Yeni Astram, Yeni Arabam :)

YSF1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
֖nce resimler;

(Baya uzun oldu sanırım, sabırla okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim. Okumadan resimlerede bakabilirsiniz :) )

Bunlar araç tırdan indiğindeki ilk hali, jant kapaksız ne gıcık duruyor dimi
[img=800x597]http://img254.imageshack.us/img254/8562/j005.jpg[/img]
[img=800x597]http://img4.imageshack.us/img4/4333/j004j.jpg[/img]
[img=800x597]http://img811.imageshack.us/img811/4752/j006.jpg[/img]

Bunlarda dünkü ilk teslim öncesi fotolar
[img=800x597]http://img38.imageshack.us/img38/5787/j009l.jpg[/img]
[img=800x597]http://img692.imageshack.us/img692/6613/j008co.jpg[/img]
[img=800x597]http://img69.imageshack.us/img69/7977/j007d.jpg[/img]
[img=800x597]http://img801.imageshack.us/img801/7438/j003w.jpg[/img]
[img=800x597]http://img822.imageshack.us/img822/2063/j002t.jpg[/img]
[img=800x597]http://img84.imageshack.us/img84/3859/j001w.jpg[/img]

Araç satış ve alış öyküm;

Araba alma öyküm, sessiz ve hızlı gelişti    Birazda işlerin yoğun zamanından ne konu açabildim nede tartışma imkanı olabildi. 

Bir dükkan koop. işi için yıl sonuna peşinat ödemesi vardı 8-10 lira kadar. Bende borçlanmayım, zaten doğum ve sonrası masrafları, evin kredisi, artı bu ay çıkan bina dış cephe yalıtım masrafları derken aracımı parasal değer olarak ufaltayım dedim. Yıl sonuna anca satılır diye ufaktan ufaktan ilan vs. yapmıştım ama 1 ay bile dolmadan 5-10 takas önerisinden sonra tık para alıcı bulunca hemde aldığım fiyata hatta birazda üzerine 46ya sattım Megane3'ü  Sattıktan sonra aklımdaki kriterler belliydi, fiyat olarak 35 civarı, maksimum 37-38lerde, Ford-Opel-Vw yada emsalleri marka, lpg uygulanabilirliği açısından atmosferik motor , donanım ise ABS-ESP vs. güvenlik donanımlarının yeterli düzeyde olması, diğer donanımlardan ise megane3de herbişey vardıda kaçını kullanıyorum fikrimden ,  sıfır olursa giriş yada orta seviyedeki donanımlar haliyle yeter bana ama 2.el olursa orta yada üst olsun dedim. ֖ncelikle giriş fiyatı uygun olan Golf 1.6 düşündüm, 35-36 gibi alınır diye umuyordum ama araç yok geleceğide şüpheli dediler. Fakat, ESP vs. olmaması, klasik ve ruhsuz gelen kasası dolayısıyla çok istekli olmadığımdan hemen eledim. 2.el Focus2,5 Tit  bakıyordum fakat piyasa yüksek geldi, eli yüzü düzgün düşük kmli olanlar 35 den aşağı değildi. Bende bu fiyata 2.el alıcama sıfır Astra H kasa alırım 34-35'e diye Opel'e gittim, haziranda 33 olan Asta H 34 olmuş oda en boşu, dolusu ise 37,5. Fakat Astra  J kasa giriş benzinlisi ise geçen ay 39,9 iken 38,5'a düşürüp kampanya yapmış hemde aracımı sattığım gün  :) (Ateş beni çağırmış resmen :D  ) Sonra bikaç günlük, ölçüp biçip tartma ve düşünme safhasında ise 2.el 2011 model Focus3 buldum netten. HB 125lik style+plus, hemde 9500kmde, hatasız. ֖nce 40'a yakın olan ilanını 38,9'a indirdi, telefonda görüşmelerde ise 37,5'a kadar indi. Araç istanbul'da bir galeride idi(bu biraz temkinli yaklaşmama neden oldu). Servis, tramer ve kasko vs kayıtları temiz görünüyordu. Ertesi gün adam beni aradı, karar verdinmi, arkadaşın gelsin istediği yere baktırsın bişey çıkarsa yol masrafını karşılarım diye güven sağlamaya çalışıyordu ama biyandan da bikaç müşteri daha var yarın pazarada götürücem, p.tesi salı para lazım diyerektende alacaksan al babında zorluyordu ha birde ben dün 38 verdim en son diyince film koptu zaten. Fiyat artırmalar, tutarsız konuşmalar birde galeriden olunca soğudum. Sonrada 2.ele o kadar verip istanbul'a git-gel uğraşana kadar sıfır alayım dedim. Gemide olan aracı ayırttım geçen c.tesi dünde teslim aldım  Tabi bunda astra'nın tasarımı ve gönlümün ona kayması da bu kararda etkili oldu açıkcası.  ;)

Yukardaki araç alma öyküm bu şekilde.  Liste fiyatı 38,5 bildiğiniz üzre, ben anahtar teslim 38'e aldım. Park sensörü, orjinal paspas vs. hediye aldım. Birde, yan cam çıtalarının, yan sanayi ürününü tedarikçiden getirtip serviste takacaklar hediye olarak.(orjinale 2000tl dediler.) Alırken düşündüğüm ve kıyas ettiğim Focus3 Trend ile kıyas edersem, eş güvenlik donanımına sahip, onun dışında bana göre artıları, jant kapakları tamamen kapak değil, alaşım jant görünümlü yapısal jantlar (Focus2,5 larda trend-x lerde bu şekilde idi) ve 17", kolçak ve kol dayama, sisler yok ama sinyaller farın altında olduğu için dıştan sis lambası takılı gibi duruyor , yeri boş durmuyor en azından. Yoksa pek kullandığım bir donanım değil zaten. Birde astralarda manuel klima ila digital klima görünüm olarak  çok farklı değil(Focus'ta manuel klima görünüm olarak kötü duruyor, eski kasa focuslardaki aynı düğmeleri kullanmışlar) yani manuel klima olsada şık duruyor bana göre.

Dış ve iç tasarımı, çıktığı günden beri çok hoşuma gidiyordu. İçine binince megane'dan sonra üst sınıf bir araca binmişim gibi hissettim.  İlk marşa bastım, benzinli motorun güzelliği ile hiç ses yok, dizelden sonra aşırı sessiz geldi motor haliyle  Dün sadece 35 km kullandım, şuan 41 kmde(41 kere maşallah ), sürüşü çok keyifli, Focus2 trendimin bir iki tık üzerinde. Ondan daha sessiz, konforlu, iç mekanı gelişmiş, kalitesi artırılmış, dış tasarımı daha güzel, motoru daha güçlü(1.4 80 hp idi benimki ). Yol tutuşunu test edemedim ama eve gelirken keskin bir virajda bi yoklayım dedim, araç beni bu tür ufak şeylerle korkutamazsın der gibiydi :D Focus'tan aşina olduğum, sürüş keyfi, verdiği tokluk ve güvenlik hissi beklediğim gibi aşina olduğumdan daha üst seviyedeydi. En çok merak ettiğim vede tedirgin olduğum benle birlikte 1,5 ton ağırlığa ulaşan aracı, 115 lik atmosferik motor taşımada hantal kalır beni üzermiydi? Fakat dün bu korkumun yersiz olduğunu gördüm. Araç özellikle ilk iki viteste alt devirlerde cansız değil, tabi uçuyor kaçıyor demekte abartı olur. Aracın kasa ve motoruna kıyasla vasatüstü diyebilirim. Beklentiler yüksek değilse yada turbolu güçlü motorlara aşinalık fazla değilse sorun çıkarmaz. Yani üzmezde, yüksek devirler harici uçmazda  İlk iki vitesteki ilk kalkışı megane3 dizelden daha seri geldi bana, 2000 deviri beklerkenki hantallık olmuyor en azından.  ֜st devirlerde ise gerçek gücünü hissediyorsun aracın gerçi 4000 devri geçmedim henüz.  şöyle özetlersem; ilk iki viteste alt devirlerde canlı, diğer viteslerde ise üst devirlerde canlı. Düşük devir sakin kullanımda, titreme, silkelenme olmadı. Her devirde ayrı bir keyif verdi, biraz gaza yüklenince tatlı bir egzost ve motor sesi geliyor.

ևok doğru bir karar vermişim dedim dün o kısa kullanımda ve iyikide bu dükkan işi çıkmış :D Hem dükkan sahibi olucam kısmetse, hemde daha güzel daha keyifli bir araca binmiş olucam :)

Kısa ve uzun vadede düşündüğüm modifiyeler;
֖n yan camlara 1, arka ve arka yan camlara 2 numara film(kısa vadede ama kararsızım)
Yan cam çıtaları(kısa vadede, servis takacak hediye olarak  )
Direksiyonu deri kaplatmak yada deri kılıf (orta vadede duruma göre)
Mercekli xenon(orta vadede, hem araca hem çevreye zarar vermeyecek şekilde olabilirse tabi)
Gündüz farlarını led gündüze çevirme (bunuda araştırmadım henüz, sadece ampül değişimi ile oluyorsa kısa yada orta vadede düşünebilirim)
Yan aynalara sinyal(şimdilik sadece fikir olarak aklımda orta ve uzun vadede belki)
Lpg(6 ay yada 1 senesi var en az belki duruma göre daha ilerde yada hiç
Alaşım jant( bu kış değilde, bir sonraki kışa lastik alırsam o zaman düşünebilirim, ekonomik durumlar çerçevesinde:)
Hız sabitleme (araştırmadım ama uygulanabiliyorsa, maliyetide aşırı değilse uzun vadede olabilir)

Cam çıtasını servis takacak, birde olursa film. Bunun dışında şuan için diğerleri ilerde duruma göre olabilirde olmayabilirde.

B

BurakyNk

Bilgi Girilmemiş
Ynt: Yeni Astram, Yeni Arabam :)

Hayirli olsun :)

gencebay25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hayırlı olsun aracınız iyi günlerde kullanın

yinkaya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hayırlısı olsun kazasız belasız kullanmak dileğiyle güle güle eskitin  14alkiss

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hayırlı olsun aracınız, kazasız belasız kullanmanız dileğiyle
Detayları çok güzel sıralamış ve anlatmışsınız  045thumbsup

SunLight

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Öncelikle hayırlı olsun.
Aracı nerden aldığınızı öğrenebilirmiyim acaba?Bende 1.6 edition almak istiyorum ama Edirne'deki bayi 38500 altına inmedi park sensörü, karter koruma verebilirim dedi.Dün Keşanı aradım orasıda 38200 dedi en son.Ayrıca sizden yan cam cıtalarına hiçmi ücret almıyacaklar yoksa işçilik ücretinimi? Bilgilendirirseniz sevinirim.

okan7134

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Gule gule kullanin,

YSF1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

BurakyNk link' Alıntı:
gencebay25 link' Alıntı:
hayırlı olsun aracınız iyi günlerde kullanın
danger link' Alıntı:
Hayırlısı olsun kazasız belasız kullanmak dileğiyle güle güle eskitin  14alkiss
HaKaN link' Alıntı:
Hayırlı olsun aracınız, kazasız belasız kullanmanız dileğiyle
Detayları çok güzel sıralamış ve anlatmışsınız  045thumbsup
SunLight link' Alıntı:
֖ncelikle hayırlı olsun.
Aracı nerden aldığınızı öğrenebilirmiyim acaba?Bende 1.6 edition almak istiyorum ama Edirne'deki bayi 38500 altına inmedi park sensörü, karter koruma verebilirim dedi.Dün Keşanı aradım orasıda 38200 dedi en son.Ayrıca sizden yan cam cıtalarına hiçmi ücret almıyacaklar yoksa işçilik ücretinimi? Bilgilendirirseniz sevinirim.
okan7134 link' Alıntı:
Gule gule kullanin,

Teşekkür ederim arkadaşlar, Allah hepimize kazasız belasız vede cezasız sürüşler nasip etsin inşallah :)

Aracı Kayseri'deki Opel bayiden aldım.  İstanbul'daki bir bayiden 37.850 ve İzmir arkasdan bir arkadaşın aracılığı ile 37.750 fiyat aldım ama yol masrafları ile gitmeye değmez diye uğraşmadım. Aslında burasıda 38.500 den aşağı inmiyordu ama bayide yıllardır çalışan çocukluk arkadaşımın hatrı, diğer aldığım fiyatların etkisi ve bir arkadaşada aynısının dizelinden aldırmam vs. etkilerinden bu fiyat ve hediyeler oldu. Cam çıtaları konusunda ne işçilik nede ürün ücreti vermiycem, oda aslında ordaki arkadaşımın kişisel kıyağı olucak. :) şuan tekrar alacak olsam, 38,5 dan bir kuruş aşağı vermezler sanırım. Bütün kozlarımı ve haklarımı kullandım.

Birde 700 lira daha veriseniz 2 yıl garanti uzatırız dediler, fikriniz nedir ?

Source

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hayirli olsun kazasiz belasiz surusler

SunLight

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aslında 700 e 2 yıl garanti cazip fakat 2 yıl sonra lpg dönüşümü düşünürseniz sıkıntı olurmu?lpg düşünmezseniz 2 yıl daha garanti mantıklı geliyor bana