ATF koymuştu. Ben Castrol 80W yağ koyalım dedim, bir kaç gün arabayı kullan şanzıman sorunsuzsa koyarız boşa gitmesin sıkıntı olursa dedi, eyvallah dedim.

Bu süre içinde pırıl pırıl sağlam şanzıman herkesin tabiriyle kemikli kemikli geçiyor ve vites atarken elimde dişlilerin yerlerine oturduğunu bile direkt hissediyordum. Trafikli yolda artık kolum yoruluyordu.

Bugün sabahtan bıraktım ve Castrol 80W Şanzıman ve Dişli yağını teslim edip akşama hazırlamasını rica ettim. Arabayı bir kaç saat önce aldım ve böyle keyifli bir vites değişimi hiç yaşamadığımı farkettim. Geçişler kat ve kat kolaylaştı, arabayı sürmek daha keyifli hale geldi.

ATF ince olduğu için motor soğukken viteslerim çok rahat geçiyordu ancak araç ısındıkça çok kemikli olmaya başlıyordu. Şimdi ise her arabada olduğu gibi soğukken sert ancak bir iki kilometre sonra yumuşacık hale geldi. Debriyajda da hissedilir bir hafifleme var.

Lafın kısası, şanzımanınızda ATF yağ varsa Castrol 80W'yi güvenle kullanabilirsiniz diyorum. (en azından Tigracı arkadaşlar)

Ek olarak; Castrol'ün silikatlı yeşil renk antifrizini koydurdum, önceden saf su ile sürüyordum. 2000 öncesi araçlarda kırmızı antifriz konulmaması gerektiğini okumuştum. Antifriz koyduktan sonra motorun harareti çok daha nadir aralıklarla yükselmeye başladı ve dolayısıyla daha az fan açar oldum. Öneriyorum.

Son düzenleme:

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
manuel şanzımana zaten atf koymak baştan hata. atf otomatik vites yağı. atf yağ koyan usta zaten usta falan değildir...

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
manuel şanzımana zaten atf koymak baştan hata. atf otomatik vites yağı. atf yağ koyan usta zaten usta falan değildir...

Sordum sordum hala herkes ATF koyuyor, bunu kafaya takarsak yetkili servisler dahil usta bulamayız :D Yavaş yavaş onları ikna edip 80W'ye geçirmeli :)

GTS Elektronik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu ve daha önceki benzin paylaşımından ötürü teşekkürler

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yiğit arkadaş SEA80 derken normal şanzıman yağı demek istemiştir

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hehe tahmin ettim ;)
motor olmadığını anladım zaten şanzımana atf koymadığından bahsettim

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
hehe tahmin ettim ;)
motor olmadığını anladım zaten şanzımana atf koymadığından bahsettim

Sırada gelecek bakım zamanı geldiğinde GM 10W-40 motor yağından Mobil 3000 5W-40 tam sentetiğe geçmek var. Ustam buna da muhalefet ediyor ama yaptırıcam :D Sonuçları yazarım gene 5000 km sonra :)

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Güzel paylaşım ben arabayı aldığımdan beridir şanzıman yağı koymadım bir problemde görmedim vites geçişlerim gayet rahat.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
80W mi EP80 mi yiğit, netleştirelim :)