Lpg ile İlgili Sorular ve Sorunlar

tank.er

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bunun yeni gaz ile alakası yok... farklı pompa ile alakası var... bir pompanın barı daha yüksektir sizin 45litrelik deponuza 44 litre lpg doldurur diğerinin basıncı daha azdır o sizin deponuza 38 litre lpg doldurur...eğer siz 100km gidip fullerseniz aradaki çıkacak olan 5-6 litre fark sizin 5-6 litre az veya fazla yaktığınızı düşündürebilir... onun için en sağlıklısı depo boşaltılı sonra fullenir kaç litre aldığı yazılır... depo bittiğinde yapılan km ile yazdığın litre karşılaştırılıp hesap yapılır...

Can ,yeni gaz derken benzinden gaza yeni geçiş manasında oldu yanlış anladın galiba.Gaz kullanımında yeniyiz manasında daha 350 km.lik gaz geçmişim var benzinde bu olay fark etmezdi o yüzden sordum .
Tavsiyen için teşekkürler demekki gaz ölçümünde depoyu tam bitirip öyle mi alıcaz.tam derken araç kendi benzin yakmaya geçtiği zaman mı yoksa bir kaç litre gaz kalınca doldursak olur mu?
bir de anladığım kadarıyla aynı pompadan gaz alınarak daha sağlıklı ölçüm yaparız sonucu çıkıyor.benim ölçü onun için yanlış çıktı o zaman opet ve shell deki pompa basınç farklarından.

Dn:birde bir kaç yerde pompa basıncından bahsediyor arkadaşlar bunu nerde görüyoruz? yakıt aldığımız pompadaki basıncı .

Son düzenleme:

bozkan38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu gün ilk depomu bitirdim 385km yol yaptim gazi fulledim ve 71tl lik gaz aldi gazin lt fiyati 2.05tl.yaklasik 35lt gaz aldi. yani 185 kurus yakmis kmde.tabi bunun icinde ilk calismadaki benzinde var.tamami sehir ici kullanimdi.bakalim ikinci depoda nekadar yakacak.

cance

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Can ,yeni gaz derken benzinden gaza yeni geçiş manasında oldu yanlış anladın galiba.Gaz kullanımında yeniyiz manasında daha 350 km.lik gaz geçmişim var benzinde bu olay fark etmezdi o yüzden sordum .
Tavsiyen için teşekkürler demekki gaz ölçümünde depoyu tam bitirip öyle mi alıcaz.tam derken araç kendi benzin yakmaya geçtiği zaman mı yoksa bir kaç litre gaz kalınca doldursak olur mu?
bir de anladığım kadarıyla aynı pompadan gaz alınarak daha sağlıklı ölçüm yaparız sonucu çıkıyor.benim ölçü onun için yanlış çıktı o zaman opet ve shell deki pompa basınç farklarından.

Dn:birde bir kaç yerde pompa basıncından bahsediyor arkadaşlar bunu nerde görüyoruz? yakıt aldığımız pompadaki basıncı .

evet ben yeni gazı yanlış anlamışım kusura bakma... eğer deponun içinde 1-2 litre kalır öle alırsan bu sefer ölçüm yapmak için gene deponun altında 1-2 litre kaldığında kaç km gittiğini bulman lazım bu da biraz zor... depoda ne kadar kaldığı belli olmuyor çünkü... gazı ne kadar yaktığını ölçmesi benzine göre biraz ters... benzinde önce yol yapıp sonra benzin alıp ne kadar yol yaptığını, yol yaptıktan sonra aldığın benzine göre yapıyorsun ama lpgde önce lpg alıyorsun sonra yol yapıyorsun hesap yaparken önce litreyi sonra yaptığın yolu buluyorsun.... yani siz gene depoyu bitirip fulleyip 500km yaptım sonra 50 lt ye fullendi derseniz yanlış... siz depo boşken 50lt ye fulleyeceksinz önce ondan sonra depo bitene kadar gidip depo bittiğinde 500km yaptıysanız 50 lt ile 500km yaptım diyeceksiniz...

k@dir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok yanlış bir ölçüm yöntemi... her pompanın basıncı farklı olduğu için böle yaparsanız gene düzgün sonuç alamazsınız... depoyu tam boşaltın sonra fulleyin... tam boşalana kadar kullanın... tam boşaldığında kaç litre gaz ile ne kadar km gittiğinizi hesaplayın.... pompadan pompaya 2-3 litre fark rahatlıkla olabiliyor eğer siz 100km gidip gene fullerseniz 100kmde 2-3 litre fark olabilir ki bu da sizin saçma sapan bir ölçüm yapmanıza neden olur...

can ek olarak, deponun 100 km. gittikten sonra aynı pompadan bile alsa depoda var olan gazın genleşme alanı olduğundan daha fazla basınç olup pompadan gelen basınca karışılık vereceği için tam almayacaktır yinede.

