Lpg ile çalışan araçlar

irfan_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg ile çalışan araçlarda,
sıralı sistem lpg ile çalışan araçlar ilk olarak benzinle çalışıyor sonra gaz a geçiyor ve Lpg de araç çalışırken acaba benzin pompası veya motoru kendisi duruyor mu yoksa hala çalışmaya devam ediyor mu?
eger çalışmaya devam ederse ilerde sorun çıkarmaz mı?çalışırsa durdurmak için ne yapmamız gerekir..
tşk.ler şimdiden

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çalışmaz kardeş lpgye gectıgın an durur pompa.. bırde sana bır tavsıyede bulunayım deponda benzını yarım depo bulundur lambayı yaktırma cunku pompa yarısına kadar benzının ıcıne gırer vede benzınde olmayan kısmı asırı ısınır vede pompa bozulur

irfan_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
astrammm' Alıntı:
çalışmaz kardeş lpgye gectıgın an durur pompa.. bırde sana bır tavsıyede bulunayım deponda benzını yarım depo bulundur lambayı yaktırma cunku pompa yarısına kadar benzının ıcıne gırer vede benzınde olmayan kısmı asırı ısınır vede pompa bozulur

tşk.ler bilgi için.. bazı araçlarda benzin pompasının çalışmaya devam etti söyleniyor onun için sordum.
benzini de kırmızı çizgilerin altına düşürmeye çalışıyorum:))

volkanx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.volkanx.tr.cx
benzin pompası ve diğer ekipmanlar çalışmaya devam ediyor hatta o yüzden araçta yarım depo benzin bulundurun ki benzin pompası tıkanmasın deniyor ama bu çalışma boşa çalışma gibi bişey diye biliyorum bende.

irfan_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
volkanx' Alıntı:
benzin pompası ve diğer ekipmanlar çalışmaya devam ediyor hatta o yüzden araçta yarım depo benzin bulundurun ki benzin pompası tıkanmasın deniyor ama bu çalışma boşa çalışma gibi bişey diye biliyorum bende.

şimdi 2 fikir çıktı hangisi dogru.Arkadaşlar ben bugun karban temizletme işlemi yapmak için ankarada büyük bir firmay agittim yasadığım sorunları söyledim ve firma enjektörler kirlenmiş olabilir diye enjektörleri test etti fakat orjinal değerleri verdi bana boşuna carbon temizleme işini yapmayalım dedi.yani adamlar para kazanmak için yapmıyorlardı. soğukken çalışmamasının nedenlerini arayalım dediler ve yaklasık 10 saat kadar test yaptılar ücretsiz hemde sorunu bulur çözersek para alırız dediler. bütün benzin sisitemi bastan aşağı incelendi ayrıca arabanın matorunun soğuması için klima soğuk havası ile soğutuldu araç çalışmadı hemen bilgisayr testi yaptılar sorun yoktu. motor benzin giriş yerindeki benzin borusunu söküp dışarıdan 3 bara ayarlı dinama ile benzin bastılar araba çalıştı.hemde tek marşta inanamadım hemen problem benzin dinaması dediler.
ustanın acıklaması suydu sıralı sistemlerde tüpe ceçsen dahi arka depodaki benzin dinaması durmuyor yani motora benzin basıyor tabi araba tüpe geçince enjektörler benzin kullanmadığı için motor zorlayıp güçten düşüyor,yada geri dönüşün kısmında bulunan bir cihaz var samandırada bu cihaz 3 bardan daha büyük basınç olunca benzin geri dönüp tekrar depoya akmasını sağlıyor. bu cihaz sıralı sistem kullananlarda benzin durmadan depoya döndüğü için cihazın yayının özelliğini kaybetmesi sağlıyor bu sefer 2 bar basıçta dahi benzin depoya döüyor bu seferde sabah araca 3 bardan daha az benzin gidiyor biliyorsunuz sabah soğuk oluyor araç otmatik jikleye geçiyor yani daha fazla benzine ihtiyaç duyuyor. ama sizin depodan geln 3 barın altında bir basınç yetmiyor siz tekrar denedik çe borulardaki basıncı 3 bara yükseltip çalıştırıyorsunuz araba ısınca jikle devre dışı kalıyo 2 barlık bezin yetiro ve sorun yok görünüyor. unutmayın araba sabah değil soğukken çalışmıyor sorun bu. 3 altarnatif sizin benzin pompanız iyidir yani sağlam geri dönüş cihazinizda kalitelidir sağlam bu sefer borular basınca danamayıp patlıyor motora giden borulardan patlamıyor o borular demir nerde biliyormusunuz şamandıranın içindeki benzin pompanızın ağzından çıkıp araç borusunun birleştiğiyer platik boru o ksımdan deliniyor ama delinme küçük çaplı olur siz aracı akşam park edip uyuduğunuzda benzin borularının içindeki benzin bu delikten depoya dökülüyor ve bunu siz göremiyorsuz sabah kontağı çevirdiğinizde siz çalıştırmaya çalışırken benzin motoru önce boş alon benzin borusunu doldırmaya yani 3 barlık basıç oluştumaya çalışıyor. tabi bu arada bıu deliktende benzinde geri akıyor ve çalışmıyor. bir taksici arkadaşın problemi bu hortumu değiştirmekle çözüldü benimki çözülmedi çünkü a aradaki hortum sağalm olmalı benzin içide olduğu için yumsayı patlıyor serviste bulamadım satılmıyormuş bu hortum eğer bulursam sizi aydınlatacağım sakın servise ve ustalara paralarınızı kaptırmayın.

irfan_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Rölelerde genellikle iki kutup bulunur.Biri normalde kapalıdır ve röle bobinine elektrik gelmediği sürece bu normalde kapalı kutuplardan elektrik geçirir.Diğeri ise normalde açık kutuplardır ve bunlardan röle bobinlerine elektrik verildiğinde röle paleti çeker ve bu normalde açık kontaklar birleşir ve elektriği geçirir.
Acaba röle nereye takılıyor ?
Yani sormak istediğim şu.Sanırım rölenin normalde kapalı kontaklarından benzin motoruna elektrik gidiyor.Araç benzinde olduğu sürece röle paleti çekmiyor ve benzin motoruna elektrik gidiyor.
Araç LPG'ye geçince röle bobinine elektrik gidiyor ve benzin motorunun elektriğini kesiyor.
Ya da bunun tam terside olabilir.Yani benzinde iken röle çekik gaza geçince röle bırakır.Resimle anlatayım daha iyi anlaşılır.
1om6.jpg

buda çözümü sanırım..lpg li araç kullanan arkadaşlar...role taktırmak..

volkanx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.volkanx.tr.cx
hocam iyi güzel açıklamışın da, bence bunun + sını - sini üretici firma düşünürek oluşturmuştur lpg kitini yani bir zararı yoktur bu açıdan fikrimce.

irfan_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
volkanx' Alıntı:
hocam iyi güzel açıklamışın da, bence bunun + sını - sini üretici firma düşünürek oluşturmuştur lpg kitini yani bir zararı yoktur bu açıdan fikrimce.
ben bunu lpg sitelerinde gördüm aklıma takıldı sorayım dedim opeller de gazla giderken benzin pompası çalışmaya devam ederse aynı sorunları bizde yaşayacagımız için tedbir alalım diye söyledim.Benzin kesiliyorsa sorun yok zaten bilen varsa tam açıklarsa sevinecem benzin pompası olayını yoksa role taktırcam..saglama baglamak lazım parça fiyatı malum..

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar bı duzeltme yapıyorum daha yenı dukkana gıttım normalde bugun acmam dukkanı ve bı musterımız geldı baktımkı sıralı lpg var ve gazdayken bıle pompa calısıyor lpg yı takan adam bu boyle olur demıs. ancak bu sekılde pompa fazla dayanmaz arkadaslar. bı role vasıtasıyla duzelttık sorunu gaz kesıcısınden aldıgımız kabloyu pompanın ceyarnına verdık o iş tamamdır