Hyundai Accent Era Hakkında Herşey + ( Değişiklikler)

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
bu motor kapaklarına bayılıyorum bizim opellerde plastik parça bende altına ses yalıtım sünger(frex)kaplamıştım servistekiler uzayı görmüşcesine şaşırdılar birde bu kapaklar neden kırılır merak ediyorum benimkide kendi kendine kırılmış 2 3 cm kadar japonla yapıştırdım ama olmadı

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
bu motor kapaklarına bayılıyorum bizim opellerde plastik parça bende altına ses yalıtım sünger(frex)kaplamıştım servistekiler uzayı görmüşcesine şaşırdılar birde bu kapaklar neden kırılır merak ediyorum benimkide kendi kendine kırılmış 2 3 cm kadar japonla yapıştırdım ama olmadı

O zamanla dizelin titreşimli çalışması yüzünden daha da büyür japon falan fayda etmez yani. Şimdiden çıkma motor kapaklarına bakmaya başla :D Bu arada incelemeyi beğenmedin mi hiç oralı olmamış sın kardeş :D

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
O zamanla dizelin titreşimli çalışması yüzünden daha da büyür japon falan fayda etmez yani. Şimdiden çıkma motor kapaklarına bakmaya başla :D Bu arada incelemeyi beğenmedin mi hiç oralı olmamış sın kardeş :D

yazıyı beğendim accent kullandığmı hatırlamıyorum o yüzden yorum yapmadım getz olsaydı yorum yağmurna tutabilirdim:)bu arada frenlerden şikayetçi olursan bana mesaj at özelden :)

qosmio

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhabalar
Bugün boş vaktim olması sebebiyle aracımın periyoduk (10.000) bakımını yaptırdım.
8EXq47.jpg

Elimde önceden kalma hava filtresi olduğu için 5 Litre Mobil Süper 3000 5-30 tam sentetik motor yağı (125 lira) ve yağ filtresi (25 lira) aldım. Bir kaç tane de aksilikler yaşadım. Ön taraftaki motor takozu eskidiği için sarsıntıya sebep olmuş ve turbo ile intercooler arasındaki hava borusunu ayak kısmından çatlatmış. Alüminyum olduğu için gidip onarımını yaptırdım (25 lira). 1 tane motor takozu cebimize sıkışmış oldu. Onun yanında sis farı ampullerini yeniledim(H27 tip Alman malı 30 lira). Birde ön sol taraftaki amortisör'de yağ kaçırmaya başlamış. Böylece arabanın üstündeki patlak amortisör sayısı ikiye yükseldi. Başka da çok şükür bir aksilik yaşamadık. Asıl meselemize dönücek olucak bakımdan önce ustamın tavsiyesi üzerine 10-40 yağ koymuştuk ve aracımda rölantide epey bir titreşim meydana gelmişti. Bugün itibarı ile 5-30 tam sentetik yağa geçiş yaptık.
aBg4oB.jpg

Aradaki farkı anlatmadan önce şunu belirtmek isterim tam sentetik yağlar genel anlamda piyasanın en pahalı yağı olarak görünüyor olsa da düzgün bir yağlama ve motor ömrü açısından yeni nesil araçlar (Euro 4 ve devamında gelenler) için olmazsa olmaz. Şimdi konuya tekrardan dönecek olursak yağ değişiminden sonra ciddi biçimde farklar yaşadım bunları madde madde yazıcak olursam ;

1- Motorda daha fazla devirlenme (canlılık) isteği farkettim.
2- Rölanti de çok büyük bir fark görmesem de ara hızlanmalarda ve sabit hızlarda motorda çok daha sessiz bir karakter oluştu.
3- Agresif kullanımlarda bile ortalama 6 litre üstünü geçmemeye başladı.
4- Rölantide ve kalkışlarda farkedilen titreşim ortadan kalktı.
5- + Özlediğim performans geri geldi. :)

Kullandığımız motor yağı bu ; (Resim Alıntı);
AYGoNq.jpg

Bakım yapılmadan önce rölantide motor gürültüsü ;
http://www.youtube.com/watch?v=W8h_hc_AmZQ&feature=youtu.be

Not : Ustamın fazla vakti olmadığı için amortisörleri değiştiremedik. Vaktim olursa onları da yakında değiştirip yaşadığım farkları sizlere aktarırım.

Motor yağı olarak bu yağı tavsiye ederim. Daha yeni teknoloji..

85c1c6d6268bc2d74020841cea70b204.jpg

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Abi tavsiyen için teşekkür ederim ama bu yağı ben sanayide epey aradım bulamadım. Resmi sitesinde de bunu tavsiye etti ama bulamayınca o yağı koyduk zaten çokta önemli değil Mobil olduktan sonra gerisi çokta önemli değil artık bir dahakine o yağı tercih ederim :)

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim sattığım 1.9cdti vectranın kapağı da titreşimi artırıyordu, bu yalıtım malzemesini taktir ettim, hyundai +1. Ayrıca doğukan 5w-30 yerine 0w-30 veya 0w-40 koysan, ekonominin belini kırarsın, çok farkettiriyor motor yağı. ava akışmetresinin de temizliği çok önemli.
Ek olarak koltuk temizleme işinde fikir alıcam senden bi ara, benim koltuklarda kıç teri lekesi var :D

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Benim sattığım 1.9cdti vectranın kapağı da titreşimi artırıyordu, bu yalıtım malzemesini taktir ettim, hyundai +1. Ayrıca doğukan 5w-30 yerine 0w-30 veya 0w-40 koysan, ekonominin belini kırarsın, çok farkettiriyor motor yağı. ava akışmetresinin de temizliği çok önemli.
Ek olarak koltuk temizleme işinde fikir alıcam senden bi ara, benim koltuklarda kıç teri lekesi var :D

Motor yağı fark ettiriyor haklısın ama sonuçta tam sentetik olduktan sonra 5-30 da yeter :) Zaten şuan da servis Shell'in 5-30 yağına kullanıyor.Koltuk temizleme konusunda tabi ki yardımcı olmaya çalışırım sıkıntı etme.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
kardeşim benim bagajdada kum suyu lekesi var sence çıkarır mı o ürün

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
kardeşim benim bagajdada kum suyu lekesi var sence çıkarır mı o ürün

Şimdi Çağatay denemekte fayda var. Ama ben bu ürünle vişne lekesi , sakız lekesi falan çıkardım. Ama yinede 10 lira bir fiyatı denemekten zarar gelmez. Yanlız şunu bil baya kaliteli bir ürün diğer markalara kanıp daha kaliteli daha da çok leke çıkarır zannetme boşuna para vermiş olursun. Bu arada Çağatay benim sanada bir sorum olucaktı :)

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Şimdi Çağatay denemekte fayda var. Ama ben bu ürünle vişne lekesi , sakız lekesi falan çıkardım. Ama yinede 10 lira bir fiyatı denemekten zarar gelmez. Yanlız şunu bil baya kaliteli bir ürün diğer markalara kanıp daha kaliteli daha da çok leke çıkarır zannetme boşuna para vermiş olursun. Bu arada Çağatay benim sanada bir sorum olucaktı :)

tüh baudan alsaymışım keşke bu akşam görmüştüm sor kardeşim istersen özel at whatsapp kullanıyorsan numarı yaz ordanda konuşabiliriz