en iyisi yine senin de bahsettiğin gibi tam bitirip o şekilde ölçülmesi

tank.er

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet ben yeni gazı yanlış anlamışım kusura bakma... eğer deponun içinde 1-2 litre kalır öle alırsan bu sefer ölçüm yapmak için gene deponun altında 1-2 litre kaldığında kaç km gittiğini bulman lazım bu da biraz zor... depoda ne kadar kaldığı belli olmuyor çünkü... gazı ne kadar yaktığını ölçmesi benzine göre biraz ters... benzinde önce yol yapıp sonra benzin alıp ne kadar yol yaptığını, yol yaptıktan sonra aldığın benzine göre yapıyorsun ama lpgde önce lpg alıyorsun sonra yol yapıyorsun hesap yaparken önce litreyi sonra yaptığın yolu buluyorsun.... yani siz gene depoyu bitirip fulleyip 500km yaptım sonra 50 lt ye fullendi derseniz yanlış... siz depo boşken 50lt ye fulleyeceksinz önce ondan sonra depo bitene kadar gidip depo bittiğinde 500km yaptıysanız 50 lt ile 500km yaptım diyeceksiniz...

Bilgilendirme için teşekkür ettim Can.artık depoyu bitirip alırım gazı o zaman ben şimdiye kadar hep ters ölçümler yaptım demekki onun için de istikrarsız sonuçlar çıkıyomuş.ben 100-150 gidip fulleme yapıyordum :(

Dağ-Cey Lpg

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mehmet bey aracımın bugün baskı balatasını değiştirttim.aracı servise bırakıncaya kadar hiçbir sorun yoktu ama aldığımda gördümkü lpg göstergesi hep kırmızıyı yani araçtaki lpg bitmek üzere olduğunu gösteriyor.ben depoyu fulledim ama aynı sorun devam etti.bu sorun ustalar şanzımanı indirdiğinde oluşmuş olabilir mi yada benim sorunum ne..
cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba, Arkadaşlar şanzımanla ilgili işlem yaparken gösterge kablolarını koparmış olabilirler. Depodan gelen kablolar dikkatlice kontrol edilirse sorunu görebilirsiniz.

Dağ-Cey Lpg

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Konuyla ilgili arkadaşlar bir soru sorcam.Bizim vectrada gaza basınca birden bire gaza bastın halde direk araba istop ediyo ya sizce neden olabilir rolantta bi düşüklükde yok yni neden oluyo acaba bi danışım dedim.Bu Olay 3 4 kes de olsa bi oluyo yani.

Arabada kalibrasyon hatası olduğunda bu tarz şeyler yapabilir,
Sistemde ya zengin ya da fakir karışımı var, bunun için bir kalibrasyon yapılması gerekiyor. Benzin değerlerine en yakın kalibrasyon sizin probleminizi çözecektir.

son007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar Mehmet bey, öncelikle böyle bir konuda insanlara yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. Benim şöyle bir sorunum var. Arabam marşa basınca çok geç çalışıyor. Çalıştığında tüpe geçinceye kadar gaz pedaline sonuna kadar basıyorum gaz yemiyor. Taki tüpe geçiyor araba düzeliyor. Fakat bu seferde araba giderken gazdan ayağınızı çekince tekleme yapıyor. Benzine geçersem bu problemler hiç olmuyor. Kusura bakmayın uzattım ama lpg markası bedini servis bulmakta zorlanıyorum. Herhangibir öneriniz varmı selamlar.

Dağ-Cey Lpg

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar Mehmet bey, öncelikle böyle bir konuda insanlara yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. Benim şöyle bir sorunum var. Arabam marşa basınca çok geç çalışıyor. Çalıştığında tüpe geçinceye kadar gaz pedaline sonuna kadar basıyorum gaz yemiyor. Taki tüpe geçiyor araba düzeliyor. Fakat bu seferde araba giderken gazdan ayağınızı çekince tekleme yapıyor. Benzine geçersem bu problemler hiç olmuyor. Kusura bakmayın uzattım ama lpg markası bedini servis bulmakta zorlanıyorum. Herhangibir öneriniz varmı selamlar.

Merhaba soner bey,
Sorununuz tamamen kalibrasyon, Bedininin distrübütörü kapandığı için servis bulmakta zorlanmanız normal.Markayı inceleme fırsatım oldu, çok kaliteli bir marka olduğunu söyleyebilirim. Bu durumlarda kalite malesef etkin değil, parçasını temin edebilmek ve anlayan bir usta bulabilmek daha da önemli. Isparta'da önerebileceğim lpg servisi Şua Otogaz, Yetkilisi Kayhan bey. Bedininin yetkili servisi değil, Ama kaliteli işçilik sergileyen bir arkadaşımızdır. Size ilgi göstererek ne yapılması gerektiği konusunda bilgi verecektir, böylelikle bir karara varabilirsiniz. Tel:0246 218 32 60

son007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevabınız için çok teşekkür ederim. yakın zamanda ankaraya gelmeyi planlıyorum. İnternette Güven otogaz, Aykıran oto tamir bakım gibi birkaç yer buldum. Sizin bir tavsiyeniz olurmu acaba. Selamlar