Hararet sorunu

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet yine ben:) dün tekrardan servise gittim Opel Balkan'a..servisteki ustaya olan arızayı söyledim oda hemen işleme geçti..2 saat kadar bekledim tüm sigortaları,fan kademelerini termostat açmasına baktığını söyledi ve araçta bi sıkıntı olmadığını söyledi..fakat fanın yinede 105-110 aralarında açtığını söyledi bende bi sıkıntı olurmu dedim hayır hiç bi sıkıntı yok çünkü fanda termostatta çalışıyor dedi..yardımlarınız için tekrardan çok teşekkürler kazasız belasız günler hepinize..

inşallah doğru biliyorlardır. inşallah o motorun çalışma sıcaklığı o şekildedirde sorun yaşamazsınız. siz yinede 3lt kırmızı antfriz olması gerektiğini motorda unutmayın.100 derecenin üzerindeki çalışma sıcaklığında kaynamaya engel olacak olan antfriz ve sistemde herhangibir kaçak olmayıp basınç altında çalışmasıdır. herhangibir kaçak olmayıp 3lt kırmızı antfriz de sistemde olduğu sürece suyun kaynama noktası 115 derece civarında olur tahminim buda sizin aracınızın ve diğer bu tarz motorlu araçların hararet yapmasını engelleyen şeydir...
şimdi aklıma motordaki yağın sıcaklığı takıldı. soğutma sistemi 110 civarında çalışıyorsa yağ sıcaklığı daha yüksekdir. o zaman bu motor kaliteli sıcağa dayanımı yüksek olan bi yağ ister zira yanlış bilmiyorsam motor yağınıda yağ soğutucusu motor suyuyla soğutuyor... kalitesi düşük yağ sıcaktan dolayı özelliğini yitirip buharlaşmaya başlar...
5w40 tavsiye ederim 5w30dan sıcağa dayanımı daha yüksektir...

MuRaTTTBJK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araca antifriz konulmadı galiba kardeşim..haftaya dediğin yağdan koyduracağım ve antifriz ekleteceğim..ilgin için çok teşekkürler..