hala ne olacağıma karar veremedim

hubus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Melih,

Yapacağın işi seçme kriterlerin öncelikle çok yanlış...Çok para getirir diye bir seçim kriteri maalesef yok. Herşey senin ne yapabileceğine bağlı. Çok para kazanan mühendis de vardır, ay sonunu zor getiren de...

Para, ün tek başına bir kriter olamaz.

İbrahim ilkokul 3. sınıfta "ne yapmak ve ne olmak" istediğine karar vermiş ve o yolda ilerlemiş..

anladığım kadarıyla senin böyle bir durumun yok...hangi meslekte para daha çoksa o işe girecekmiş gibi bir halin var...

iç mimarlık istiyorsan çizim yeteneğin vs. olması lazım, sadece istemekle olmuyor bazı şeyler...

Herşeyden önce senin ilk yapman gereken Türkçe'yi doğru dürüst kullanmak. Onu beceremezsen, bu dediklerinden hiçbiri olamazsın unutma...

şimdiden iyi şanslar.

MadeN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bak canım kardeşim ben yaklaşık 10 yıllık bi inşaat mühendisiyim. Eğer babanda para varsa mezun olduktan sonra kendi işini kurabilirsen inşaat mühendisi olderim. Ama arkan sağlamdeğilse sadece diplomalı amele olup şantiye şantiye gezersin.:(

selam sevgili meslektaşım deneyimlerinize saygı duyuyorum fakat bence yanlış tespitler bunlar:(

eğer babanda para varsa herkonuda çalışmadan bişeyler elde etmen mümkündür çünkü o zamanında senin yerinede çalışmıştır!

ben tam 2 yıl ankarada çok büyük şantiyelerde çalıştım örn : cepa, 365, hızlı tren

zordur ama parası güzeldir ayrıca inanılmaz zevklidir şuan 1 yılı aşkın zamandır proje bürosunda statik hesap yapmaktayım elimdeki programlara %100 hakimliğim burda kalacağımın en büyük göstergesidir. siz sanırım bu mesleği görmeden tanımadan sadece öss kağıdındaki tercihler sırasından dolayı seçtiniz. sevmeyene tam bir işkencedir. fakat bu işi böyle kötülemeyi 10yıldır mühendis sıfatı taşıyan birisine yakıştıramadım üzüldüm!

kimse size "diplomalı amele" olun demiyor siz kendinizi gösterip o şantiyenin 1 numarası proje müd. olup ayda 7.000$ ile işe saat 11 de gitmekten bahsetmiyorsanız!.. :D veya projeden hiçbir şekilde anlamayıp şantiyede kalfaların eline bakmaktan bahsetmediyseniz!..

eğer çalışmaktan gocunmuyorsan!!! (bak bu çok önemli) ayrıca statiği sevebilceksen ki bence dünyanın en zevkli işidir kendisi.. toza toprağa aldırmadan çalışıp en sonunda yaptığın yapıyı gezerken göğüsünü kabartmaktan hoşlanıyorsan :D biçilmiş kaftandır bu meslek!

sanırım sevgili meslektaşım bir önceki mesajımda söylediklerime bir örnek olabilirsiniz! ;)

İnanç beye %100 katılıyorum bu arada meliiiihh :D

Son düzenleme:

coyote

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sen iç mimar ol işin hemen hazır yanımda:)
ama 8 sene sonra devam ediyor olurmuyum bilmiyorum:)

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Melih,

Yapacağın işi seçme kriterlerin öncelikle çok yanlış...Çok para getirir diye bir seçim kriteri maalesef yok. Herşey senin ne yapabileceğine bağlı. Çok para kazanan mühendis de vardır, ay sonunu zor getiren de...

Para, ün tek başına bir kriter olamaz.

İbrahim ilkokul 3. sınıfta "ne yapmak ve ne olmak" istediğine karar vermiş ve o yolda ilerlemiş..

anladığım kadarıyla senin böyle bir durumun yok...hangi meslekte para daha çoksa o işe girecekmiş gibi bir halin var...

iç mimarlık istiyorsan çizim yeteneğin vs. olması lazım, sadece istemekle olmuyor bazı şeyler...

Herşeyden önce senin ilk yapman gereken Türkçe'yi doğru dürüst kullanmak. Onu beceremezsen, bu dediklerinden hiçbiri olamazsın unutma...

şimdiden iyi şanslar.
aynen katılıyorum ;
genç arkadaşım, ne yaparsan yap ama mutlaka işinde kariyer yap sıradan olursan,vasatı gecemezsen ne iş yaparsan yap aldığın ücret seninle aynı işi yapanlardan daha aşağıda olacaktır bu yüzden her yerde olması gerektiği gibi iş hayatında da dürüst,bilgili ,becerili,çalışkan,azimli,müsbet hırslı ve kariyer sahibi olmalısın sonrası gelir zaten,seçimini dikkatli yap,istediğin,gönlünde yatan işi yap öyle yap ki başarılı olasın KOLAY GELSİN............

MadeN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sen iç mimar ol işin hemen hazır yanımda:)
ama 8 sene sonra devam ediyor olurmuyum bilmiyorum:)

hehehehehe :kop: :kop: süper... sanırım sölediklerin biraz fazla açık olmuşş :d

mlh.94

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet haklısınız ben aslında böle demek istemedim ben inşaat mühendisliğini parasından değil sevdiğim için istiorum babam iç mimar ama ben onun gibi olmak istemem sürekli iş kovalıor ben onu hiç ofiste görmedim süreli arbanın tepesinde izmirde ne kadar hasane projesi varsa oralardsa benim tanıdığımbirçokinaşaat mühendisi tanıdığım var onların yaşantısı çok hoşuma gidiyor bende hep onları örnek almışım ben inanç abi için bişey sölemek istiorum ben sadece foruma geyik yapmak için konu açmıorum geleceğimle ilgili aklıma çok şey takılıo v çaresiz kaldım ama bu günden itibaren gemiiliği bıraktım tamamen artık isteğim değil kararım inaat mühendisliğidir dün gece aklımda çok şey oluştu inşaat mühendisliğini düşenerek gece sabahladım hep soru çözdüm ama yine söleme istiorum ben yanlış tabir kullandım benim için meslekte para ikinci planda kalıor tamamen kariyer yapmak ilk hedefm oldu

MadeN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet haklısınız ben aslında böle demek istemedim ben inşaat mühendisliğini parasından değil sevdiğim için istiorum babam iç mimar ama ben onun gibi olmak istemem sürekli iş kovalıor ben onu hiç ofiste görmedim süreli arbanın tepesinde izmirde ne kadar hasane projesi varsa oralardsa benim tanıdığımbirçokinaşaat mühendisi tanıdığım var onların yaşantısı çok hoşuma gidiyor bende hep onları örnek almışım ben inanç abi için bişey sölemek istiorum ben sadece foruma geyik yapmak için konu açmıorum geleceğimle ilgili aklıma çok şey takılıo v çaresiz kaldım ama bu günden itibaren gemiiliği bıraktım tamamen artık isteğim değil kararım inaat mühendisliğidir dün gece aklımda çok şey oluştu inşaat mühendisliğini düşenerek gece sabahladım hep soru çözdüm ama yine söleme istiorum ben yanlış tabir kullandım benim için meslekte para ikinci planda kalıor tamamen kariyer yapmak ilk hedefm oldu

böyle düşünen mühendislere bu vatanın ihtiyacı var melih!..

kendinden yaşca çok çok büyük insanlardan daha temiz düşünmen geleceğe güzel bakmamıza sebeptir!.. teşekkürler!

Vladimir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
melih gel ben seni transportation designer yapıyım yeneteğinde varsa kaparsın zaten

mustafa_ksu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Maden1907 nickli arkadaşım Seninle meslektaş olmamıza rağmen inşaat mühendisi olmak yerine gazeteci olsan çok ünlü bi gazeteci olurdun ondan eminim.:(
1- Bu yorumun sebebi ise benim yazıma atıfta bulunduğunuz cümlelerde yazımın sonunda söylediklerimin tamamen şaka olduğu ve önemli olan şeyin "ne olursan ol, O meslekte eniyi ol yeter" cümlesi ile son bulduğunu görmezden gelmeniz.
2- Benim inşaat mühendisliğini öss ile değil bölüm birincisi olarak bitirdiğim meslek yüksek okulundan sonra dikey geçişle okuduğumu ve bu meslek için nekadar emek verdiğimi bilmemenize rağmen yine yapmış olduğunuz mesnetsiz yorumdan.
3- Mühendislik ahlağı ve terbiyesi gereği mesnetsiz ve tutarsız yorumların bizim gibi teknik personel vasfı taşıyan insanların harcı olmadığından dolayı...

Yazdığınız yazının beni ziyadesiyle rahatsız ettiğini bilmenizi isterim...

Önemli olanın para kazanmak veya işe geç gitmekle alkalı olmadığını, Her hangibir ortamda adınız geçtiğinde o kişi iyi bir mühendistir diye anılmasının hazzını başka hiçbişeyde bulamayacağınızı yinelemek isterim.
Size bol dolar'lı ve euro'lu hayatınızda başarılar dilerim MESLEKTAŞIM...

Son düzenleme:

hubus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Melih,

Tabii ki vereceğin karar çok önemli bir karar, ama bu kararı verirken baz aldığın kriterler yanlış...

Yaşantılarına bakarak, kullandıkları arabalara, oturdukları evlere bakarak meslek sahipleri ve dolayısıyla meslekler hakkında yanlış fikirler ediniyorsun.

Ne olursan ol, herşeyden önce bu işlerin hepsinin fedakarlık ve çok çalışma gerektirdiğinin, önemli olan yaptığın işten haz almak olduğunun bilincinde ol.

Kendi mesleğimden örnek vereyim, trilyonlar kazanıp paraya para demeyen avukat da var, ay sonunu denk getiremeyen avukat da var... Ama ben bu mesleği seçerken bu işin parasına, getirisine bakmadım.

Eğer işinde iyi olursan, merak etme elbet arzu ettiğin ünü de parayı da elde edersin. Ama herşey sende bitiyor. Kimse seni zorla birşey yapamaz. Hiçbir diploma da mezun olur olmaz sana binlerce lira getirmez.

Şu anki neslin en büyük handikapı olan acelecilik sende de var. herşey bir an önce olsun istiyorsunuz. Çaba göstermeden, emek sarfetmeden, ter akıtmadan hiçbir şey olmaz. Ne olursan ol, belki kazandığın para zaman zaman sana yetmeyecek, belki başka meslektekiler senden çok kazanıyor olacak. Ama işinle tek bağın sadece maddiyat olursa, bu hem seni yıpratır hem de senden fazla kazananları her duyduğunda moralin bozulur, işinden soğursun ve hayat çekilmez olur.

Bak babana, hala proje peşinde koşuyor diyorsun, koşmadan, çalışmadan, çaba göstermeden hiçbir şey olmuyor.

Sakın mezun olur olmaz birilerinin gelip sana "Al sana 10000 USD, hemen başla" diyeceğini, altına kırmızı halılar sereceğini düşünme. Bu ülkede binlerce işsiz üniversite mezunu olduğunu da unutma...

Sadece kendini 10, 20 veya 30 yıl sonra nerede ne yaparken görmek istediğini düşün...herşeyden bağımsız olarak...o zaman doğru karar verebilirsin.