LPG vs DİZEL?

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tamam :) ben söylediğini yanlış anlamışım ;)

sonuç olarak mazotu kibritle tutuşturamayız :)

ama buharı basınç altında tutuşur ona lafım yok.

Son düzenleme:

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tamam :) ben söylediğini yanlış anlamışım ;)

sonuç olarak mazotu kibritle tutuşturamayız :)

ama buharı basınç altında tutuşur ona lafım yok.

evet ben genel yakıt olarak söyledim benzin patlayıcı yanıcıdır dizel ise tutuşur yanar..

birde o testi yapdılar discovery channel da myth bustersda koca bir bidonun içine ağzına kadar dizel yakıt doldurup kibrit attılar hiç bir şey olmadı kibrit söndü hatta suyunu çıkardılar adamlar 5-6 kibriti aynı anda attılar gene bir şey olmadı..

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
oda artık patlasın bir zahmet izli mermi zaten kafası havai fişek gibi yanıyor patlamasa yuh derdim :D :D

emre12

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
onu bunu bilmem, 97 model opel vectra B CD 2.0 vardı LPG ile şehir içi 280 lira şehirler arası 200 lira gibi bi para yakıyodu. şimdi 2006 1.9 dizel Vecra C vcar, şehirler arası 180 şehir içi 270 yakıyor yani kilometre başı 10 kuruş kar var :D biri 136 beygir dizel olan 150 beygir :D

1 km de 10 kuruş
10 km de 1 lira
1000 km de 100 lira
100.000 km de 10.000 lira fark eder :D

Ayrıca servis bakım fiyatları da abarttığınız kadar farklı değil,

Vectra C 1.6 benzinli 15.000 bakımı 400 lira 60.000 bakımı 950 lira
Vectra c 1.9 Dizel 15.000 bakımı 470 lira 60.000 bakımı 1180 lira

o kadar fark yok :D

16 yıldır otomobil kullanırım bunun 8 yılı ticari 4 yılı resmi kurumda ağır ticari kullandım ve bir yılda ağır ticari 108 araçlık resmi kurumda kademe çavuşluğu yaptım 16 yıllık toplam süreçtede 14 yıl özel otomobil kapıda mevcutu
ve şu an iş arkadaşım 250.000 kmde vectra c makam aracı kullanıyor onun kadar ağır motor ve ıvırzıvır masrafı olan bir araç görmedim bugüne kadar yapılan mastrafa neredeyse benzinli bir vectra daha alınırdı

CaN DemiR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
16 yıldır otomobil kullanırım bunun 8 yılı ticari 4 yılı resmi kurumda ağır ticari kullandım ve bir yılda ağır ticari 108 araçlık resmi kurumda kademe çavuşluğu yaptım 16 yıllık toplam süreçtede 14 yıl özel otomobil kapıda mevcutu
ve şu an iş arkadaşım 250.000 kmde vectra c makam aracı kullanıyor onun kadar ağır motor ve ıvırzıvır masrafı olan bir araç görmedim bugüne kadar yapılan mastrafa neredeyse benzinli bir vectra daha alınırdı

Demekki daha peugeot'ya Binmemişsin xD 1.3 corsa cdti 75 bg 160 krş :) ne zaman yakıt koyduğunu unutuyosun gerisi boş büyük motor isteyen adam yakıtı düşünmicek 150 bg vectra için 25krş diyolar bence çok güzel bir rakam saygılarımla :)

_berkay_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben konuya kaç kmde kaç lira yaktığı değilde güvenlik açısından bakıyorum. Birde neden lpgli araç üretimi otomotiv firmaları tarafından tercih edilmiyor hep sonradan uygulamalara gidiliyor onuda bir düşünmek lazım. 1-2 firmayı örnek göstermeyin bir ara albealara takılıyordu genel olarak söylüyorum ben

2 tanede video veriyorum bir izleyin. Bir daha düşünün...

http://www.haberler.com/video-haber/video.asp?id=2330092
http://www.haberler.com/video-haber/video.asp?id=2324087

falcon_78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben konuya kaç kmde kaç lira yaktığı değilde güvenlik açısından bakıyorum. Birde neden lpgli araç üretimi otomotiv firmaları tarafından tercih edilmiyor hep sonradan uygulamalara gidiliyor onuda bir düşünmek lazım. 1-2 firmayı örnek göstermeyin bir ara albealara takılıyordu genel olarak söylüyorum ben

:good::good::good::good:

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben bu tip paylaşımları iyi niyetli bulmuyorum benim aracımda lpg yok ama şu ikinci verdiğiniz linkdeki haberi ben biliyorum araç lpgden yanmıyor aracın üstüne devasal kamyondan buhar kazanı düşüyor sadece aracın lpg li olduğu belirtiliyor lpg den dolayı denmiyor..

lpg den yanan patlayan araçlar olabilir yokdur demiyorum ama bu bir örnekleme değil ben küçükken dayı oğlunda flash s vardı o zamanlar lpg falanda yokdu araç normal düz yolda giderken durupdururken alev alıp yandı kendini zor kurtardı..keza gene bir arkadaşımın babası yıllar önce temprası vardı adamlar uzun yolda manisaya giderken araba düz yolda durup dururken alev aldı canlarını zor kurtardılarki o zamanlarda lpg falan yokdu..

yani hep şu yanma olayını lpg ye bağlamayın bunu demeye çalışıyorum o arabalara konulan lpg tüpleri çok yüksek ısıya aracın yanmasına arkadan sert bir darbe almasına göre tasarlanmış depolardır yani onu yapan avrupalı firmalar o kadar aptal olamaza kaldıki kendi insanlarıda bu araçları kullanıyor..

fabrikasyon olaya gelince yapmayan fabrika kalmadı gibi bazı markalar elit luxury sınıfında olduğu için yakıştıramıyor kendine fabrika çıkışı yaptırmasada şu şu markalar bizim motorlarımızla uyumludur diyor kullanıcısını yönlendiriyor..

lpg de türk icatı değilki bu kadar yerden yere vuruyorsunuz lpg yi bu gün en çok kullanan ülkeler avrupalılar zaten markalara dikkat edin çoğu italyan markaları italya bu konuda en ileri ülke.. avrupalı araçlarına kullanıyor lpg yi bir şey yok bizimkiler lpg taktırınca bin tane laf lpg takılırmı falan filan yanlış bence..

Son düzenleme: