geçirgenlik azalması

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba!

corsa b 1,2 at aracımda, marşa bastığımda birkaç saniye motordan cırr diye bir ses geliyor ve yağ lambası da bu sesin kesilmesi ile birlikte sönüyordu. bunun üzerine yağ filtresinden şüphelendim. mevcut filtreyi alırken beğenmemiştim zaten. yan sanayi malıydı yerine biraz uzun gelmişti kapağı kapatırken kağıt filtre kısmı biraz burulmuştu ama 7000 km boyunca bir sorun çıkmamıştı. 7000 km ardından carbonclean yaptırdım ve araçta bir rahatlama oluştu ve derken ardından bu ses sorunu çıkıtı. ses sorunu ile birlikte araç şehir içinde bir depo ile 450 km giderken 350 km gitti. yağ filtresini değiştirdim. ses sorunu ortadan kalktı yağ lambası hemen sönüyor, buradan belli ki filtrenin geçirgenliği azalmış. ayrıca aracın gidişinde bir rahatlama ve rolanti motor sesinde azalma oldu. yakıt normale döndümü bilmiyorum en son doldurduğum depo bitince belli olacak.

şimdi burada benim merak ettiğim meseleler şunlar.

1- filtre neden birden tıkandı, carbonclean temizliğiyle ilgisi olabilir mi.
2- yakıt sarfiyatı neden arttı carbonclean ile mi yoksa filtrenin tıkanması ile mi bir ilgisi var.

yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler!

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
carbon clean den sonra genelde yağ değişimi öneriyorlar; demekki yağın özelliği kayboluyor; doalyısıyla filitrenin tıkanmasıyla carbon clean in alakası olabilir; yakıtın artması ise yanma odasının genişlemesinden kaynaklanabilir; ancak bu caron clean in motorun içini temizlediği düşünülürse geçerli olur; ben 2 ay önce carbon clean yaptırdım, ertesi hafta conta yandı; silindir kapağı söküldüğünde ise yanma odasının kurum dolu olduğu görüldü; dolayısıyla bence carbon clean in enjektör temizleme haricinde pek bir faydası yok....

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir de bu carbon clean bujileri eritebiliyormuş diye duydum. cok yakma benim sorunum bununla alakalı olabilir mi. bujileri değiştirsem mi acaba, zaaten mevcut bujiler yaklaşık 30 bin oldu. ne dersiniz.

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
bir de bu carbon clean bujileri eritebiliyormuş diye duydum. cok yakma benim sorunum bununla alakalı olabilir mi. bujileri değiştirsem mi acaba, zaaten mevcut bujiler yaklaşık 30 bin oldu. ne dersiniz.

ben 20000 km de değiştiriyorum bujileri; lpg olduğu için bu böyle lpg li araçlarda buji çabuk bitiyor; benzinde biraz daha fazla kullanılması gerekir; 30000 e geldiyse değiştirin; takım olarak 20-25 tl gibi bir fiyatı olmalı bosch ya da gm olmak şartıyla...

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler! umarım buji değişimi ile sorunum çözülür.

myalcin85

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
ben mi yanlış anladım yoksa yağ filitresini değiştirdiğinde o ses ortadan kaybolduğunu mu yazdın?
bendede aynı sorun var ve dediğin gibi o ses 1-2 sn sürüyor ve ses kesildiğinde yağ lambası sönüyor (ben marş motorundan olduğunu tahmin ediyordum ve marş motorunun kömürlerine baktıracaktım) eğer senin söylediğin gibiyse yağı ve filitreyi değiştireyim, zaten yağının ne zaman değiştiğini bilmiyorum aldığımda yağ değişim kartı yoktu ama serviste yağın durumunun iyi olduğunu söylemişlerdi.

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o ses bende daha önceden de olmuştu o zaman da filtre tıkanmıştı. ama o zamanki tıkanma nedeni yüksek hararetten yağın ziftleşip filtreyi tıkaması idi bu hararet motora zarar vermemişti allahtan. şimdi de bu carbon clean yüzünden olduğunu tahmin ettiğim tıkanma oluştu, filtre değiştirince ses gitti.

ama şu var ki o ses yağ seviyesi minimumun altına düşünce de çıkıyor.

myalcin85

Kayıtlı Kullanıcı
46-Kahramanmaraş
Siteyi ziyaret et
yağ seviyesini her hafta kontrol ediyorum ve tam dolu. en iyisi yağ ve filitresini değiştirip ses kesilmesse marş motoruna baktırmak sanırım hem aklımda soru işaretide kalmaz. teşekkür ederim. . .

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar!
bujileri değiştirdim ancak buji renkleri normal bir sağlıklı motoru ifade ediyor mu bilemiyorum. ustalarımız yardımını bekliyorum. resmi aşağıya eklemeye çalıştım görünmezse linklerini kullanabilirsiniz. bir de ikinci linkteki resimde 3. silindirin bujisi görünüyor. bu bujinin anahtar lokmaya oturan altıgen kısmı ve pulu ne hikmetse paslanmış. bujinin yuvasına parmağımı soktum ıslaktı içi, terlemişti dolaptan çıkan soğuk su şişesi gibi. diğer bujiler ve yuvaları ise normal. sizce bu neden olmuş olabilir.

[img=http://img218.imageshack.us/img218/7484/sdc10506zq1.th.jpg]

Son düzenleme: