kendi led li stop unu kendın yap (:

KaptaN55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.google-tc.com
OtomobilVW Golf (Mk V)(2004)Orjinal ampul tipiKullanılan ürünler ve fiyatları3mm SuperFlux led'ler ve modül parçaları : 75 YTL.
Çıkma stoplar : 175 YTL.
Çeşitli malzemeler : 30 YTL.Yapan Alper URHAN& usta; kenen paydas(elektrıkcı)(Scooby) araba kardesımın olduğundan asırıya kacamadımPiyasada satılan olan led'li stopları çok sevmediğim için kendim özel bir stop lambası yapmak istedim. Modifikasyon 4 tam günlük çalışma sonunda tamamlandı.
1.jpg
Stopun içine koyacağımız led'lerin yerleşimini planladım, park ve frenleri daha güçlü gözükecek şekilde yapmaya karar verdim. Bunun için PWM devresi yapıcaktım ki,Golf' lerde zaten o devre mevcutmuş.
Fren dışta yarım halka, sinyal içte yarım halka, parklar ortadaki göbek+bagaj kapağındaki parçadaki halka, sis ve geri vites lambalarını ise bagaj kapağındaki göbeklere yerleştirecek şekilde planladım.
Daha efektif bir tasarım olabilirdi ama hem güzel görünecek hem de güvenlik açısından verimli olacak sistemin bu olduğuna karar verdim.
2.jpg
Ardından çıkma olarak aldığım stopların camlarını fırında ısıtarak ayırdım.
3.jpg
Ancak, sıcak camları yamultmaya başladığı için çok ısıtamadım ve yapışkan malzeme de çok fazla gevşemedi.
4.jpg
Camlarını çıkardıktan sonra, stopların iç kısımlarını ayırdım ve kırmızı kısımlarını alıp kestim.
5.jpg
6.jpg
Stopların kırmızı kısımlarını R32'nin stoplarına benzer bir şekilde tamamen siyah yapmadan karartmak istiyordum.
Bunun için de ilk önce şeffaf boya vs. aklıma gelse de şeffaf olan yuvarlak kısım da kararacağı için güvenlik açısından sorun yaratabilirdi. Bu nedenle iç kısımdan film çekmeyi tercih ettim.
7.jpg
Film çekilmiş stop sağda.
8.jpg
Stopları hazır hale getirdikten sonra, led modülü işlermlerine başladım. Led'leri istediğimiz dizilimde hazırlayarak, parlaklık şiddetlerini dirençlerle istediğimiz gibi ayarladık.
9.jpg
10.jpg
Led'lerin görünstüsüne biraz derinlik verebilmek amacıyla, silindirik yüzükler yapmaya karar verdim. Bunun için yaklaşık 150 adet 3-4 mm. yüksekliğinde bakır boru parçası kesip mat siyah boya ile boyadım.

KaptaN55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.google-tc.com
11.jpg
Bu parçaları led'lerin üzerine tek tek dizdim. Yüzükleri modüle tutturabilmek ve modülün gözüken kısımlarını kapatabilmek için aralara siyah silikon doldurdum.
12.jpg
13.jpg
Ardından vidalı ve geçmeli olan stop parçalarını sırasıyla taktım.
14.jpg
Stopları toplamaya başladım, camlarını yine sıcak silikon ile birleştirdim. Son olarak izolasyon amacıyla kasanın kenarlarına tekrar silikon çektim.
15.jpg
Stoplarımızı kapattıktan sonra elektrik bağlama işi kaldı.
16.jpg
Orjinal stopların arka kısmındaki soketlere led modülümüzden gelen kabloları bağladım.
17.jpg
Arıza lambası yakmamak için eski ampülleri de geçici olarak muhafaza ettim ve soketin ön kısmına taktım. Fazla ısı ve ışık yaymaması için beyaz bantla sardım.
18.jpg
Montaj tamamlandı.
19.jpg
Sinyal, stop, geri vites ve fren lambaları.
20.jpg
21.jpg

ALINTIDIR...

astrax_35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla çok güzel olmuş...paylaşım için ellerinize sağlık...

slamdunk21

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şahane olmuş ama bunu yapmaya sinir dayanmaz.Demi tezcan.

HK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.kacagidiyo.com.tr
ii sinir varmış arkadaşlar sizde