Hyundai Accent Era Hakkında Herşey + ( Değişiklikler)

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Herkese merhabalar

Son zamanlarda sınavlara hazırlanıyor olmamdan dolayı arabayla çok fazla ilgilenemiyordum. Hatta şöyle ki arabayı 3 haftadır yıkamaya bile vaktim olmamıştı. Ama yinede az çok birşeyler yapmaya çalıştım. Mesela en basitinden ailecek gezmeyi seviyoruz ve dolayısıyla gezerken de çok kayboluyoruz o yüzden navigasyon almaya karar verdim. Aslında bundan yaklaşık 3 sene öncede Piranha'nın Blazer denen modelini almıştım ama çok kullanışsızdı ve 1 yıl ücretsiz harita güncelleme özelliği vardı. Ayrıca zamanla ıslak mendille silmekten olsa gerek üst kısımdaki koruyucu plastik tabakada lekelenme (nemlenme) oluştu.
B9kpO9.jpg

O yüzden şimdiki Piranha'lar da dahil tavsiye etmiyorum. Kısaca almışken Tomtom gibi bu konularda uzman markaları tercih edin derim.
OdP1NZ.jpg

Yeni aldığım cihaza gelirsek Tomtom Start 60 modeli. Önceki navigasyonu'ma göre kıyaslama yapıcak olursam.

# Avantajları :
1- Ekranı büyük (6 inch) olduğu için gözünüzü yoldan ayırmadan kolayca rotanızı görübiliyorsunuz , müdahale edebiliyorsunuz.
2- Tomtom'un ömür boyu harita güncelemesi bedava sunuyor olması çok büyük bir avantaj. Çünkü Piranha'nın bile 1 yıldan sonra harita güncellemesine ücret istemesi (40 lira) çok gülünç.
3- İşlemci hızı 400 mhz olduğu için hiçbir şekilde kasma , donma , gps'in kendini geç güncellemesi vs. olmuyor.
4- Radar (+ Gezici radarları dahi farkediyor diyorlar), trafik ışıkları , keskin virajlar , hız limitleri , + sizin ilave koyduğunuz hız limitleri , tehlike yaratabilecek kaza , patlama gibi şeyleri önceden farketmesi ve uyarması takdire şayan.
5- Çözünürlük (800x48) konusunda çok başarılı.
6- Renk parlaklığını ve arka plan temasını kendisi otomatik olarak ayarlıyor. Bu sebeple gece sürüşlerinde gözü yormuyor.
7- 64 GB'a kadar artırılabilir hafıza özelliği var.
8- Batarya ömrü (2 saat) çokta fazla olmasa da önceki ürüne göre uzun.
9- Yeni bir harita güncellemesi geldiği zaman açılırken uyarı yapıyor.
10- Aracı çalıştırdığınız zaman kendini otomatik açıyor , kapatırken de otomatik kapatıyor.
11- Sesli yönlendirmeleri kolay anlaşılıyor.
12- Hedefe en yakın park yerlerini gösteriyor.

# Dejavantajları :
1- Takılırken kolay takılıyor olsa da çıkarırken epey uğraştırıyor.
2- Önceki cihazımda görüntü ve ses verebilen portlar mevcuttu. Kısaca geri görüş kamerası veya kulaklık takma , ana ünite olarak kullanma , video seyretme gibi özellikler mevcuttu. Malesef bu portlar Tomtom'da mevcut değil. Video çıkışı bile olsaydı eğer geri görüş kamerası alıp takmayı düşünüyordum.
3- Önceki cihazımda olmasa bile Tomtom'un Go modellerinde Bluetooth özelliği mevcut ama ne yazıkki bu modelde yok.
Haricinde de hiçbir eksiği yok. Kısacası ben çok memnun kaldım ama fiyat konusuna girersek biraz tuzlu geliyor olsa da piyasada ki diğer ürünleri gördükten sonra gayet normal olduğunu anlayacaksınız.

Montaj konusunda ben biraz daha orjinal olmasını tercih ettim. Ön camın sol köşesine konumlandırdım güç kablosunu kapı fitili'nin oradan geçirdim. Böylece kablo kirliliği olmadığı gibi kolay hakim olabileceğim bir yer olduğu için sürüş tehlikesi de yaratmıyor.

Ürün ile ilgili gerekli bilgiler ve fiyat ;
m8nv3Z.png

Haricinde kutu içeriği ve bir kaç parça resim ;
oz1BO7.jpg

lzVnZE.jpg

8EJpak.jpg

Not : Diğer resimleri silmişim yeniden çekip atarım.

Bunun yanında birde kış gelmeden arabaya bir pasta-cila yaptırayım dedim ama gittiğim çoğu yıkamacı 150-200 liralar'dan bahsettiği için kendi işini kendim yapmaya karar verdim. Bende kalitesini bildiğim AutoKit'in pasta-cilasın'dan 3 tane (Tanesi 6 lira) aldım. Bunun yanında birde pasta-cila yapmak için sünger lazımdı bende Evkur'dan Gojo marka 3'lü pasta süngeri aldım (10 lira). Malzemeleri tamamladıktan sonra bir hızla kolları sıvadık ama makinasız pasta-cila olmayacağını 1 saat sonra farkettim ama iş işten geçmişti. Uygulamayı tek başıma yaptığım için yaklaşık 2 saat sürdü ve bitirdikten sonra kollarım tutmuyordu. Ama işi bitirdikten sonra arabanın o halini gördüğünüz zaman deydiğini anlıyorsunuz.
R6qdA6.jpg

Püs Noktalar ;
1- İşe erken saatlerde başlayın. Aksi halde o yorgunlukla dinlenmeden yıkamak çok zor oluyor. Aynı gün iş bitiminden sonra da yıkanmazsa leke yapabiliyormuş.
2- Bunun yanında cam çıtaları , kapı çıtaları , tavan rayları , far ve sinyal köşeleri gibi yerleri benim gibi kağıt bantla bantlamanızı öneririm çünkü daha sonra ekstra temizlik gerekebiliyor.
3- Çokta gerekli değil ama deneme amaçlı kolay bir bölgeden başlayarak amatörlüğünüzü atabilirsiniz çünkü daha sonraları işinizi çok kolaylaştırır.
4- Almışken en az 3 tane alın diğer türlü yetmeyebiliyor.
5- İmkan varsa yardım edecek bir kişiyle işe başlayın. Yada pasta makinesi bulup kısa sürede işi halledin.
6- Arabanın kaportası soğuk olmalı yani güneş altında uygulamayı yapmayın diğer türlü leke yapıyor.

Birde bunun yanında arabamıza binen hanımefendiler'in tırnaklarında oje eksik olmadığı için her kapıda ayrı bir renk oluşmuştu neyse ki pasta ile hepsini temizledim ama yinede bu çözümden tümden kurtulmak adına internetten üzerinden koruyucu folyo (6 lira) aldım. Henüz uygulayamadım çünkü ısı tabancası gerekiyor. Boş bir vaktimde reklamcı'ya gidip halledicem. Almak isteyenlere tavsiye ederim.
gLB7ML.jpg

Not : Bu arada 10.000 bakımından bu yana 1.000 kilometre yaptım. Tam sentetik yağın faydasını ciddi biçimde gördüm. Özellikle eskiden tam dolu depoyla 800 kilometre civarı gidiyordum yağ değişimi sonrası ise 900 kilometre yol yapabiliyorum.
XY5Vb3.jpg

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güle güle kullan navigasyonu...bunların androidli olanı varmı acaba bilgin varmı? torque adlı programı yükleyebileceğimiz bir versiyonu olsa çok işime yarar aslında...

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
güle güle kullan navigasyonu...bunların androidli olanı varmı acaba bilgin varmı? torque adlı programı yükleyebileceğimiz bir versiyonu olsa çok işime yarar aslında...

Teşekkür ederim :) Diğer markalar hakkında pek bilgim yok ama Tomtom'lar da Linux işletim sistemi var.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Doğukan bu cilaları internettenmi aldın?

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Doğukan bende bu üründen alayım diyorum. Biraz tuzlu ama değer sanki.

http://www.hepsiburada.com/liste/cb....aspx?productId=otm095602&categoryId=20035736

Nadir Abi bu ürün cila ama. Eğer imkan varsa pasta da al yanında derim.
Mesela bizim burda 3-4 tane yıkamacı Belco'nun pastalarını kullanıyor. Pasta makinesi alırsam ilerde bende almayı düşünüyorum.
http://www.hepsiburada.com/liste/pr...03&categoryid=20035740&sku=OTM095603&rcm=a.rp

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Doğuhan aslında ben pek pasta taraftarı değilim. Çünkü neticede pasta da bir nevi zımpara görevini yapıyor onun yerine diyorum ki kaliteli bir cila aracın boyasının korunmasın da fayda eder gibi me geliyor.

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Doğuhan aslında ben pek pasta taraftarı değilim. Çünkü neticede pasta da bir nevi zımpara görevini yapıyor onun yerine diyorum ki kaliteli bir cila aracın boyasının korunmasın da fayda eder gibi me geliyor.

Aslında Nadir abi pasta konusunda ben bugüne kadar şikayet görmedim. Pasta'dan ziyade pasta makinesi zımpara görevi yapıyor biraz uzun süre çalıştırıldığı zaman ısınıyor ve 2-3 kat attıkları zaman boyayı kaldırabiliyormuş. Özellikle bazı bilinçsiz insanlar tampon,ayna gibi plastik yerlerde kullanıyorlar ondan sonra boyası kalktı diye şikayet ediyorlar. Ayrıca cila genelde çizik giderici değilde parlaklık vermek ve güneşte ekstra koruma sağlamak için pasta'dan sonra uygulanıyor.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Pasta ile işte araç üzerinde çizikler filan varsa onu temizlemek ve oksitlenmeleri sonra da cila ile parlatmak ama burada asıl işi aslında sanırım cila görüyor. Çünkü koruyucu katman cila sayesinde oluyor diye biliyorum. Gerekmedikçe bence pasta atmamak lazım.