Klima gazı hakkındaki yorum ve tavsiyeleriniz

ofeza

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kompresörün Açabilmesi için basıncın müşirini tahrik edebilmesi gerekiyor!

ofeza pekala diyelim aracta kacak var.ama 500 gr kadar gaz basıldı aracıma yani gaz var klimanın sogutması azda olsa gerekmiyormu?benimkinde hiç olmadı.ama devir ibresi oynadı.gazsızken oynamıyodu.
Yavuz um;
Sisteme bir miktar gaz ilavesi sistemin açabilmesini doğrudan tetikleyemiyebiliyor!
Şöyle ki;
Bu klima kapalı devre sistemi üzerinde 2 ila 3 adet müşir bulunuyor.
İşte bu müşirler den en komplesif olanı basınç kontrol müşiri, bu müşir 3 yollu cross overing operasyonu gerçekleştiriyor!
Basınç kontrol müşirinin birinci işlevi sistemdeki gazın basıncı/yoğuşumu düşükse sistemi besleyen akımı kesmek,
İkincisi çalışan sistemde ısınan gazın basıncı artınca fanı 1nci kademe dönü hızında açmak,
ve ikincisiyle ilgili 3ncü son vazifeside gaz basıncı/ısısı 1nci dönü evresinde soğumamış ise fanı yüksek hız kademesine almak!
Basınç kontrol müşiri bu operasyonlarının tamamında kompresörü korumak düşük basınçta geçişe yol vermemek aksi yani basınç yüksek ise geçiş sürecinde ana fana soğutma kademe devir komutları vermek (cross over ile yol vermek)tir.Amacı kompresör ve sistemin hasar görmesini engellemektir.
Sizin sistemde gaz basınç müşiri basıncı yetersiz buluyor olabilir.Hatta bu müşir böyle önemli bir işlevi olduğundan ve ziyadesi hassasa yönelik gaz hareketine duyarlı imal edildiklerinden çabuk bozulur, bu yüzden kompresöre by pass ile akım geçişini bloke ederler, yani bozuk halleri bile halen sistemi kapatarak korumaya almaktır! (ölüyken dahi nöbete devam!) Kolaymı öyle binlerce Eruo luk kopresörü riske etmek! mentalitesiyle tasarlanmışlardır.
Ancak memleketimizde uyanık .... kimileri bu müşir bozulduğunda dahi bunu fırsata çevirip, masum insanların binlerce lirasını hiç ederler!

ofeza

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar özelden atmayalım, bu klima gazı olayına ilişkin benzeşik sorunları aynen bu topic den devamını sağlamamız, şu sıcak yaz antresinde sorun yaşayanlara arama bulma kolaylığı sağlarız.

ykcoskun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anladım.sagolasın acıklamaların için.bu arada sen bu işi yapıyomusun ankarada?

mehmetavci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Klima basınç müşiri benim arabada nerededir biliyor musunuz ?
Corsa B 1.2i 16V X12XE 2000

hakan43

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar benim astrada kılima birden sogutma işlemini kesti bende kılima gazındandır diye götürdüm şükür gaz tam ama ustanın dediğine göre radyatörün arkasında gazı devirdaym ettiren motora ya elekirik gelmiyor yada içinde mıknatısı varmış o parca arızalıdır dedibende güvenemedim başka bu işten anlayan ustaya göstermek için oradan ayrıldım ama fırsat bulupta yaptıramadım.bu işten anlayan arkadaşlar kılimadan çalışma sesi geliyor ve düğmenin ışığı yanıyor ve içinde gazıda ful sizce arıza nereden olabilir yardımcı olursanız sevinirim.ayrıca arkadaşlar benim binmediğim araba markası kalmadı ama bana opel kadar güven veren başka bir arabam olmadı.astramı seviyorum.sizde arabanızı sevin bakın ozaman daha az sorun çıkaracak,inanmayanlar bir denesin .SAYGILAR

ofeza

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ticari olarak hayır

anladım.sagolasın acıklamaların için.bu arada sen bu işi yapıyomusun ankarada?
Ticari olarak hayır!
1969 dan bu yana Opel ile ilgili oldum.
Ailedeki ilk mobil o!!!
Son ne ne olur Allah bilir.

ofeza

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar benim astrada kılima birden sogutma işlemini kesti bende kılima gazındandır diye götürdüm şükür gaz tam ama ustanın dediğine göre radyatörün arkasında gazı devirdaym ettiren motora ya elekirik gelmiyor yada içinde mıknatısı varmış o parca arızalıdır dedibende güvenemedim başka bu işten anlayan ustaya göstermek için oradan ayrıldım ama fırsat bulupta yaptıramadım.bu işten anlayan arkadaşlar kılimadan çalışma sesi geliyor ve düğmenin ışığı yanıyor ve içinde gazıda ful sizce arıza nereden olabilir yardımcı olursanız sevinirim.ayrıca arkadaşlar benim binmediğim araba markası kalmadı ama bana opel kadar güven veren başka bir arabam olmadı.astramı seviyorum.sizde arabanızı sevin bakın ozaman daha az sorun çıkaracak,inanmayanlar bir denesin .SAYGILAR
Motor Rolantide iken klima komitatörünü açtığınız da ''ŞAK'' diye güçlü bir ses gelir bu ses yok ise magnetik kavrama bobini arızalı olabilir.Eğer gaz tam ve basınç kontrol müşiri sağlam ise...

ofeza

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Klima basınç müşiri benim arabada nerededir biliyor musunuz ?
Corsa B 1.2i 16V X12XE 2000
Basınç Kontrol müşiri klima gaz borusunun döngü yolu üzerinde yani alt da kalan kısımın ortalarına yakın konuşlandırılmış olmalı.
Buna alt taraftan ulaşılıyor.

hakan43

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler dostum

aynen dediğin gibiymiş manyetiği (mıknatısı)değişti.kılima düzeldi.usta 2 saat uğraştı ve oparcayı değiştirdi 90 lira aldı.şuan kılima maşşallah canavar gibi.

buralp41

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir soruda ben sorsam bende 2000 model zafira var geçenlerde klimayı açtım ve bir süre sonra teyp in üstündeki iki üfleme gözünden inceden buhar geldiğini gördüm sizce bu neyin nesidir acaba yardımcı olrsanız sevinirim....