kalkışlarda düşük devirde çok sesli çalışma

esclade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar.
arkadaşlar bu gün sabahtan beri canımı çok sıkan bir sıkıntım var ve değerli yorumlarınıza ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

şöyleki aracım 55.000 km.de 2014 model astra j 1.6 cdti 136 hp manuel vites aracımı alalı yaklaşık 1 yılı aşkın bir süre oldu 30.000 de aldım.ve uzun zamandır debriyajın yukarıda kavraması durumu vardı ancak vites geçişlerinde aracın gidişinde vs.hiçbir sıkıntı yoktu hala.yok fakat birazda titiz olduğumdan ötürü acaba baskı balatamı bitiyor değiştireyimmi diye sorgulrken bu gün şireketten şöför bir abimiz sohbet esnasında konuyu duyunca ben bir bakayım dedi anlarız basit o iş dedi aldı anahtarı geçti direksiyona,ve bende yanına bindim,100-150 metre bastı gaza sonra durdu ardından aracı 2,ve 3 viteslerde kaldırdı birerkere araç kalkma eğilimi gösterdi,sonra debriyajı yeidirmeden ayağını hızlı çekerek 2 kere daha aynısını yaptı her ikisindede araç küt diye stop edip çalıştı haliyle birşeyi yok bunun dedi ve gitti.

akşam mesai bitipte aracıma binince (normalde radyom hep açıktır çook nadir kapalı olur) bu sefer kapalıydı 1 viteste manevra yapıp dönerken motor sanki sesli çalışıyormuş gibi geldi haliyle bende kıllanıp o sese odaklandım yol boyunca 1 viteste klkarkan 1000-1200 devire kadar sesli çalışıyor sonra devir yükselince sessizleşiyor ama ilk bayağı sesli daha önce hiç farketmemiştim inanılmaz moralim bozuldu bir sorunmu oldu araçta diye. yada müzikten ötürü fark etmemişmiydim diyorum herzaman dinlediğim seviyeye getirince radyonun sesini ses duymuyorum ama kapatınca yok diyorum kesin bir sorun oldu bayağı traktör gibi .biraz uzun oldu ama ne diyorsunuz bu arabanın muadili olan arkadaşlarım sizdede böylemi bi yardımcı olun lütfen.

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yag seviyesini kontrol edin. Arkadaşın yaptığı testten birşey olmaz. Yada Karter muhafazaya baktırın.

Son düzenleme:

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sesi duymadan net bişey diyemeyiz. Aracı sürekli kullanan sizsiniz. Bakım durumu, hangi yağ koyulduğu gibi şeyler de etkiler.
Ama şöyle bir durum var, 1.6 CDTI'in alt devirlerinde enjektör sesi üst devirlerine göre daha fazla geliyor. Alt devirlerde dizel hırıltısi duyulurken, üst devirler biraz gürültülü çalışan benzinli gibi.

esclade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlarım hepinzie ilgilenip cevap yazma zahmetinde bulunduğunuz için içtenlikle teşekkür ederim.

ben dayanamadım opel erdemire gittim :) usta baktı dinledi tur attı ve birşeyi yok bunun dedi, neredeyse gaz vermeden o ilk harekette dikiş makinesi gibi çalışır normaldir dedi, hafif gaz ver duymazssın bile dedi. bununla yetinmedim opel gürsese gittim, onlarda teste aldı denemeye çıktı bilgisayara bağladı sıfır sıkıntı abi sen kuruntu yapmışsın dedi.sonra bir usta abi senin bakışlarından anladım sen hala tatmin olmadın sanırım, gel öyle ise ben sana bir güzellik yapayım dedi, iki farklı 1.6 cdti manuel gösterdi, abi sırayla bin ve kaldır bak bakalım seslerine dedi, araçların ikiside 50.000 k.altı km.de, ikisinede sırasıyla bindim aynı sesi onlardanda alınca rahatladım ben çok pimpirik yapıp kitlenmişim sese anlaşılan :)

Son düzenleme:

esclade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu arada konu ile alakasız ama bilgi vermesi açısından birşey daha paylaşmak istiyorum.

araç bir kaç farklı hata verdi kısa hüzme far,uzun hüzme far,airbag, falan filan dedilerki abi bu hataları genelde akü biterken verir.aa dedim 3 aydır start stop çalışmıyor saat gibi çalışırdı birgün çalışmamaya başladı o gün bugündür çalışmıyor 3 ay oldu dedim.tamam işte abi akü yeterli güç üretemez ise start stopta çalışmaz dediler.kaputu açıp bir baktıkki akü başlarından asitler çıkmış hemen değiştirin dedim akü değişti anında start stop devreye girdi ve hatalar gitti. başınıza gelirse bilginiz olsun.

ilaveten güncel akü fiyatı AGM 80 GM START STOP KAMPANYALI %20 İNDİRİMLİ =820 TL ödedim.