Hararet sorunu

MuRaTTTBJK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayır oraya baktırmadım hiç.opel odak servisini aradım ama geç kalmışım 15:30 kapatmışlar. 1 aydır bu yüzden araca binemiyorum.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bilgi verecek biri yokmu:confused:

nasıl bir bilgi kaldıki bilipte söylemediğimiz abicim. yaptırmanız gerreknleri yazdığım mesajlardan bakın bir daha derim. muhtemelen radyatör fanınızın rezistansmıdır nedir o parçası bozuk. videosunuda paylaşmışım yerinide tarif etmişim. kontrol ettirmemişsiniz 4 aydır... conta yanmasınımı bekliyorsunuz yapmayın gözünüzü seveyim...

MuRaTTTBJK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yener kardeşim kusuruma bakma Allak bullak etti bu sorun beni..her gittiğim usta aynı şeyleri söylüyor dejavu yaşıyorum..yanlış anlamayın siz yardımcı olmaya çalışıyorsunuz ama ustalar anlamıyor dediklerinizi arabanda birşey yok deyip duruyorlar şaşırdım kaldım

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yener kardeşim kusuruma bakma Allak bullak etti bu sorun beni..her gittiğim usta aynı şeyleri söylüyor dejavu yaşıyorum..yanlış anlamayın siz yardımcı olmaya çalışıyorsunuz ama ustalar anlamıyor dediklerinizi arabanda birşey yok deyip duruyorlar şaşırdım kaldım

abicim sende haklısın. benim yurtdışıda olmak üzere birçok kullanıcının yazdıklarından anladığım 1.6 motor (turbosuz benzinli) yüksek hararetle çalışıyor fakat sizinki kadar değil. yurtdışı forumlarda 108 derecede fanı açan insanlar var ve onlar bu durum yanlışmı diye sorgularken sizinkinin 115 de açması acil müdahale gerektiren bir durum. benim anladığım kadarıyla 115 derece üst sınır. yani son nokta sonrası sakat.
yapılacak iş basit opcom veya tech 2 cihazıyla radyatör fan testine girilecek. 1. kademe testi yapılacak. bakılacak çalışıyormu diye. sonrasında 2. kademe.
muhtemelen birinci kademe çalışmayacak aracınızda. sonrasında bu fanı kontrol eden beyne ve radyatör üzerindeki rezistansa bakılacak... en iyi ihtimal rezistans gidik. oda 100 lira civarı olmalı. kötü ihtimal fanı kontrol eden beyin. o tamir oluyodur sanırım....
bunu özel servisler yada yetkili servisler test edebilir edebilmelide...
normal her markaya bakan ustaya gitmeyin. zira opele özel olan cihazla bu iş 5 dakikada anlaşılır...
hatta şöyle yapın özel bir servise uğrayın benim aracımın fanının birinci kademesi çalışmıyormuş test cihazıyla kontrol edermisiniz deyip kontrol ettirin. hararet 115 e kadar çıkıyor dediğinizde muhtemelen bu arabalar böyle diyecekler...o yüzden siz direk fanın ilk kademesi çalışmıyor derseniz daha kolay olur işiniz...

MuRaTTTBJK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dediğin gibi yapacağım kardeşim haftaya Cumartesi günü opel odak servisine gideceğim hatta iPad'ide götüreceğim yazdıklarını bizzat okutturacağım servistekilere..yoksa dediğim gibi bi sıkıntı yok deyip gönderiyorlar..

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dediğin gibi yapacağım kardeşim haftaya Cumartesi günü opel odak servisine gideceğim hatta iPad'ide götüreceğim yazdıklarını bizzat okutturacağım servistekilere..yoksa dediğim gibi bi sıkıntı yok deyip gönderiyorlar..

eğer bir sıkıntı yok derlerse ellerindeki bilgisayardan size aracınızın motor kodunun normal çalışma sıcaklığını göstersinler.yani illaki ellerinde motor kodlarının normal değerlerini gösteren bir bilgisayar yazılımları mevcut ordan normal çalışma sıcaklığı değerlerini açıp bakıp sizede kanıtlamalarını isteyin bizde yanlış biliyorsak öğrenmiş oluruz böylece..

MuRaTTTBJK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tabikide olur kardeşim..tekrardan ilginiz,önerileriniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim..

MuRaTTTBJK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün en sonunda servise gittim cihaza bağladılar arıza kodu yoktu yine,daha sonra ustaya fan kademelerini kontrol ettirdiim 1. Kademede 2.kademede gayet iyi çalışıyor..daha sonra usta hortumları kontrol etti herhangi bi genleşme ve motor sıkışması yok motor gayet rahat dedi ama yine fan 110 da devreye giriyor 1.kademe..sigortalardada sıkıntı yok roledede sıkıntı yok dedi..yani yine 110 da açıyor şaka gibi..

MuRaTTTBJK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet yine ben:) dün tekrardan servise gittim Opel Balkan'a..servisteki ustaya olan arızayı söyledim oda hemen işleme geçti..2 saat kadar bekledim tüm sigortaları,fan kademelerini termostat açmasına baktığını söyledi ve araçta bi sıkıntı olmadığını söyledi..fakat fanın yinede 105-110 aralarında açtığını söyledi bende bi sıkıntı olurmu dedim hayır hiç bi sıkıntı yok çünkü fanda termostatta çalışıyor dedi..yardımlarınız için tekrardan çok teşekkürler kazasız belasız günler hepinize..