kim evinde balik besliyo yardim...

arif06-eski

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben yaklaşıl 2 yıldır ciklet besliyorum. 50 cm' lik akvaryumumda filtre+ısıtıcı şeklinde. Akvaryumda 3 yada 4 haftada 1/3 su değişimi yapılmalı ve su 2-3 gün dinlenmelidir ki içindeki klor uçsun. Aynı tip yem verrebilirsin çünkü ben 2 senedir aynı yemi veriyorum. Fakat artık yemlekten bıktığım için otomatik yemleme aldım :D. Sen fanusunun suyunda 1 bardak kadar 3-4 gün bekleyip tazelemen yeterli. Çok yem atarsan şişip suyun dibine inmeden kepçe türü birşeyle al ki suyu kırmızı yapmasın, bozmasın. Güzel bir hobidir kolay gelsin.

MURAT_BG_91

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eklediğiniz suyu musluktan eklemeyin. Ya da bir gün bekletin öyle ekleyin. Yem konusunu çok önemsemeyin. Haftalarca aç kalabilirler. Yalnız çeşitli yemlerden verin. Tek tip yem mutlaka hasta eder. Suyun ısısı da önemli. 26 derecenin altına inmesin. Çok ışık altında tutmazsanız iyi olur.

evet 2 gun bekletilmesi lazimmis su ama benim canim elvermedi onu posette birakmaya ondan dolayi hic bekletmedim isik konusuna gelince uzerine yakin bi yerde bi gece labmasi var onada isik vuruyo... bettalar 2 hafta boyuncada ac kalabiliyolarmis diye okumustum bakalim hayirlisi

MURAT_BG_91

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Haftada bir su değiştirmeye kesinlikle karşıyım. Balıklar, sudan çıkmış balığa dönüyor. :) Suyun tamamen değiştirilmesi demek fanus içindeki bütün yosunun, bakterinin kısacası habitatın kaybolması demek. Balıklar için çok tehlikeli. Ertesi gün sırt üstü yüzme çalışması yapıyor olarak bulma ihtimaliniz kuvvetli. :) Onun yerine her gün bir bardak su değişimini yapmak ve haftada bir sifon denilen küçük aparatla altta birikmiş azotu almanız daha iyi olacaktır.

Gerçi fanusta balık beslemeye son derece karşıyım ama almışsınız bir kere...

dusununce dogru balik icin zor olabilir ama bunlarda labirent denilen solungaclar sadesinde suyun uzerinden oksijen alabiliyolarmis yani uzeri acik bi fanus olunca sorun olmuyo diye okudum ayrica nasil bakanlar var ya bardakta filan

MURAT_BG_91

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben yaklaşıl 2 yıldır ciklet besliyorum. 50 cm' lik akvaryumumda filtre+ısıtıcı şeklinde. Akvaryumda 3 yada 4 haftada 1/3 su değişimi yapılmalı ve su 2-3 gün dinlenmelidir ki içindeki klor uçsun. Aynı tip yem verrebilirsin çünkü ben 2 senedir aynı yemi veriyorum. Fakat artık yemlekten bıktığım için otomatik yemleme aldım :D. Sen fanusunun suyunda 1 bardak kadar 3-4 gün bekleyip tazelemen yeterli. Çok yem atarsan şişip suyun dibine inmeden kepçe türü birşeyle al ki suyu kırmızı yapmasın, bozmasın. Güzel bir hobidir kolay gelsin.

kesinlikle katiliyorum guzel bir hobi... suyun degisimi benim icin en kolay sizin dediginiz gibi olucak sanirim bardak bardak... ayrica kesinlikle herkezinde dedigi gibi suyu bekletmekte fayda var sanirim :)

MURAT_BG_91

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu arada bu balik hep saklanmak istiyo ya bi ev gibi saklanabilicegi birsey alsam iyi olur sanirim

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
dusununce dogru balik icin zor olabilir ama bunlarda labirent denilen solungaclar sadesinde suyun uzerinden oksijen alabiliyolarmis yani uzeri acik bi fanus olunca sorun olmuyo diye okudum ayrica nasil bakanlar var ya bardakta filan

Bir canlı için gerekli olan birtakım ihtiyaçlar vardır. Bir balık için bunlar, su, ışık, yem olarak yeterli görülebilir. Ancak göz önünde olmayan o kadar çok etmen var ki! Akvaryumlarda yalnızca doğal ortamlarını canlandırmaya çalışmalıyız. Ama maalesef siz de dahil bunu yapmıyoruz. İstediğimiz şey, balık canlı olarak dursun, biz de egomuzu tatmin edelim. Türkiye'deki akvaryumculuğun hatta hayvan bakıcılığının özü budur bana göre. Bazı istisnalar olsa da insanlar bir hevesle başlıyorlar fakat bir süre sonra hayvanlar kendilerini çöpte buluyor. Daha bilinçli olmalıyız.

Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. Sadece görevimi yaptığımı düşünüyorum. Beslemediğim hayvan kalmadı; balkonda beslediğim ördekten komidin içindeki tavşana, akvaryumda öldürdüğüm kaplumbağalardan kedi, köpeğe kadar neredeyse beslenebilecek tüm hayvanları besledim. Ve gördüm ki, yanlış yapmışım. Doğru dürüst bilgi sahibi olmadan, bir hayvanın sorumluluğunun ne demek olduğunu bilmeden birçok hayvanı telef etmişim. Allah affetsin beni!

Fanusa karşıyım demekle bunu kast etmiştim. Betaya iyi bakın. ;)

MURAT_BG_91

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir canlı için gerekli olan birtakım ihtiyaçlar vardır. Bir balık için bunlar, su, ışık, yem olarak yeterli görülebilir. Ancak göz önünde olmayan o kadar çok etmen var ki! Akvaryumlarda yalnızca doğal ortamlarını canlandırmaya çalışmalıyız. Ama maalesef siz de dahil bunu yapmıyoruz. İstediğimiz şey, balık canlı olarak dursun, biz de egomuzu tatmin edelim. Türkiye'deki akvaryumculuğun hatta hayvan bakıcılığının özü budur bana göre. Bazı istisnalar olsa da insanlar bir hevesle başlıyorlar fakat bir süre sonra hayvanlar kendilerini çöpte buluyor. Daha bilinçli olmalıyız.

Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. Sadece görevimi yaptığımı düşünüyorum. Beslemediğim hayvan kalmadı; balkonda beslediğim ördekten komidin içindeki tavşana, akvaryumda öldürdüğüm kaplumbağalardan kedi, köpeğe kadar neredeyse beslenebilecek tüm hayvanları besledim. Ve gördüm ki, yanlış yapmışım. Doğru dürüst bilgi sahibi olmadan, bir hayvanın sorumluluğunun ne demek olduğunu bilmeden birçok hayvanı telef etmişim. Allah affetsin beni!

Fanusa karşıyım demekle bunu kast etmiştim. Betaya iyi bakın. ;)

dediklerinize tamamen katiliyorum ayni fikirdeyim bende bu baligi alirken yapabilecegim en dogal ortami yapmayi planlamistim tabikide hayvana zarar vermek istemem istemeyiz insan olan bunu dusunmemeli bile evet simdilik biraz betta hakkinda tecrubesizim ama inaniyorumki bana gore degil baliga gore bi ortam hazirliycam. hatta aldigim ortamda cok kotu bakiliyodu yani ben oyle hissettim bi acidan betta icin iyi oldu. siz isin aslini ogrenmis basinizdan gecirmissiniz dediklerinizi bi hakaret olarak degil bi ogut olarak alicam... bu arada bettamin adi: Scooby :)

efsane66

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende sarı prenses yunus ve avratus balıkları var yem atmayınca gücü gücü yetene yapıyolar birbirlernin kuyruklarını yemeye calısıyolar hatta bi gün yem atmayı unutmusum sabah kalktıgımda akvaryum suyu 3 parmak kadar eksilmişti ve çöpçüm yoktu yemişler vahşiler..akvaryumla iligli konu görünce yazmak istedim:)
sizin sorunuza gelince;betta balıkları cam bardakta bile yaşıyolar fanusta rahatlıkla yaşarlar haftada bir kez bi kaç bardak su alıp temizini ekleyin günde bi sabah bi de akşam yem verin yeter :)

Son düzenleme: