katalizör iptali, fiyat ve teknik destek

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar acil yardım lazım özellikle denemişliği olanlardan...

Vectra GT 95 için egsozcu aracımın km.sini sordu 200 bin dedim ohoo dedi katalizör katalizör olmaktan çıkmıştır iptal edelim (orjinali çok pahalı olduğu için) yerine orta susturucu takalım dedi fiyat toplam 120 YTL.

1. katalizörü kesip alcak yerine (sanırım) standart bi susturucu takcak 120 YTL normal mi?
2. aracım 200 bine geldi diye katalizör iptali gerekir mi yani önce bi söküp içini kontrol etmek gerekmez mi?
3. vectra gt 94-96 kullanıcıları katalizör iptalini önerirler mi arıza lambası falan yanar mı yakıt artışı veya düşük devirde performans sorunu olur mu?

şimdiden teşekkürler.

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abim öncelikle egsozcuya neden gittin asıl sorunun tam olarak ne tam anlamadım ama...
1.katalizatörü komple keserse orayı birleştirir kelepçe yardımıyla fiyatı biraz garip geldi ama tam bilmiyorum..
2.araç 200 bin km ye geldi diye katalizatör iptal edilmez kontrolden ziyade araç arıza vermediyse katalizatör yüzünden sökülmez ... bazı ustalar ezberemi konuşuyor ne anlayamıyorum valla ama neden iptal etmek istemiş anlıyamadım açıkcası ..
3. arıza lambası yanmıyorsa kat. iptalini neden yapıyorsunu performans içinmi..?

saygılar..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Katalitik konvertörün ömrü kilometreye bağlı değildir. Bir bakışta bu teşhisi koyan ustaya helal olsun der, alnından öperim. Sökülen yere konacak bağlantının fiyatı çok yüksek. O fiyata neredeyse orta kalitede susturucu alınır. Diğer bir konu, katalitik konvertörü iptal ederken üzerine veya çok yakınına takılı olan lambda sensörünün yine aynı konumda monte edilmesi ve sağlıklı çalışması sağlanmalıdır. Bu işlemden sonra da yine kurşunsuz benzin kullanmanız gerekir.

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle teşekkürler.

hiçbir arıza durumu yoktu egsozcuya çift çıkışlı krom bir egsoz ucu almak için gittim aldım taktık çok güzel oldu ;) ama aracın altına bakınca egsozumun orta susturucu ve bağlantılarının (yaklaşık 1-1,5 m. kadar bi parça) vectra 2.0 A GL veya GLS tipi olduğu orjinal Vectra GT parçası olmadığı anlaşıldı zaten servisten daha önce bu konuda uyarmışlardı. şimdi o parça orjinali ile değişcek o tamam ama benim sorunum hemen bu değişcek parçanın ön kısmındaki katalitik konvertör oluyor... dediğim gibi iptal edelim yerine normal susturucu takalım dedi egsozcu...

bu açıklamanın da ardından baştaki 3 soru güncel :confused:
benim arabamda konvertör yüzünden arıza lambası yanar mı yoksa bu sadece yenilerde mi oluyor, bu modelde konvertörde lambda sensörü var mı yani? GT'ciler sizin de yorumlarınızı bekliyorum.

acil yardım lütfen.

Son düzenleme:

borabayraktarlar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba....
Şu anda benimde egzoz sistemi ile sorunum var...

Arabamın camını açtığımda ara ara çiğ benzin kokusu veriyor içeri.
Herşey kontrol edildi motor ile ilgili ne benzin hortumlarında nede v.s. v.s. kaçak var.
En son egzozdan kaynaklanıyor denildi.
Onuda araştırdım netten KESAN EGZOZ diye bi yer buldum egzoz üretimi yapıyorlar bi fabrika...

Adam baktı bi kaçak yok dedi ama katalizatör tam görev yapmıyor dedi.

ŞİMDİ İYİ OKUYUN: " Adam katalizatörü motordan ayırıp üst kısmını kesip içideki taşı değiştirecez dedi..."

Nasıl yani dedim elinde tamir için gelen katalizatörleri gösterdi. Harbiden kesip içindeki taşı değiştirmişler. işçilikleride çok iyi gibi geldi bana.

Katalizatör içindeki taş arı peteğine benziyor CORSA C için ellerinde uygun malzeme var.

Daha çok oto tamirciler için çalışıyorlar....

Son düzenleme:

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba....

Herşey kontrol edildi motor ile ilgili ne benzin hortumlarında nede v.s. v.s. kaçak var.
Onuda araştırdım netten KESAN EGZOZ diye bi yer buldum egzoz üretimi yapıyorlar bi fabrika...

ŞİMDİ İYİ OKUYUN: " Adam katalizatörü motordan ayırıp üst kısmını kesip içideki taşı değiştirecez dedi..."

Nasıl yani dedim elinde tamir için gelen katalizatörleri gösterdi. Harbiden kesip içindeki taşı değiştirmişler. işçilikleride çok iyi gibi geldi bana.

Katalizatör içindeki taş arı peteğine benziyor CORSA C için ellerinde uygun malzeme var.

ama orası istanbul benim derdime çare olmaz yine de bilgi için çok sağol özellikle istanbullular için alternatif olabilir.

konu güncel
GT'ciler nerdesiniz ustalar nerdesiniz :sorry:

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güncel

yok mu yardımcı olcak birileri :confused:

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle teşekkürler.

hiçbir arıza durumu yoktu egsozcuya çift çıkışlı krom bir egsoz ucu almak için gittim aldım taktık çok güzel oldu ;) ama aracın altına bakınca egsozumun orta susturucu ve bağlantılarının (yaklaşık 1-1,5 m. kadar bi parça) vectra 2.0 A GL veya GLS tipi olduğu orjinal Vectra GT parçası olmadığı anlaşıldı zaten servisten daha önce bu konuda uyarmışlardı. şimdi o parça orjinali ile değişcek o tamam ama benim sorunum hemen bu değişcek parçanın ön kısmındaki katalitik konvertör oluyor... dediğim gibi iptal edelim yerine normal susturucu takalım dedi egsozcu...

bu açıklamanın da ardından baştaki 3 soru güncel :confused:
benim arabamda konvertör yüzünden arıza lambası yanar mı yoksa bu sadece yenilerde mi oluyor, bu modelde konvertörde lambda sensörü var mı yani? GT'ciler sizin de yorumlarınızı bekliyorum.

acil yardım lütfen.

Abi katalitik konvertörde sorun yoksa iptal etme derim ben ...konvertör iptal olursa arıza ışığı yanar lambda sondası yüzünden ..ancak tam bilmiyorum ama yazılımla hata silinebilir(ne kadar olur bilmiyorum)...
GT derken , aracınız enjeksiyonlu olduğu için katalitik konvertör mevcut bu yüzden lambda sondası olması şart...yani arıza ışığı yanar anladığım kadarıyla daha evvel değişmiş parça orjinal değil içiniz rahat etmiyorsa orjinali ile değiştirin ama iptal etmeyin ederseniz bu hem maddi hemde çevreye sıkıntı vereceğinden ben iptal olmaması tarafındayım...saygılar..

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba....

S.a

Abi öncelikle şunu ifade edeyim sabahları motor soğuk olduğu için motor ısınana kadar zengin karışımla çalışacağından dolayı belli miktar çiğ benzin(egsozdan HC,CO,NOX gazlarının en fazla çıktığı zamandır.) atar ve koku yapar ayrıca sabahları az bir miktar egsozdan su çıkması normaldir...

KAtalizatör tam görev yapmıyorsa sensör bunu hata algılayıp arıza ışığı yakması lazım yani ya görevini yapar yada hiç yapmaz ama tıkalı olabilir...kat.ın içini arı peteğine benzetilebiliriz dediğiniz doğru yani ancak ben tamirini duymadım şu ana kadar...Abi bişiy sorcam bu KEşan Egsoz Edirne Keşan damı ??saygılar..

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi katalitik konvertörde sorun yoksa iptal etme derim ben ...konvertör iptal olursa arıza ışığı yanar lambda sondası yüzünden ..ancak tam bilmiyorum ama yazılımla hata silinebilir(ne kadar olur bilmiyorum)...
GT derken , aracınız enjeksiyonlu olduğu için katalitik konvertör mevcut bu yüzden lambda sondası olması şart...yani arıza ışığı yanar anladığım kadarıyla daha evvel değişmiş parça orjinal değil içiniz rahat etmiyorsa orjinali ile değiştirin ama iptal etmeyin ederseniz bu hem maddi hemde çevreye sıkıntı vereceğinden ben iptal olmaması tarafındayım...saygılar..

katalitik konvertörüm arızalı olsaydı veya tıkalı olsaydı arıza lambam yanar mıydı yani? yeni model araçlarda bu sonuç kesin ama kendi aracımdan emin olamıyorum... eğer arıza yoksa tabiki iptal etmicem ama nerden bilebilirim arızalı veya tıkalı olup olmadığını :confused:

Son düzenleme: