İşte Koltuk Revizyonu

ADEMÜÇÜNCÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar 1997 model transporter aracımın koltuk süngeri yıprandığı için yan kanat dışa doğru açılıyordu ve otururken de rahatsızlık veriyordu. Ben de koltuk kılıfını çıkarmaya karar verdim. Eminim Opel'lerde de durum farksızdır yani koltuğun kılıfını sökmek için oturak yeri ile yaslanma yeri arasında kalan plastik bir korniş vardır birbirine geçmeli şekilde o kornişi çıkarınca kılıf rahatlıkla çıkıyor. Ayrıca kafalığın da yuvalarını çıkarmak için tornavida ile biraz kanıtıp yuvasından çıkarıyorsunuz o kadar.

Şimdi uygulamaya henüz başlamadım ama gerekli olan en sağlam malzeme 3M yapıştırıcı sprey. Biraz pahalı bir yapıştırıcı ama kesin ve sağlam çözümün tek yok yolu bu. Satış fiyatı 25-40 tl arasında değişiyor. Döşemeciye gitseniz de sizden tamir parası olarak en az 40 tl alacaktır. Tabi bally gibi geçici çözüm vadeden ve bir süre sonra süngeri tamamen kullanılmaz hale getiren yapıştırıcılarla yapmazsa..

Şimdi yapıştıracağınız alana 3M sprey sıktıktan sonra elinizle çatlağı birleştiriyorsunuz . Birleşirdikten sonra ip ,kemer gibi birşeyle sıkıştırarak sabitlemek gerekebilir. Tabi 3M eğer hemen kuruyorsa el ile tutturup biraz beklemek yeterli olabilir. Bu işlem tamamlandıktan sonra da süngerin üstüne ince bir keçe yapıştırarak destek vermeniz yeterli. Başka bir arkadaş da 40 tl ye aynı araca bu işlemi döşemecide yaptırdı ve 8 aydır sorunsuz kullanıyormuş.. Umarım bilgiler yararlı olmuştur
5mv5.jpg

el3v.jpg

0rs2.jpg

zwjx.jpg

xeux.jpg

8q4x.jpg

ADEMÜÇÜNCÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler ben de söküleceğini sanmıyordum ama arkadaş söyleyince denemeye karar verdim ve çok basit bir şekilde söküldü. Aslında eminim ki sadece VW değil çoğu firmanın bu şekilde basit sökülür.Çünkü üretici firmalar ileride tamir edilmesi kolay olsun diye sikişsiz bir şekilde geçme olarak yapıyor. Kaldı ki hem süngerinde hem de iskeletinde etiketli ve kabartmalı parça numarası var. Yani bi nasıl sökül takıyorsak fabrikada aynı şekilde söküp takıyor

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Koltuklar 3 aşağı 5 yukarı aynılar.Sadece spor koltuklarda ve gergisi çok olan koltuklarda gergi için kullanılan metal klipsler daha fazla ve sökmesi zahmetli.Gerisi aynı hemen hemen.

ADEMÜÇÜNCÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bu arada 3M ye gerek kalmadı. Bir ev koltuk döşemecisi arkadaşta da aynı araçtan var. O bally ile yapıştırmış ve çok iyi olmuş. Sadece yapıştıracağınız bally'nin 1-2 liralık tüp bally lerden olmaması gerekiyormuş.. Ayakkabı tamircilerinde olan kutu bally'ler kaliteliymiş. Sünger arasına falçata ile ince çizikler atıp yapıştırmak kafiymiş. Ağır yarıklarda süngerin üstüne 0.5 mm'lik sünger kaplama ile de ömürlük oluyormuş bilginize